Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Poslanci konečně zakročili: Novela zákona má zabránit dalším ztrátám v alternativních fondech!

Česká republika zpřísňuje pravidla pro investice podle §15 zákona o investičních společnostech. Cílem je omezit činnost nelicencovaných správců fondů a chránit drobné investory.

Poslanci konečně zakročili: Novela zákona má zabránit dalším ztrátám v alternativních fondech!
Zdroj: depositphotos.com

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech, která zpřísňuje pravidla pro investování se společnostmi v tzv. alternativních fondech.

Tato novela, pocházející z pera Ministerstva financí ČR, byla podpořena vládou a následně schválená poslanci. Původní návrh tak prošel prakticky beze změn. Nyní změny míří ke schválení senátem, kde se neočekávají žádné komplikace.

Cílem novely je omezit činnost nelicencovaných správců fondů, kteří se navzdory zákonným zákazům zaměřují na širší veřejnost a drobné investory.

Tyto subjekty se snaží fungovat podobně jako standardní investiční fondy regulované Českou národní bankou (ČNB), a využívají přitom právní mezeru, díky které nebyly dosud kontrolovány. Jejich aktivity budou nyní předmětem přísnějšího dohledu.

Tento krok směřuje k přísnější regulaci, která by měla lépe chránit drobné investory před ztrátou velkých obnosů peněz.

Zájem o zakládání “alternativních fondů” podle § 15 v posledních letech prudce vzrostl, počet těchto subjektů uvedených v seznamu ČNB se zvýšil ze 129 před pěti lety na 447 k dubnu letošního roku.

Změny účinné od 1. července 2024

Novela nařizuje, že v názvu těchto společností musí být nově uvedeno “osoba s rizikovým kapitálem” a nemohou již používat termín “fond” ani jeho odvozeniny. Dříve založené společnosti mají dvouleté přechodné období, aby se této změně přizpůsobily.

Tyto společnosti budou dále smět přijímat investice pouze od fyzických osob, které vloží alespoň 125 000 EUR. Investice pro ně navíc musí být na základě investičního dotazníku považována za vhodnou.

Pro “rodinu a přátele” zůstává zachována výjimka, která umožňuje investovat až 20 osobám nesplňujícím požadavek minimálního vkladu.

Dále se rozšíří a specifikuje informační povinnost vůči investorům, včetně upozornění, že investice není garantována a investor o ni může zcela přijít. Porušení povinností může vést k vymazání společnosti ze seznamu ČNB na dobu deseti let. Tato sankce se však nevztahuje na konkrétní fyzické osoby.

Původně investování pro “kamarády” se rozrostlo v byznys

Původním záměrem § 15 bylo umožnit investování bez dohledu ČNB menším skupinám, jako jsou přátelé, členové širší rodiny nebo blízcí obchodní partneři.

Správci těchto alternativních fondů mohou svým kontaktům snadněji poskytovat produkty, aniž by potřebovali povolení nebo licenci. Nesmí však produkty nabízet veřejně.

Tyto subjekty mají cílit na kvalifikované investory, u nichž se předpokládá větší zkušenost, a kteří současně musí investovat alespoň jeden milion korun. Správci fondů navíc mohou podle dosavadních pravidel přijímat peníze maximálně od dvaceti osob.

Společnosti podle § 15 se sice musí registrovat u ČNB, ale jejich činnost není dále sledována. Jedinou povinností nad rámec registrace je zasílání výroční zprávy ČNB informující o výši spravovaného majetku.

Cílem je, aby tyto “alternativní fondy” nepřesáhly limit 500 milionů EUR. Při překročení tohoto limitu je vyžadována standardní licence s dohledem ČNB, i přesto je tento limit považován za velkorysý, neboť odpovídá asi 12 miliardám korun.

Společnosti ignorovaly pravidla a limity

Podle § 15 zákona o investičních společnostech a fondech, zavedeného před deseti lety ministerstvem financí, má takto nastavený režim usnadnit správu fondů, které nejsou veřejně nabízeny. A menší, výše zmíněný, objem majetku by neměl znamenat systémové riziko.

Přesto řada “alternativních fondů” ignoruje stanovená pravidla a limity. Chybějící kontroly pak v minulosti vedly k výrazným ztrátám. Příkladem je zkrachovalá společnost WCA International, která získala 2 miliardy korun od 6 000 klientů nebo Growing Way Ondřeje Janaty, která nashromáždila investice přesahující 1,4 miliardy korun od 3 600 klientů.

Přísnější limity a více informací

Odborníci a právníci považují novelu za krok správným směrem, zdůrazňují však, že je důležité, aby ČNB byla schopna a ochotna přísnější pravidla vymáhat.

Také uvádí, že k zamezení vybírání a případného mizení významných finančních prostředků je nutná pravidelná ohlašovací povinnost a dostatečné sankce. Odpovědnost by měly nést i fyzické osoby – zakladatelé, vlastníci i statutární zástupci.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.