Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Kdysi populární mixér Tornado Cash byl v roce 2022 zakázán americkými úřady, což vedlo k jeho delistování z prakticky všech burz. Nyní však soud rozhodl, že zásah nebyl dle zákona.
Tornado Cash (TORN) byl nejpoužívanější blockchainový protokol pro tzv. mixování kryptoměn, jinak řečeno zastírání jejich původu. Tedy až do srpna 2022, kdy službu, kterou často využívali i hackeři a teroristé, zakázal Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) spadající pod ministerstvo financí USA.
Důvodem sankcí bylo praní špinavých peněz. Protokol v minulosti prokazatelně použila např. severokorejská hackerská skupina Lazarus mající na svědomí krádež kryptoměn v hodnotě 600 milionů USD z kryptoměnového mostu Ronin patřícího ke hře Axie Infinity (AXS) nebo hackeři mostů Harmony (ONE) či Nomad.
Přidání Tornada Cash na seznam sankcionovaných subjektů vedlo ke zrušení webových stránek projektu a delistování z většiny burz včetně Binance. Zákaz měl takový dopad, že směnu tokenu TORN zakázala na svém frontendu i decentralizovaná burza Uniswap. Prakticky jedinou burzou, kde se TORN obchoduje do teď, je MEXC.
Hlavní vývojář projektu, Alexey Pertsev, byl zatčen. V květnu 2024 byl odsouzen nizozemským soudem k trestu 64 měsíců odnětí svobody.
V úterý však svět zaskočila zpráva, že postup OFACu v případu Tornado Cash nebyl v souladu se zákonem a úřad překročil své pravomoce. Rozhodl tak obvodní odvolací soud se sídlem v New Orleans, který vyhověl žalobě 6 uživatelů protokolu podporovaných americkou kryptoměnovou burzou Coinbase.
Sankce proti mixéru byly zrušeny a cena tokenu TORN během pár hodin vzrostla z 3,4 USD až na 39,3 USD, tedy o více než 1 000 %.
Vyjádření ze strany Tornada, které se na X odmlčelo před 2 roky, zatím nepřišlo a ani žádná burza nereagovala na rozhodnutí znovuzalistováním tokenu jako se tomu v minulosti stalo např. u XRP (XRP), když vyhrálo svůj spor proti SEC.
Zda nástroj, který sám za nic nemůže, jen se dostal do rukou špatným lidem, znovu komerčně spustí svůj provoz a dočká se podpory burz, nebo zůstane již navždy v propadlišti dějin, se tedy teprve dozvíme.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.