Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Máte volné peníze? Tato akcie může v příštích letech několikanásobně zvýšit svou hodnotu

MP Materials, jediná americká firma těžící a zpracovávající vzácné zeminy, je připravena těžit z napětí mezi USA a Čínou. Akcie od srpna vzrostly o 100 % – je to jen začátek?

Máte volné peníze? Tato akcie může v příštích letech několikanásobně zvýšit svou hodnotu
Zdroj: depositphotos.com

MP Materials je jediná americká firma, která těží a zpracovává vzácné zeminy, respektive kovy se skvělými magnetickými vlastnostmi.

Info

Tyto prvky se díky magnetismu využívají v elektromotorech a dynamech, takže je lze nalézt v elektroautech, mobilních telefonech, či větrných turbínách.

Jedná se primárně o praseodymium a neodymium. Nikdy jste tyto názvy neslyšeli? To nic nemění na tom, že by bez nich zařízení vaší denní potřeby nefungovaly.

Čína během minulých dekád ovládala těžbu a zpracování těchto prvků.

Je velmi reálné, že Čína tohoto postavení využije a omezí vývozy těchto materiálů, pokud bude USA na Čínu uvalovat cla, či omezovat exporty pokročilých technologií do Číny.

Jakékoli omezení dostupnosti by způsobilo raketový nárůst cen těchto prvků a společnost MP Materials by se dostala do unikátní pozice.

Měla by defacto monopol, protože mimo Čínu je jen jeden další těžař Lynas, ale ten suroviny až do podoby magnetických slitin nezpracovává.

 

Proč mimo Čínu zbyly jen dvě firmy těžící tak strategické suroviny?

Ještě v 70. letech minulého století byly v těžbě a zpracování vzácných zemin dominantní USA, nicméně od té doby se postupně začala prosazovat Čína.

Její hlavní výhody byly v nižších nákladech, respektive v levné pracovní síle, a hlavně v nedodržování žádných pravidel týkajících se ochrany životního prostředí.

Zpracování vzácných zemin je obzvláště velmi ekologicky náročné. Uvolňují se při něm radioaktivní prvky jako uran nebo thorium.

Evropské země i USA tedy byly v podstatě rády, že se takové procesy provádí mimo jejich území.

Tyto prvky mají ovšem velký strategický význam. Jak už bylo zmíněno praseodymium a neodymium se používá při výrobě magnetů pro elektromotory, či pro větrné turbíny.

Info

Těžší prvky jako terbium nebo dysprosium se používají ve vojenských technologiích, například stíhací letoun F-35 jich obsahuje minimálně desítky kilogramů.

Pokud jste v odebírání tak strategicky důležitých materiálů závislí na Číně, je to zadání pro problém. Západní státy si to začaly uvědomovat po roce 2000, kdy Čína ovládla téměř 100 % trhu.

Zdroj: visualcapitalist.com
Graf vývoje produkce podle jednotlivých zemí
Graf vývoje produkce podle jednotlivých zemí

Většina dolů mimo Čínu se uzavřelo. Zbyla v podstatě jen australská firma Lynas, která funguje dodnes a byla zařazená americkou vládou na seznam firem, které je nutné podporovat kvůli strategickému významu.

Tato firma materiál ovšem dál nezpracovává.

Před několika lety se proto americká firma MP Materials rozhodla koupit uzavřený americký důl Mountain Pass a obnovit v něm těžbu.

Tato firma nechtěla prvky pouze těžit, ale i dále zpracovávat až po koncový produkt, tedy zmíněné magnety.

Firma by tento rozsáhlý proces měla brzy dokončit a magnety z vlastních materiálů by měly být vyráběny již během následujících měsíců.

V podstatě jako jediná firma mimo Čínu ovládá celý zpracovatelský řetězec, což z ní dělá extrémně strategický podnik. USA proto MP Materials podpořily několika granty.

Vývoj ceny akcií MP Materials za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie MP! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Obě země přilévají olej do ohně, akcie rostou

V posledních měsících Spojené státy rozšířily omezení na export pokročilých technologií (týkajících se primárně polovodičů) do Číny.

Čína pozvolna začala reagovat. Minulý rok například uvalila embargo na export galia a germania. Tyto prvky ale nejsou ty nejvíce strategické – používají se jen v malém množství v segmentu polovodičů.

Bylo to spíše takové varovné gesto, nicméně v srpnu 2024 Čína jako reakci na další restrikce ze strany USA rozšířila embargo i na antimon, který je klíčový pro výrobu zbraní, například dělostřeleckých nebo tankových granátů.

V době navyšování zbrojní produkce je toto opatření ze strany Číny obzvláště nepříjemné.

V demokratických zemí se těží jen 10 % veškerého antimonu – naprostá většina se těží v Číně, Rusku a zemích bývalého SSSR a na tyto dodávky se nedá spolehnout, proto akcie těžařů a zpracovatelů antimonu v USA a Austrálii vyletěly od té doby o desítky až stovky procent.

Jedná se o firmy jako Larvotto Resources nebo US Antimony Corporation, ale všechno to jsou velmi malé společnosti.

Akcie MP Materials můžete koupit u XTB:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.

Proč je to dobré zmínit, když MP Materials antimon netěží?

I když antimon firma netěží, je velmi pravděpodobné, že další restrikce připadnou právě na vzácné zeminy. To je i důvod, proč její akcie od srpna vzrostly zhruba o 100 %.

Info

V roce 2011, kdy Čína uvalila podobné embargo na vývoz vzácných zemin kvůli sporům mezi ní a Japonskem, vyrostly ceny těchto prvků na burze o stovky procent, taktéž i akcie těžařských firem.

Zdroj: bloomberg.com
Graf cen praseodymia a neodymia kolem roku 2011
Graf cen praseodymia a neodymia kolem roku 2011

Pokud se napětí vyeskaluje a na restrikce opravdu dojde, je pravděpodobné, že akciové trhy budou celkově reagovat negativně, nicméně akcie MP Materials by mohla naopak raketově růst.

Výhled na další roky, silný růst produkce, první magnety

Společnost za Q3 2024 vyprodukovala 13 700 tun koncentrátu vzácných zemin, což je meziroční nárůst o 15 %. V plánu je dosáhnout úrovně 60 000 tun ročně do 4 let.

MP Materials se také posouvá dále ve zpracovatelském řetězci. V Q3 2024 vyprodukovaly z koncentrátu téměř 500 tun sloučeniny NdPr, která se dá prodat za mnohem vyšší ceny.

Cíl je produkovat 6 000 tun NdPr ročně, což při aktuálních cenách 50 USD/kg znamená 300 milionů USD v tržbách, pokud by se ceny dostaly na úrovně z předchozích let mohlo by to být i kolem 600 milionů USD ročně.

Pro koncentrát to znamená 250 milionů, respektive 500 milionů USD ročně. Řekněme, že takový střední bod tržeb je 800 milionů USD.

V těchto kalkulacích nejsou zahrnuty tržby z prodeje magnetů, které by se měly začít objevovat na konci roku 2025, kdy bude spuštěna továrna v Texasu. K odebírání magnetů se zavázala například firma General Motors.

Střední hodnota ziskové marže by měla být dle analytiků kolem 25 %, při cenách z předchozích let by dokonce marže mohla být až 50 %. To znamená zisk 200 milionů, respektive 400 milionů USD ročně.

Aktuální tržní kapitalizace je kolem 3 miliard USD, takže při středním odhadu by potenciální P/E ratio mohlo být zhruba 15 bodů, při optimistickém dokonce 7,5 bodu.

Pokud by ovšem Čína uvalila zásadní restrikce na export vzácných zemin, mohla by jejich cena vyrůst i několika násobně, tudíž by i zisk mohl dosáhnout několikanásobku těchto odhadů.

Jestliže tedy k embargu opravdu dojde, akcie by se měly výrazně zhodnotit.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Analytik na volné noze a investor. Vždycky se zajímal o široké spektrum oborů. Baví ho získávat nové znalosti, snaží se pochopit a analyzovat fungování světa kolem něj, což ho zavedlo na střední škole až do světa investování.

Věnuje se analyzovaní společností z různých odvětví z celého světa, které mají zajímavý příběh a jsou často opomíjeny.

Rád čte různé knihy a články o investování, geopolitice či historii a snaží se v nich najít inspiraci pro svoje investiční teze. Největším vzorem mu je Peter Lynch, se kterým sdílí myšlenku, že nejdůležitější pro investovaní nejsou geniální znalosti matematiky, nýbrž selský rozum, logika, psychika a trpělivost.

Kromě studia ekonomie a financí se ještě stará o akciové portfolio v menší rodinné firmě.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.