binární opce money management

Jak si představujete úspěšného obchodníka? Kolik udělá ziskových a kolik ztrátových obchodů? Většina lidí si myslí, že úspěšný obchodník z 10 obchodů zakončí 7, 8 nebo i 9 v zisku. Je tomu ale skutečně tak? Co když Ti nejúspěšnější to mají přesně naopak? Pojďme se společně podívat na risk reward ratio, které nám ukazuje poměr zisků a ztrát.

Co je risk reward ratio?

Pokud otevřete obchod se stop lossem 20 pipů a take profitem nastavený také na 20 pipů, tak je váš risk reward ratio 1:1. Ostatně RRR jsme již probírali a můžete si o něm přečíst více v našem článku Jak nastavit RRR, SL a TP. Pokud jste článek četli, případně znáte z obecných pouček, doporučuje se držet RRR aspoň na hranici 1:1. Je to ale skutečně hranice, přes kterou nejede vlak?

Doporučený poměr RRR

John Murphy, Michael R. Rosenberg a mnozí další napsali několik knih o technické analýze a zveřejnili i výsledky známých obchodních strategií s klouzavými průměry, RSI, MACD a dalšími. Závěr? Většina dobře nastavených strategií (nastavených dle volatility instrumentu) s RRR 1:1 se s úspěšností pohybovala okolo 50 až 60 procent.

Pokud bychom si poměr RRR upravili v náš prospěch směrem k take profitu, tedy: risk 10 a zisk 20 pipů, tak by se tato úspěšnosti zmenšila a z 10 obchodů by jich nebylo ziskových 5 nebo 6, ale třeba jen dva, tři. S tím je třeba počítat a nemyslet si jen, že když budeme zvětšovat RRR a natahovat take profit, že budeme automaticky v zisku v 50% případů. Stejně tak jako časování vstupu do obchodu je totiž důležité i správně načasovat výstup.

Poměr RRR 1:1 je z velké části i psychologickou hranicí, protože čím větší bude take profit oproti stop lossu, tím menší bude úspěšnost obchodní strategie a tím více bude ztrátových obchodů.

Ztrátovými obchody k zisku

Jsou to paradoxně ale právě ztrátové obchody, které vás mohou posunout do zisku. Pokud máte obchodní strategii s úspěšností 50 procent a RRR je 1:1, tak potřebujete aspoň polovinu obchodů, abyste byli na nule. S RRR 1:2 už máte poměr jiný, z 30 obchodů jich může ve ztrátě skončit 19 a zbylých 11 vás dostane do zisku.

Možná si říkáte, že měníme pouze stop loss a take profit, čímž ovlivňujeme RRR, celkovou úspěšnost, ale obchodní strategie je stejná. Máte pravdu, na myšlenku strategie nesaháme, ale výrazně ovlivňujeme její výsledky. Vyzkoušejte to. Aspoň na demo účtu a historických datech. Uvidíte, že právě větší poměr ztrátových obchodů vás nakonec může dostat do zisku.

Obchodování na forexu i mimo něj je stále do velké míry ovlivněno psychikou a většina traderů nechce z 30 obchodů končit v 19 případech ztrátou. Ano, je to nepříjemné, ale často to je cesta k úspěchu. Otázkou však zůstává: Bude se úspěšnost spolu se změnou RRR také měnit? Jak tomu zabránit?

Další články na téma money managementu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.