Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia pokořila Amazon i Google! Nejrychleji rostoucí akcie zaznamenala nový rekord

Akcie Nvidia v pondělí našly nová maxima a firma se posunula v žebříčku firem s nejvyšší tržní kapitalizací hned o dvě příčky. Je ještě kam růst?

Publikováno
Nvidia pokořila Amazon i Google! Nejrychleji rostoucí akcie zaznamenala nový rekord
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Nvidia dosáhla na trhu pozoruhodného úspěchu, když v hodnotě předstihla technologické giganty Amazon a Alphabet.

Akcie společnosti vystoupaly na nové maximum 740 dolarů když v pondělí rostly o téměř 3 %. Tržní kapitalizace Nvidie tak vzrostla na 1,83 bilionu dolarů. Předstihla tedy těsně hodnotu společnosti Alphabet ve výši 1,82 bilionu dolarů a ocenění společnosti Amazon 1,8 bilionu dolarů.

Tento milník podtrhuje mimořádnou trajektorii Nvidie, zejména za posledních 15 měsíců, během nichž cena akcií této společnosti vzrostla na více než čtyřnásobek.

Vývoj ceny akcií Nvidia za posledních 15 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Prudký růst se připisuje nadšení investorů, které provází dominantní roli společnosti v rozvíjející se oblasti umělé inteligence (AI).

Ještě v říjnu 2022 se nacházela tržní hodnota společnosti pod 300 miliardami dolarů.

Nvidia se tak stala čtvrtou nejhodnotnější veřejnou společností na světě, za prvním Microsoftem s tržní kapitalizací 3,1 bilionu dolarů, druhým Applem s 2,9 bilionu dolarů a třetím Saudi Aramco s 2 biliony dolarů.

Výkonnost akcie

Akcie společnosti letos zaznamenaly více než 50% růst. Při pohledu na dlouhodobější výsledky to není velké překvapení. Za posledních deset let činí jejich zisky přes 17 000 % – nejvíce ze všech akcií v indexu S&P 500.

Kdybyste do Nvidie před 10 lety investovali 20 000 korun, dnes by měla vaše investice hodnotu 3,5 milionu.

Analytici z prestižních finančních institucí, jako jsou Goldman Sachs a Bank of America, nastavili pro společnost Nvidia cílovou cenu 800 USD, což naznačuje další téměř 11% potenciální růst.

To už je ve srovnání s dosavadním vývojem jen malý pohyb nahoru. A je to pochopitelné. Akcie je v současnosti nadhodnocená a dříve nebo později musí její růst přinejmenším zpomalit.

Je už na investici pozdě?

Finanční výsledky společnosti Nvidia jsou působivé – její zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) v posledním čtvrtletí vzrostl meziročně o více než 500 %. Pro srovnání u Amazonu a Alphabetu ve stejném období EBITDA rostla o 20 %. To není vůbec špatný výsledek, ve srovnání s výsledky Nvidie však značně bledne.

Hrubé příjmy a zisky Nvidie sice zatím nedosahují závratných čísel jejích bilionových kolegů – zisk 9,2 miliardy dolarů za poslední čtvrtletí nedosahuje ani poloviny zisků společností Apple nebo Microsoft, které přesáhly 22 miliard dolarů, očekává se však, že se finanční výsledky Nvidie těmto číslům rychle přiblíží.

Úspěch firmy je založen na boomu AI, takže v dlouhodobém horizontu bude záležet na tom, jestli se tento trend nestane další splasklou bublinou. A zásadní bude jak si Nvidia poradí v zostřujícím se konkurenčním prostředí AI trhu.

Co se nejbližší budoucnosti týká, investoři nyní netrpělivě očekávají další zprávu o výsledcích, která je naplánována na příští středu.

Zpráva se bude týkat fiskálního čtvrtletí, které skončilo lednem a podle odhadů by Nvidia mohla oznámit třetí po sobě jdoucí čtvrtletí rekordních tržeb a zisků.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎