Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Moody´s vylepšila rating ČR. Díky rozpočtu a reformám

Moody´s vylepšila rating ČR. Díky rozpočtu a reformám

Moody´s vylepšila rating ČR. Díky rozpočtu a reformám
Zdroj: depositphotos.com

Mezinárodní ratingová agentura Moody's zlepšila téměř po 17 letech hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Jde o významný signál pro investory, aby vnímali českou vládu jako spolehlivějšího dlužníka.

Letos již několik významných agentur potvrdilo Česku stávající vysoký rating, k samotnému zvýšení ratingového hodnocení však došlo poprvé. Moody's nyní hodnotí Česko nejlépe ze zemí bývalého východního bloku.

Za co agentura Moody's chválí?

Moody's své rozhodnutí minulý týden vysvětlila zlepšujícími se rozpočtovými ukazateli a poukázala na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu změnila z pozitivního na stabilní, čímž signalizovala, že další změnu ratingu v dohledné době neočekává.

Agentura předpověděla, že zadlužení české vlády se bude v letošním i v příštím roce dál snižovat. A to i navzdory předpokládanému zpomalování ekonomiky. Na konci příštího roku by mělo činit 30,8 % hrubého domácího produktu (HDP). Do roku 2023 by pak mělo klesnout pod hranici 30 % HDP.

Vládní dluh vůči HDp
Vládní dluh vůči HDP, 2009-2018. Zdroj: ieconomics.com

Moody's rovněž uvedla, že česká vláda dosáhla určitého pokroku ve strukturálních reformách, a to například v oblasti trhu práce a vzdělávacího systému. Další zlepšení ratingu by mohlo podle Moody's přijít po úspěšném zavedení reforem důchodového systému a systému zdravotní péče.

Proč je vyšší rating výhodný?

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Česko je nadále věřitelem „druhé kategorie“, u Moody's se stejnému hodnocení Aa3 těší země jako Taiwan, Belgie, Katar nebo Chile.

Nadále velmi vzdálené je pro Česko nejvyšší hodnocení Aaa, kterým se chlubí státy jako Dánsko, Nizozemsko, Německo či Rakousko, tedy země, jejichž rozpočtové ukazatele jsou horší než České republiky. Podobně je tomu i u dalších dvou nejvýznamnějších agentur Fitch a Standard & Poor's.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo