Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Které akcie mohou růst díky zákazu dovozu ruské ropy?

Které akcie mohou růst díky zákazu dovozu ruské ropy?

Které akcie mohou růst díky zákazu dovozu ruské ropy?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na společnosti, které mohou růst díky zákazu dovozu ruské ropy, jelikož Evropa chystá úplný zákaz dovozu ropy z Ruska. Země EU se zákazu ruské ropy dlouho bránily kvůli obrovským nákladům pro Německo a ohrožení politiky v celém regionu kvůli zvýšené ceně energií.

To se ale nyní mění přijetím postupného zákazu, který má Německu a dalším zemím poskytnout čas na zajištění alternativních dodavatelů. Podobný přístup Unie zvolila už dříve v předešlém měsíci, kdy zakázala ruské uhlí a stanovila čtyřměsíční přechodné období.

Nyní se investoři poohlížejí po společnostech, které mohou na hrozícím energetickém kolapsu vydělat. Analytici vyzdvihli tyto tři komoditní společnosti, kterým se pravděpodobně bude dařit.

1) Bunge

Jedná se o jednu z předních světových zemědělských a potravinářských společností. Předmětem podnikání je nákup, skladování, zpracování a prodej zemědělských komodit, včetně pšenice, kukuřice, sójových bobů nebo semen řepky a slunečnice.

Válečný stav na Ukrajině vyvolal růst cen obilí, a přispěl tak k růstu společnosti. Futures na pšenici vzrostly na rekordní maxima a ceny kukuřice vyletěly na několikaletá maxima. Příčinou jsou rostoucí obavy z narušení globálních dodávek.

Společnost je lídrem globálního obilnářského průmyslu. Akcie této firmy vzrostly od začátku roku už o desítky %, čímž překonaly ostatní předstihové ukazatele a dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2008. Tržní kapitalizace Bunge činí 15,1 mld. USD. Akcie této společnosti by mohly v příštích 12 měsících zaznamenat růst o 29 %. 

Cena akcie Bunge
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2) Mosaic Company

Jedná se o největšího amerického výrobce potaše a fosfátových hnojiv. Firma v posledních měsících prosperuje díky rozmachu zemědělského průmyslu a prudkému růstu cen komodit v zemědělství. Akcie společnosti Mosaic Company vyletěly na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Aktuálně činí tržní kapitalizace společnosti 21,4 mld. USD.

Od začátku tohoto roku vyletěly akcie společnosti vzhledem k vysoké celosvětové poptávce po hnojivech téměř o 50 %.

Analytici tipují, že by v příštích 12 měsících mohly vzrůst přibližně o 35 %. Ovšem je nutné podotknout, že po takto vysokém růstu, bude v budoucím období složité udržet takto vysoké růsty v ceně akcií.

Cena akcie Mosaic
Cena akcie Mosaic
Zdroj: google.com

3) Vale

Poslední a zároveň třetí firmou, která zákazu dovozu ruské ropy využila, je Vale. Jedná se o největšího světového producenta niklu, železné rudy a mědi. Společnost vyrábí také bauxit, potaš a kobalt. V Latinské Americe provozuje rozsáhlou síť železnic, lodí a přístavů.

V tomto roce v souvislosti s růstem cen základních kovů vyskočily akcie této firmy také téměř o 50 %. Tržní kapitalizace Vale činí 96,1 mld. USD. Hlavní zdroj příjmů společnosti plyne z masivního nárůstu cen niklu a dalších průmyslových kovů. V roce 2023 se předpokládá růst akcií Vale o 60 %.

Cena akcie Vale
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr

Akcie všech tří zmiňovaných společností zažily v poslední době neuvěřitelný růst. Analytici jim stále věří a odhadují, že tento růst bude i nadále pokračovat s tím jak pokračuje konflikt na Ukrajině.

Je nutné si uvědomit, že konflikt na Ukrajině nebude trvat věčně a tím pádem nebude poté takový tlak na růst cen zemědělských komodit jako nyní. Další rizikový faktor pro růst cen akcií těchto společností je ten, že po takto vysokém růstu akcií v posledním období bude v budoucnu velice složité udržet toto tempo růstu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo