Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři sklízí 8,5% výnosy z českých protiinflačních dluhopisů, státu se ale vyrojí ztráty v miliardách!

Investoři sklízí 8,5% výnosy z českých protiinflačních dluhopisů, státu se ale vyrojí ztráty v miliardách!
Zdroj: depositphotos.com

Investoři se dočkají ročního výnosu zhruba 8,5 %. Stát přitom prodělal 6 mld. Kč. Protiinflační dluhopisy představují účinnou metodu, jak ochránit peníze před inflací. Ti, kteří si koupili loni protiinflační dluhopisy Republiky, se o tom přesvědčili. Tento investiční nástroj se letos stal fenoménem. 

Lidé, kteří si koupili české protiinflační s datem emise 3. ledna loňského roku a kteří je upisovali předloni na podzim, se letos dočkají ročního výnosu zhruba 8,5 %. Tento dluhopis se tak stal historicky suverénně nejpopulárnějším emisním spořicím dluhopisem.

Uvedený údaj zhruba odpovídá letošní meziroční inflaci v říjnu a také určuje úrok na emisi dluhopisů. Jedná se bohužel o poslední emisi těchto šestiletých dluhopisů, jelikož Fialova vláda rozhodla v jejich vydávání nepokračovat.

Čím jsou dluhopisy Republiky mimořádné?

Tento dluhopis můžeme srovnat s nejlépe úročeným termínovaným vkladem v ČR, ty se pohybují okolo 7 %. Investice do těchto dluhopisů je stejně tak bezpečná jako investice do termínovaných vkladů, pokud se vložená částka pohybuje v limitu zákonného pojištění vkladů, tedy do částky 100 tisíc eur.

ČNB odhaduje celoroční inflaci na 10,8 %. Zmíněné úročení uvedených dluhopisů za ní tedy zaostane jen o poměrně přijatelné 2,3 procentního bodu.

Výnosy z těchto dluhopisů jsou od 1. 1. 2021 osvobozené od příslušné daně v důsledku pandemie.

Stát ale výrazně prodělal

Nemůžeme se státu divit, že se k těmto protiinflačním dluhopisům již nehodlá vrátit. Stát tratí, jelikož si od českých a mezinárodních investorů z řad bank, fondů a dalších finančních institucí letos na 6 let půjčuje průměrně za cca 4,6 %, což je zhruba 2x nižší úrok než zmíněných 8,5 %.

Lidé si předloni tyto dluhopisy pořídili za zhruba 41 mld. Kč, na úrocích jim stát za letošek vyplatí 3,5 mld. Kč. Jenže s nižším (průměrným) úrokem by náklad byl “jenom” 1,9 mld. Kč. Letos tedy stát prodělal 1,6 mld. Kč, loni to bylo dokonce 4,3 mld. Kč. Stát tak prodělává téměř 6 mld. Kč za 2 roky. Jinými slovy, stát si půjčil za draho a ještě platí nadstandardní výnosy.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.