Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obří investice a masivní hodnota: OpenAI překonává 87 % společností z indexu S&P 500

OpenAI se již dnes stala jednou z nejhodnotnějších firem světa, ale růst přináší nové výzvy. Podaří se jí obstát v konkurenčním boji a udržet si masivní tržní hodnotu?

Obří investice a masivní hodnota: OpenAI překonává 87 % společností z indexu S&P 500
Zdroj: depositphotos.com

OpenAI se díky poslednímu kolu financování stala jednou z nejhodnotnějších soukromých společností, ale ve stále rostoucí konkurenci má co dohánět.

Ve středu tvůrce ChatGPT v příspěvku na blogu uvedl, že získal nové finanční prostředky ve výši 6,6 miliardy dolarů při obrovské valuaci 157 miliard dolarů, aby “urychlil pokrok při plnění svého poslání”.

Info

Jedná se o výrazný nárůst tržní hodnoty. Na začátku loňského roku byla podle údajů společnosti Forge Global o obchodování na sekundárním trhu OpenAI oceněna na 29 miliard dolarů, před tímto kolem financování pak na 110 miliard dolarů.

Společnost své investory neupřesnila, ale deník Wall Street Journal uvedl, že kolo vedla venture kapitálová společnost Thrive Capital, stávající investoři, jako je Microsoft, a noví investoři včetně japonské skupiny Softbank a čipového gigantu Nvidia.

Při tomto ocenění má OpenAI hodnotu vyšší než 87 % společnosti v indexu S&P 500

OpenAI se tak nyní řadí mezi soukromé společnosti s nejvyšší hodnotou na světě, spolu se SpaceX, jejíž hodnota se v současnosti pohybuje okolo 200 miliard dolarů, a TikTokem.

Podle deníku New York Times, který si prohlédl kopie finančních dokumentů, které OpenAI sdílela s investory, společnost zabývající se umělou inteligencí předpovídá, že se její příjmy v roce 2025 vyšplhají na 11,6 miliardy dolarů, oproti předpokládaným 3,7 miliardy dolarů v letošním roce.

Zároveň však předpokládá, že po započtení nákladů na provoz svých služeb, platů a dalších výdajů letos prodělá 5 miliard dolarů. Předpokládaná ztráta navíc nezahrnuje náklady na akciové odměny pro její zaměstnance.

Info

OpenAI nezvykle sdílí své finanční dokumenty pouze s investory, kteří jsou ochotni vložit do společnosti minimálně 250 milionů dolarů.

Jeden z investorů rizikového kapitálu uvedl, že se pravděpodobně jedná o způsob předběžné kvalifikace potenciálních investorů.

Vzhledem k množství peněz, které získávají/spotřebovávají, potřebuje OpenAI velké investory a nemůže absorbovat velký počet malých investorů.

Navíc se žádný investor nebudu zavazovat k investici 250 milionům dolarů bez náležité prověrky společnosti, takže se jedná o skutečně vážné zájemce o nákup podílu v této (zatím) soukromé společnosti.

OpenAI však není zcela stabilní společností

Autor oblíbeného jazykového modelu ChatGPT nedávno přišel o spoluzakladatele a svého technologického ředitele Miru Muratiho uprostřed řady dalších odchodů a společnost údajně také mění svůj koncept na ziskovou.

Byla totiž založena jako nezisková organizace s altruistickým zaměřením na vývoj umělé inteligence pro dobro lidstva.

Mnozí v Silicon Valley i mimo něj spekulovali, že za přívalem odchodů vedoucích pracovníků a vývojářů – už jich je asi 20 za poslední rok – stojí obavy, že společnost ztrácí svůj původní zakladatelský princip a neziskový status.

“Vše nasvědčuje tomu, že mají obecnou umělou inteligenci a tito lidé se necítí dobře, pokud jde o způsob, jakým se společnost bude ubírat,” řekl David Borish, stratég v oblasti umělé inteligence.

OpenAI přitom na svém blogu uvádí, že jejím posláním je “zajistit, aby obecná umělá inteligence přinášela prospěch celému lidstvu”.

Info

Obecná umělá inteligence označuje typ umělé inteligence, která se vyrovná lidské inteligenci nebo ji překoná.

OpenAI zároveň není sama, kdo vyvíjí ChatGPT a další technologie umělé inteligence. Anthropic, finančně podporovaný Alphabetem, a Meta Platforms vyvíjejí stále konkurenceschopnější produkty a rozsáhlé jazykové modely.

Navíc vývojáři po celém světě využívají různé open-source velké jazykové modely k práci na konkurenčních produktech.

“Investoři společnosti OpenAI však pravděpodobně viděli něco, co jsme my neviděli,” řekl Borish.

OpenAI si stanovila velmi vysoké cíle, které musí splnit, zejména proto, že stále utrácí mnoho peněz.

Možná má mezi svými konkurenty v oblasti generativní umělé inteligence zdánlivou výhodu prvního hráče, ale mnozí na Wall Street zatím nejsou přesvědčeni, že umělá inteligence bude mít dostatečnou návratnost investic, aby ospravedlnila nedávný boom výdajů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
2

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.