Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Německá pošta bez hranic – Akciím Deutsche post růst 220 % nestačí!

Německá pošta bez hranic - Akciím Deutsche post růst 220 % nestačí!

Německá pošta bez hranic - Akciím Deutsche post růst 220 % nestačí!
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Deutsche Post DHL Group zaznamenaly za pouhý jeden jediný rok neuvěřitelný nárůst hodnoty svých akcií, kdy téměř pokořily hranici růstu o 220 %. Německá poštovní a kurýrní společnost si rok 2021 do své historie zapíše nejen díky tomuto rekordnímu posílení na akciovém trhu, ale také díky několika odvážným krokům, které se promítnou do fungování společnosti v následujících třech letech.

Jaké novinky připravuje Deutsche post DHL pro své klienty a jak si stojí akcie z pohledu technické analýzy a také fundamentální stránky?

Akciový graf společnosti Deutsche Post DHL Group
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Spojení národní pošty s DHL a vize společnosti do roku 2050

Silné partnerství dvou logistických společností Deutsche Post, založené v roce 1950, a DHL, založené roku 1969, trvá již dvacet let. V roce 2002 se DHL stává dceřinou společností Deutsche Post, jejíž zaměření na globální logistiku rozšiřuje portfolio služeb německé pošty, která se do té doby zabývala především realizací klasické korespondenční a balíkové přepravy. Tímto spojením vzniká gigant, který v dnešní době určuje logistické trendy po celém světě.

1) První ekologické závazky

Dlouholeté partnerství a sebejistota na poli logistických služeb se promítají i v plánování budoucího směřování společnosti a jejích dlouhodobých vizích globálního exportu a importu zboží.

Jednou z dlouhodobých vizí, ke které se společnost v roce 2013 zavázala, je snížení tzv. uhlíkové stopy. Jedná se o projekt, ve kterém se společnost zavazuje k přechodu z klasických pohonných hmot, jako je benzín a nafta, na elektromobily. Deutsche Post DHL se do realizace této své vize pustila skutečně na "plný plyn" a v roce 2014 koupila firmu StreetScooter Gmbh, která pro tuto logistickou skupiny vyrobila celkem 11 000 vozidel na elektrický pohon. Tento projekt byl ovšem v roce 2020 ukončen, kvůli vysoké finanční náročnosti a společnost se obrátila na externí dodavatele elektromobilů.

2) Dekarbonizace a snížení emisí

S ekologickou politikou společnosti rovněž souvisí další z jejích vizí a to je projekt dekarbonizace společnosti, který má být dokončen v roce 2030, kdy Deutsche Post DHL očekává investice ve výši 7 miliard eur do snížení uhlíkových emisí a skleníkových plynů. Současně s tímto projektem bude realizován kompletní přechod na digitální technologie, od kterého si společnost slibuje zrychlení a zjednodušení jednak služeb pro své zákazníky, ale také zefektivnění vnitropodnikové komunikace.

3) Změny v TOP managementu

Frank-appel-reditel-ceo-spolednoci-deutsche-post-DHL
Frank Appel, CEO Deutsche Post DHL
Zdroj: ustimetoday.com

To, že se společnost Deutsche Post DHL nebojí výzev, se podepisuje i na následujícím kroku – v roce 2023 má dojít ke změně generálního ředitele. Současný CEO společnosti Frank Appel bude ve skupině působit jako předseda valné hromady.

Během tohoto přechodného období bude předávat své povinnosti nastupujícímu generálnímu řediteli Tobiasi Meyerovi, který vykonává řídící pozice ve společnosti již od svého nástupu v roce 2013.

Fundamentální analýza

Jednou z otázek, týkající se především fundamentální analýzy je to, zda bude společnost schopna všechny své závazky k ochraně životního prostředí schopna splnit a především, kolik jednotlivé kroky budou společnost doopravdy stát.

Pozitivní na současné situaci je to, že zisk společnosti je stabilní a i její ekonomický výhled na následujíc roky, kdy se uskuteční výměna vedení, vykazuje známky očekávání růstu. Analytici predikují růst zisků společnosti v roce 2022 o 8 miliard Eur ze současných 82 na 90 miliard Eur.

Sloupcový graf zisků společnosti Deutsche Post DHL
Sloupcový graf zisků společnosti Deutsche Post DHL
Zdroj: seekingalpha.com

Na růstu zisků společnosti vydělávají také její akcionáři, kterým společnost vyplácí roční dividendy ve výši 3 USD za jednu drženou akcii. Může se tak jednat o zajímavou dividendovou akcii.

Potencionální investoři uvítají i stav ukazatele P/E, který se nachází na hodnotě 13,9, což ekonomická teorie označuje jako téměř ideální příklad nákupního signálu.

Technická analýza

Jak bylo již v úvodu článku avizováno, akcie společnosti Deutsche Post DHL v roce 2021 zaznamenaly enormní růst, který se zastavil na hodnotě téměř 220 %.

Měsíční akciový graf společnosti Deutsche Post DHL
Měsíční akciový graf společnosti Deutsche Post DHL
Zdroj: tradingview.com

V rámci tohoto rostoucího trendu trh nevykazoval téměř žádné korekční pohyby, což v současné situaci ztěžuje provádění technické analýzy, směrem k cenovým úrovním, vhodných pro vstup do obchodní pozice. Nejbližší supportní zóna se nachází okolo ceny 43 EUR za akcii, což by při současné hodnotě znamenalo pokles o téměř 25 %.

Vzhledem k nastávajícímu období výměny generálních ředitelů, je z technického pohledu mnohem zajímavější sledovat schopnost akcií udržet si svojí hodnotu, než provádět spekulace na další růst tohoto instrumentu.

Závěr

Investiční aktivity mohou být zrádné především v době, kdy společnost vstupuje do nejistých období personálních změn, případně obchodují-li se akcie na svých maximech. V případě společnosti Deutsche Post DHL se sešly obě tyto možnosti.

Určitou neznámou je schopnost společnosti realizovat své mnohaleté vize, společně s otázkou, zda akcionáře vůbec jejich realizace zajímá. Vzhledem k spekulacím na pokračující růst hodnoty akcií visí opět otazník nad "EKO" politikou společnosti a nad tím, zda je dosti zajímavým lákadlem pro nové investory, kteří by cenu akcií mohli vyhnat na nová maxima.

Poslední neznámá se skrývá v podobě nastupujícího generálního ředitele, který má sice určité vize již stanovené, každopádně personální změny s sebou mohou přinést jak dobré tak negativní změny, což může znamenat i prodloužení personální výměny na dobu delší než jsou avizované dva roky, což by mohlo znamenat v horším případě propad, v lepším případě stagnaci hodnoty akcií společnosti Deutsche Post DHL.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo