Největší ekonomika Evropy je v recesi. Co se bude dít dál?

V dnešním článku se podíváme na to, jak se daří největší ekonomice Evropy a nejdůležitějšímu obchodnímu partnerovi Česka – ekonomice Německa. Na německé ekonomice je závislých mnoho českých firem, a proto je pro občany v České republice důležité sledovat její výkon. Její růst loni zpomalil na 1,8 % z předloňských 2,6 %. Na letošní rok německá vláda odhaduje, že ekonomika vzroste o 0,4 %.
Německo se propadlo do recese
Statistický úřad v Německu Destatis uvádí, že německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 %. Christian Lindner německý ministr financí uvádí, že tato nová data od německých statistiků přinášejí překvapivě negativní signály. Poradit si s těmito negativními výsledky bude složitým úkolem pro tamější politiky.
Inflace přibrzdila německou ekonomiku
Dle údajů Eurostatu byla v dubnu v Německu meziroční inflace 7,6 %. Kvůli tomu došlo ke snížení spotřeby domácností, která se v prvním čtvrtletí snížila o 1,2 %. Neochota domácností utrácet se projevila v různých oblastech.
Lidé méně nakupovali potraviny a nápoje, oděvy a obuv, vybavení domácností, ale i méně nových vozů. Slabší prodej aut zřejmě způsobilo ukončení dotací na hybridní vozy a snížení dotací na elektromobily.
Závěr – Jaký bude vývoj německé ekonomiky?
Německá centrální banka odhaduje, že se německá ekonomika vrátí ve 2. čtvrtletí k růstu, jeho tempo však bude pouze mírné. Průmysl by se měl podle zprávy dál oživovat. Banka nicméně počítá se stagnací spotřeby domácností a s poklesem ve stavebnictví.
Na vývoji tamější ekonomiky bude mít zajisté znatelný vliv výše úrokových sazeb, kterou stanoví Evropská centrální banka (ECB). Bohužel dle analytiků na evropské půdě budou sazby na vyšších úrovních delší čas než v USA, protože ECB zareagovala na vysokou inflaci s určitým zpožděním než Americká centrální banka (FED). Dalším faktorem je to, že v Evropě je meziroční inflace stále na vyšších úrovních ve srovnání s americkou inflací.

Autor
O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.
Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.