Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Hrozí recese? Pokles peněžní zásoby M2 vyvolává obavy z hospodářského poklesu a jeho dopadu na akciový trh.
Volatilita akciového trhu v posledních letech znervózňuje investory a nutí je pečlivě sledovat klíčové ekonomické ukazatele, aby získali přehled o budoucnosti Wall Street. Jeden z těchto ukazatelů, peněžní zásoba M2, vykazuje znepokojivý trend, což vyvolává obavy z blížícího se hospodářského poklesu a jeho možného dopadu na akciový trh.
Peněžní zásoba M2 zahrnuje bankovky a mince v oběhu (M1) spolu se spořicími účty, nástroji peněžního trhu a vkladovými certifikáty (CD) do 100 000 dolarů.
Od svého maxima 21,7 bilionu USD v červenci 2022 zaznamenala výrazný pokles na 20,77 bilionu USD v listopadu 2023, což představuje pokles o 4,31 % a více než 2% meziroční pokles. Je to první takový pokles od Velké hospodářské krize a vyvolává obavy ohledně možného dopadu na ekonomiku.
Za posledních 150 let došlo k obnobnému poklesu celkem čtyřikrát a vždy byl doprovázen ekonomickou depresí a vysokou nezaměstnaností.
Ekonom Jeremy Siegel upozornil na potenciální hrozby, které představuje klesající peněžní zásoba M2, a naznačil, že by to mohlo vést k nezaměstnanosti, recesi a deflaci. Tvrdí, že udržitelný hospodářský růst a inflace vyžadují soustavné zvyšování peněžní zásoby, a zdůrazňuje, že k dosažení těchto cílů je zapotřebí přibližně 5% růstu.
Současná nízká peněžní zásoba je spojena s vysokými úrokovými mírami v USA, které škrtí tok nových peněz do ekonomiky. Ke zvýšení sazeb americký Federální rezervní systém (FED) loni přistoupil kvůli vysoké inflaci, ale už nějakou dobu se mluví o tom, že monetární politiku brzy rozvolní.
Na rozdíl od předchozích poklesů peněžní zásoby M2, kdy ještě FED neexistoval, může po snížení úrokových sazeb americká ekonomika zažít tzv. “soft landing – měkké přistání”. Tedy že negativní dopady současného trendu změkčí právě uvolněním měnové politiky znovunastartované peněžní toky.
Siegel už měsíce naléhá na představitele Fedu, aby snížili úrokové sazby a zmírnili svůj tlak na ekonomický růst. Stažení sazeb by podle něj mohlo způsobit, že akcie v příštím roce vzrostou až o 20 %.
Na druhou stranu, pokud se americká ekonomika ocitne v recesi, jak někteří analytici očekávají, odstartuje to jistě medvědí tlaky na pokles indexu S&P 500. Dvě třetiny poklesů v historii indexu S&P 500 následovaly bezprostředně po vyhlášení recese.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.