Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší ekonomika Evropy je v recesi. Co se bude dít dál?

Největší ekonomika Evropy je v recesi. Co se bude dít dál?
Zdroj: trading11.com

V dnešním článku se podíváme na to, jak se daří největší ekonomice Evropy a nejdůležitějšímu obchodnímu partnerovi Česka a to Německu. Na ekonomice Německa je závislých mnoho firem z Česka, a proto je pro občany v České republice důležité sledovat její výkon. Její růst loni zpomalil na 1,8 % z předloňských 2,6 %. V letošním roce německá vláda odhaduje, že ekonomika vzroste o 0,4 %.

Německo se propadlo do recese

Data ze statistického úřadu v Německu Destatis uvádí, že německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí 2023 propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 %. Tato aktuální data od německých statistiků přinášejí překvapivě negativní signály. Poradit si s těmito špatnými výsledky bude složitým úkolem pro tamější politiky.

Inflace přibrzdila německou ekonomiku

Dle údajů Eurostatu byla v dubnu v Německu meziroční inflace 7,6 %. Kvůli tomu došlo ke snížení poptávky a následně i spotřeby domácností, která se v prvním čtvrtletí snížila o 1,2 %. Neochota domácností utrácet se projevila v různých oblastech ekonomiky Německa.

Došlo k poklesu nákupů potravin a nápojů, oděvů a obuvi, vybavení domácností, ale i méně nových vozů. Slabší prodej aut zřejmě způsobilo ukončení dotací na hybridní vozy a snížení dotací na elektromobily.

Závěr – Jaký bude vývoj německé ekonomiky?

Centrální banka v Německu odhaduje, že se německá ekonomika vrátí ve 2. čtvrtletí k růstu, jeho tempo však bude pouze mírné až střední. Průmysl by se měl podle zprávy dál oživovat. Banka také počítá se stagnací spotřeby domácností a s poklesem ve stavebnictví.

Na vývoji německé ekonomiky bude mít velký vliv výše úrokových sazeb, kterou stanoví Evropská centrální banka (ECB). Bohužel dle analytiků na evropské půdě budou sazby na vyšších úrovních delší čas než ve Spojených státech, protože ECB zareagovala na vysokou inflaci s určitým zpožděním než Americká centrální banka (FED).

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.