Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Myslíte, že jste propásli možnost pro nákup levných akcií? Kde hledat skryté poklady?

Chcete diverzifikovat své portfolio? Naučte se vyhodnocovat rizika spojená s nákupem levných akcií a vydělávejte na oživení trhu.

Publikováno
Myslíte, že jste propásli možnost pro nákup levných akcií? Kde hledat skryté poklady?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 se naskytla pro bystré investory na londýnské burze cenných papírů nejedna významná příležitost k nákupu levných akcií. Po brutální korekci v předchozím roce se mnoha společnostem snížilo ocenění, aby se v posledních měsících roku 2023 začaly konečně zotavovat.

Navzdory tomu se v současné době na celé londýnské burze nadále objevují levné nákupní příležitosti. Problém je však vědět, jak je najít, aniž byste se dostali do “hodnotových pastí” – investic, které se zdají být atraktivní díky sníženým cenám, ale skrývají problémy, které by mohly ovlivnit budoucí výkonnost.

Příležitosti nebo pasti?

Pohled na londýnskou burzu odhalil směs skutečných příběhů oživení a klamných nástrah. Zatímco některé společnosti prokázaly odolnost a silné základy, jiné živořily a nízké ocenění maskovalo základní slabiny nebo nevyřešené tržní problémy.

V průběhu roku se objevily známky oživení v sektorech, které byly obzvláště těžce zasaženy. Rozlišování mezi skutečným oživením a spekulativním hazardem se však v roce 2023 stalo skutečným uměním investování.

Přehled trhu v roce 2023 zdůrazňuje nadčasové zásady investování: důkladný průzkum, pochopení dynamiky trhu a disciplinovaný přístup k riziku. Minulý rok odměnil prozíravé a potrestal ukvapené.

Aktuální vývoj indexu FTSE 100 londýnské burzy cenných papírů:

Hodnocení rizik v investičním prostředí

Klíčové je uvědomit si, že krátkodobá nepřízeň osudu může za správných okolností představovat i nákupní příležitost. Je nezbytné identifikovat problémy, které jsou překonatelné, a společnosti s životaschopnou trajektorií vedoucí k oživení.

Současná ekonomická situace vyžaduje pečlivé zkoumání odvětví, která upadla v nemilost, protože mohou skrývat klenoty připravené na rapidní růst.

V centru zájmu se ocitá sektor nemovitostí, zejména realitní investiční fondy (REIT). Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám, které snižují hodnotu nemovitostí a zároveň zvyšují náklady na hypotéky, upadly REITy v poslední době v nemilost.

Inflace však zpomaluje a Bank of England si dala pauzu v dalším zvyšování úrokových sazeb. To znamená, že se ocenění nemovitostí začíná stabilizovat a REITy by mohly být na startovní čáře k návratu.

Diverzifikační strategie pomohou, ale s mírou

Dobře řízené portfolio představuje pečlivě sestavenou galerií, kde každé aktivum vyvažuje riziko a výnos.

Důraz by měl být však kladen spíše na kvalitu než na kvantitu. Rozumný investor nespěchá s naplněním svého portfolia směsicí akcií jenom kvůli diverzitě.

Diverzifikace hraje i nadále důležitou roli při správě portfolia. I po důkladném průzkumu a prověření může zdánlivě solidní levná akcie nakonec vykazovat nižší výkonnost.

Pozor však na nebezpečí nadměrné diverzifikace. Přílišné rozprostření investičního kapitálu mezi mnoho aktiv může oslabit sílu portfolia a vést k neoptimálním výnosům. Úspěšní investoři nespěchají na naplnění svých portfolií, ale pečlivě vyvažují rizika a stabilitu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎