Již v minulém roce se mohli čeští investoři seznámit s novým trendem, kdy veřejně obchodované akciové společnosti vykupují od minoritních akcionářů své vlastní akcie. Společnosti se tímto krokem chrání proti možné volatilitě svých akcií, které jsou stále více závislé na drobných investorech, kteří díky rozšiřujícím se možnostem investování výrazně do tohoto světa promlouvají. V tomto článku se podíváme do USA, kde by tento trend měl v letošním roce vypuknout a zhodnotíme situaci z pohledu drobného investora.
Jedním z důvodů, proč se akciové společnosti uchylují k tomuto kroku jsou jednak obavy z geopolitické situace, a jednak obavy z toho, že FED zvýší úrokové sazby, což by znamenalo s největší pravděpodobností konec neomezeného růstu. Začátkem roku společnosti z indexu S&P 500 již odkoupily akcie v hodnotě 86 miliard USD. Zpětný odkup akcií není ovšem dominantou menších společností nebo těch, kteří zápasí se svou tržní kapitalizací. Zpětný odkup se týká i technologických gigantů.
Big Tech společnosti také vykupují
Zpětný odkup akcií od minoritních akcionářů se týká i velkých společností, jako jsou Apple, Meta Platforms nebo například Google (Alphabet). Tyto společnosti využívají k odkupům hotovostní kapitál, který nashromáždily v období pandemie, kdy bylo v podstatě nemožné vytvářet jakékoliv plány na rozvoj podniků, kvůli chybějící pracovní síle. K tvorbě hotovostního kapitálu v období pandemie přispělo i pozastavení dividend, kterého si jistě povšimli i čeští investoři.
Ze strany akciových společností se tedy jedná o dvojité bodnutí do zad investorů, protože nejprve jim (s požehnáním centrálních bank) nevyplatí dividendy, a následně je od nich vykoupí za cenu, kterou stanoví představenstvo společnosti (opět v kooperaci s centrální bankou). Z jednoho úhlu jsou tyto kroky pochopitelné. Akciové společnosti musí hledět na svůj vlastní zisk, z pohledu druhého ovšem díky penězům akcionářů měly k dispozici daleko větší kapitál.
Výhody levných akcií
Bude to znít možná divně, ale právě v období, kdy jsou akcie pod svými vrcholy je vhodné nastartovat politiku zpětného výkupu akcií. Díky nízkým kurzům nemusí společnosti investovat tolik peněz a mohou stanovit i nižší výkupní hodnotu s odvoláním na nestabilní politickou situaci, která jejich akcie tlačí níže. V podstatě z těchto argumentů vyplývá, že akciová společnost vlastně pomáhá minoritním investorům si pojistit alespoň nějaký zisk z akcií.
Tento trend by měl podle analytika společnosti ClearBridge Investment Joshe Jammera panovat po celý rok 2022 s tím, že ve čtvrtém kvartálu očekává zpětný výkup akcií nejméně v hodnotě 265 miliard USD. Například společnost Walmart oznámila plány na zpětný odkup svých akcií ve fiskálním roce 2023 alespoň 10 miliard USD. Twitter počítá s odkupem ve výši 4 miliardy USD a Exxon Mobile plánuje urychlit odkup akcií ve výši 10 miliard USD, Alphabet bude odkupovat akcie v hodnotě 50 miliard USD. Výstup celé této situace shrnul již zmíněný analytik z ClearBridge.
Josh Jammer: “Nejdůležitější věcí je zdraví společnosti a korporace jsou stále ve velmi silné finanční pozici s téměř rekordními hotovostními zůstatky. Pravděpodobně tedy budeme i nadále svědky větší návratnosti kapitálu akcionářům.”
Závěr
Tento trend, kdy veřejně obchodované akciové společnosti vykupují od svých investorů akcie, se začal rozmáhat již v roce 2021 a podle analytiků bude pokračovat minimálně do roku 2023. Akcie minoritních investorů jsou vykupovány za hotovost, kterou společnosti nashromáždily v období pandemie díky pozastaveným dividendám. Tyto kroky již oznámily i velké technologické společnosti a investoři tedy budou muset najít jiný způsob, jak a kam investovat své finance.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.