Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mění se složení indexů S&P 500 i Nasdaq 100. Jak se to dotkne vašich investic?

Rebalance indexů S&P 500 a Nasdaq 100 vzbuzuje otázky o přiměřené míře koncentrace kapitálu. Je současné nastavení to nejlepší možné?

Publikováno
Mění se složení indexů S&P 500 i Nasdaq 100. Jak se to dotkne vašich investic?
Zdroj: depositphotos.com

Dominance několika technologických gigantů v hlavních akciových indexech byla klíčovým tématem roku 2023. Změní se na tom něco v dohledné budoucnosti? 

Společnosti Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia a Alphabet dohromady tvoří přibližně 25 % indexu S&P 500. Těchto pět firem plus společnost Broadcom pak tvoří přibližně 40 % indexu Nasdaq 100. Nejenom tento fakt připravil půdu pro nadcházející rebalancování indexů, které je naplánováno na dnešek.

Význam těchto rebalancí je umocněn obrovským množstvím peněz, které jsou na tyto indexy navázány.

Jen na index S&P 500 je přímo či nepřímo navázáno téměř 13 bilionů dolarů investic, přičemž tři největší ETF kopírující svým složením tento index spravují aktiva v hodnotě téměř 1,2 bilionu dolarů. Největší ETF navázaný na index Nasdaq 100, Invesco EQQQ, pak drží přibližně 220 miliard dolarů aktiv.

Pohled do indexů

Index S&P 500 bude upravován tak, aby odrážel změny v počtu akcií v důsledku programů zpětných odkupů akcií.

U společností jako Apple, Alphabet, Comcast, Exxon Mobil, Visa a Marathon Petroleum dochází ke snižování počtu akcií v oběhu. Na místě je tedy snížení jejich váhy v indexu S&P 500. Společnost jako EQT a Amazon naopak zvyšují objem akcií v oběhu, i proto dojde k mírnému zvýšení jejich váhy v americkém benchmarku.

Kromě toho se k indexu S&P 500 připojí nové společnosti – Uber, Jabil Circuit a Builders FirstSource, zatímco jiné – Sealed Air, Alaska Air a SolarEdge Technologies se přesunou do indexu S&P SmallCap 600.

Aktuální hodnota indexu S&P 500

Také index Nasdaq 100 se dočká každoroční obměny, přičemž šest společností do něj vstoupí – CDW Corporation, Coca-Cola Europacific Partners, DoorDash, MongoDB, Roper Technologies a Splunk. Šest jiných bude naopak z indexu přirozeně vyřazeno – Align Technology, eBay, Enphase Energy, JD.com, Lucid Group a Zoom Video Communications.

Změny krom jiného probíhají také kvůli vyhovění federálním zákonům, které indexu ukládají požadavky na diverzifikaci, aby se snížilo riziko koncentrace a zajistilo se vyvážené portfolio.

Aktuální hodnota indexu NASDAQ 100

Debata o přiměřené míře koncentrace trhu stále probíhá, ale historické údaje ze 70. let 20. století ukazují, že váha pěti největších společností v indexu S&P 500 se tehdy také pohybovala kolem 25 %, což podtrhuje cyklickou povahu akciových trhů i dominance jednotlivých akcií.

Je podle vašeho názoru koncentrace kapitálu do několika málo společností výhodná a pro koho? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎