Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Možná budete litovat, že jste tyto akcie nekoupili během jejich poklesu

Publikováno
Možná budete litovat, že jste tyto akcie nekoupili během jejich poklesu
Zdroj: depositphotos.com

I když bychom si přáli, aby akciový trh rostl a nikdy nezakolísal, je důležité si uvědomit, že korekce, pády a medvědí trhy jsou normální součástí dlouhodobého investičního cyklu. V loňském roce se všechny tři hlavní americké akciové indexy propadly do medvědího trhu, přičemž technologicky zaměřený Nasdaq Composite to odnesl nejhůře – došlo k 33% poklesu.

Medvědí trhy sice mohou být krátkodobě nepříjemné, ale z historického hlediska jsou také ideální dobou, aby trpěliví investoři investovali své volné finanční prostředky. I když nedokážeme přesně předpovědět, kdy medvědí trh začne, jak dlouho bude trvat nebo jak prudký bude pokles, víme, že všechny předchozí medvědí trhy byly nakonec překonány býčím trhem. Chce to tak pouze čas. A na které akcie byste se mohli nyní zaměřit? Níže naleznete 3 zajímavé růstové akcie, které se díky propadu obchodují se slevou.

1. CrowdStrike

CrowdStrike je společnost zabývající se kybernetickou bezpečností koncových uživatelů. V krátkodobém horizontu na společnost doléhají obavy z recese, ale z dlouhodobého hlediska má dobrou pozici a jasné konkurenční výhody.

Investoři by si měli uvědomit, že řešení kybernetické bezpečnosti se vyvinula do služeb základní potřeby – podniky za ně musí platit bez ohledu na aktuální makroekonomické prostředí. Hackeři a roboti si neberou dovolenou jen proto, že se ekonomika ocitne v poklesu. Podniky všech velikostí s online a/nebo cloudovou přítomností se přitom při ochraně svých citlivých dat stále více spoléhají na poskytovatele třetích stran, jako je CrowdStrike.

Motorem, který pohání neuvěřitelný růst společnosti, je Falcon, cloudová platforma společnosti, která využívá umělou inteligenci. Falcon dohlíží na biliony událostí týdně, což mu pomáhá chytřeji rozpoznávat a reagovat na potenciální hrozby v průběhu času.

Přestože společnost neměla problémy se získáváním nových předplatitelů, nejzajímavějším aspektem jejího vzestupu jsou prodeje doplňků stávajícím klientům. Před šesti lety si pouze jednociferné procento z jejích 450 klientů zakoupilo čtyři nebo více předplatných cloudových modulů. Dnes má 62 % z více než 23 000 předplatitelů zakoupeno pět a více předplatných cloudových modulů. Tyto doplňkové prodeje jsou klíčovým důvodem, proč se hrubá marže CrowdStrike z předplatného blíží 80 %.

2. Fiverr

Fiverr představuje online tržiště se službami, kde se potkávají nabídky a poptávky. Navzdory krátkodobým obavám z možné recese v USA, která oslabí trh práce, má Fiverr tři klíčové katalyzátory růstu.

V prvé řadě došlo na trhu práce k trvalým změnám v důsledku pandemie covid-19. Někteří lidé se sice vrátili do kanceláří, ale více než kdy dříve se jich rozhoduje pracovat na dálku. To znamená, že počet freelancerů využívajících služby podobných online tržišť výrazně roste. Fiverr se přitom nachází v ideální pozici k tomu, aby využil této strukturální změny na trhu práce.

Poznámka

Dalším důvodem, proč Fiverr vyniká, je způsob, jakým jeho freelanceři prodávají svou práci. Zatímco na konkurenčních tržištích s online službami je běžné oceňovat úkoly v hodinové taxe, freelanceři Fiverru oceňují svou práci jako balíček – sazba za úkol. Cenová transparentnost platformy pomáhá zvyšovat výdaje na objednatele služby i celkový počet objednatelů.

Třetím odlišujícím faktorem je sazba, kterou si Fiverr bere – procento z každého obchodu sjednaného na jeho platformě, které si ponechá. Většina konkurenčních tržišť pro freelancery si ponechává přibližně 15 % příjmů z dohodnutých obchodů. U Fiverru podíl na zisku stále stoupá a ve čtvrtém čtvrtletí 2022 dosáhl 30,2 %. Navzdory tomuto faktu Fiverr neodrazuje objednatele služeb ani freelancery a více než 30% podíl na zisku ukazuje, že bude podstatně ziskovější než jeho konkurenti.

3. Intuitive Surgical

Třetí rostoucí akcií je společnost Intuitive Surgical, která vyvíjí robotické chirurgické systémy. Ačkoli covid-19 způsobil, že některé volitelné chirurgické zákroky byly odsunuty na pozdější dobu, dominance společnosti Intuitive Surgical na poli roboticky asistované chirurgie spolu s jejím provozním modelem předurčuje tuto společnost k dlouhodobému úspěchu.

Ke konci roku 2022 měla společnost nainstalováno v nemocnicích a chirurgických centrech po celém světě 7 544 svých chirurgických systémů da Vinci. Bez kontextu to může znít jako malé číslo, ale je to mnohem více než u jejích konkurentů. Po dobu posledních dvou desetiletí byl přitom systém da Vinci jedním z mála chirurgických systémů asistujících při operacích měkkých tkání.

Navíc zaškolení chirurgů pro používání systému da Vinci zabere značné množství času a nákup těchto systémů je drahý – 500 000 až 2 500 000 dolarů za jeden systém. Významné výdaje a náklady ušlé příležitosti spojené s nákupem chirurgického systému da Vinci znamenají, že nemocnice nebo chirurgická centra jen těžko budou přecházet na konkurenční zařízení.

Skutečným lákadlem je pak provozní model Intuitive Surgical. Robotický operační systém da Vinci této společnosti je sice drahý, ale jeho konstrukce je složitá a generuje jen průměrné marže. Jakmile však společnost získá klienty, kteří si její chirurgický systém zamilují, generuje velké množství příjmů s vysokou marží z prodeje nástrojů využívaných při každém zákroku a servisu svých systémů. Postupem času se tyto prodejní kanály s vyšší marží stávají stále větším procentem celkových příjmů společnosti.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
12

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎