Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Ještě před pár lety byla čínská technologická elita pod tvrdým regulačním tlakem. Teď prezident Si Ťin-pching signalizuje změnu – Peking chce podpořit soukromý sektor a konkurovat USA v technologickém závodě.
Na setkání s předními podnikateli tento týden čínský prezident Si Ťin-pching oslavil vycházející hvězdu technologického průmyslu a zároveň rehabilitoval kdysi uctívaného magnáta.
Snažil se obnovit důvěru investorů v ekonomiku země, která se potýká s problémy.
Takové kroky mohou posílit investiční důvěru a podpořit růst inovací v technologickém sektoru.
Státní média v pondělí ukázala, jak čínský prezident srdečně vítá Lianga Wenfenga, mladého šéfa startupu DeepSeek, a jak si potřásá rukou s Jackem Ma, zakladatelem společnosti Alibaba, který upadl v nemilost poté, co v roce 2020 kritizoval regulační orgány.
Jack Ma se stal symbolem napětí mezi inovacemi a státní kontrolou v Číně.
Si se tak snažil uklidnit zavedené osobnosti, jejichž technologické skupiny poháněly nedávný ekonomický vzestup Číny – některé z nich se staly osobními terči vládních zásahů.
Naznačil novou éru soukromého sektoru poté, co se DeepSeek letos dramaticky prosadil jako konkurent západních společností zabývajících se umělou inteligencí.
DeepSeek svým výkonem ukazuje potenciál čínských startupů soutěžit na globální úrovni.
Setkání ukázalo, jak rychle se mohou “politické preference” pro čínský byznys změnit. Ještě před několika lety byl stejný sektor škrcený regulacemi a nyní jsou technologické akcie najednou opět oblíbeným dítkem.
Taková proměna často odráží širší geopolitické a ekonomické trendy – podobně jako když změna větru může výrazně ovlivnit směr plavidla.
Pondělní setkání bylo prvním vysoce postaveným setkáním Si se soukromými podnikateli za několik let.
První setkání tohoto typu může signalizovat budoucí posun v přístupu státu k podnikatelskému sektoru.
Dal si záležet na tom, aby zdůraznil význam podnikatelů pro ekonomickou sílu Číny, přičemž se odvolával na “dva neotřesitelné principy” – což znamená, že by měl být podporován jak veřejný, tak soukromý sektor.
Zároveň však zopakoval, že vládnoucí čínská komunistická strana má nad podnikáním kontrolu, a zdůraznil, že firmy by měly být “ambiciózní ve službě zemi”.
Setkání čínského prezidenta s kapitány technologického sektoru však je uznání, že dynamika soukromého sektoru má význam, neboť dodává sílu čínské ekonomice a schopnostem čínského státu.
Takové setkání může přilákat další investice, jelikož ukazuje otevřenost k inovacím.
Si také vzkazuje podnikatelským lídrům, že “jsou cennými hráči – ale… ve velkém plánu věcí nejsou jen proto, abyste sloužili svým vlastním potřebám”.
Přední čínští podnikatelé v oblasti technologií včetně Jacka Ma se zúčastnili fóra, na kterém Si Ťin-pching znovu zdůraznil kontrolu strany nad podnikáním.
Tato událost podtrhuje, jak jsou stále státní a podnikatelské zájmy v Číně úzce propojeny.
Většina účastníků se zabývala vyspělými průmyslovými odvětvími, jako jsou elektromobily a baterie, roboti a další odvětví elektronického hardwaru.
To podtrhuje Siovu strategii pozvednout čínský výrobní hodnotový řetězec, protože Čína soupeří s USA o technologickou nadvládu.
Tato strategie nejen zvyšuje technologické kapacity, ale také diverzifikuje ekonomiku, což přináší stabilnější pracovní příležitosti.
Kromě Maa a Lianga byli mezi účastníky Robin Zeng, předseda předního výrobce baterií CATL, zakladatel společnosti Unitree Robots Wang Xingxing a Wang Chuanfu, předseda představenstva výrobce elektromobilů BYD.
Si zkrátka chce hovořit s generálními řediteli, kteří se prosazují a posouvají svá odvětví vpřed, což je nová garda, kterou chce Peking podpořit.
Chen Long, zakladatel výzkumné skupiny Plenum, uvedl, že načasování naznačuje, že se Siova administrativa snaží využít pozitivní dynamiku v podnikání a důvěru investorů po uvedení průlomového modelu umělé inteligence DeepSeek, který ukázal, že Čína dokáže inovovat.
“Toto setkání na první pohled odstraňuje politické riziko pro soukromé podnikání, kterého se někteří investoři stále obávali,” řekl Chen.
Investoři mohou díky těmto krokům získat větší jistotu, podobně jako když posádka lodi cítí, že se bouře uklidňuje.
Podpora investic v soukromém sektoru je pro komunistickou stranu klíčová pro oživení ekonomiky, kterou sužuje zpomalující se růst v důsledku roky trvající bubliny v sektoru nemovitostí.
Zvýšená podpora investic také obvykle stimuluje tvorbu nových pracovních míst a posiluje inovace.
Vládní údaje ukazují, že výdaje veřejného sektoru v posledních letech podpořily růst investic do fixních aktiv, které měří výdaje na infrastrukturu, nemovitosti a vybavení.
Soukromé investice se však naopak stáhly a v roce 2024 se oproti předchozímu roku snížily o 0,1 % po poklesu o 0,4 % v roce 2023, což odráží opatrnost podnikatelů.
Čínská ekonomika se postupně orientuje na Siovy priority v oblasti vyspělých technologií a špičkové výroby.
Siovým poselstvím však je podněcovat inovace ve službách státu, nikoliv pro podniky a podnikatele samotné, přičemž soukromý sektor má v konečném důsledku sloužit strategickým cílům strany.
Čínský vůdce tak vyzval vedoucí představitele podniků přítomné na pondělním setkání, aby “aktivně plnili společenskou odpovědnost” a “podporovali společnou prosperitu”.
Posledně jmenovaný termín – který podle odborníků deklasuje nadměrné bohatství – byl použit jako ospravedlnění Siova zásahu proti technologickému sektoru.
Ten začal zrušením IPO Maovy společnosti Ant Group na konci roku 2020 a vymazal miliardy dolarů z tržních hodnot předních čínských společností.
Zrušení IPO mělo výrazný dopad na finanční trhy, což lze přirovnat k pádu domina, kdy jeden krok ovlivní celý řetězec událostí.
Čínský vůdce tento týden slíbil rovné podmínky pro soukromé podniky a vyřešení přetrvávajících problémů, jako jsou vysoké náklady na financování a pozdní platby ze strany státních orgánů, a také ukončení svévolných poplatků, pokut a kontrol.
Někteří analytici však pochybují, zda tyto sliby podnítí širší oživení důvěry soukromého sektoru v Číně, kromě toho, že povzbudí velké technologické společnosti a jejich investory.
Si a další straničtí představitelé se v uplynulém roce pravidelně snažili povzbudit podnikatelskou náladu sliby, že omezí špatné zacházení s podniky ze strany místních vlád, které mají nedostatek peněz a chtějí je získat.
Problémy, které mohou zahrnovat i zadržování vedoucích pracovníků, však přetrvávají.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.