Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin si sáhl na $ 14 tisíc přesně 12 let od vydání whitepaperu BTC

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin si sáhl na $ 14 tisíc přesně 12 let od vydání whitepaperu BTC

Vývoj ceny Bitcoinu v posledních týdnech vykazuje hned několik zajímavých tendencí. V první řadě se podařilo zavřít měsíční svíci na úrovních z roku 2017, což podporuje důvěru v překonání předchozích highs.

Vývoj ceny bitcoinu (měsíční svíce)
Vývoj ceny bitcoinu (měsíční svíce)

Jak je vidět na předchozím grafu, tak měsíční svíce na těchto hodnotách zavíraly naposledy v roce 2017, což bylo v doposud největší mánii předchozího cyklu.

Z perspektivy měsíčního grafu se tak trh jeví velmi pozitivně a drží si vzestupnou tendenci.

Vývoj ceny bitcoinu (týdenní svíce)
Vývoj ceny bitcoinu (týdenní svíce)

Na týdenním grafu můžeme vidět, že cena se odrazila od 20 WMA, což značí, že je to hodnota, kde se investoři nebojí nakupovat. To je historicky známka rostoucího trhu.

Momentálně je cena BTC v bezpečné vzdálenosti od 20 WMA (modrý plovoucí průměr). Proražení 20 WMA směrem dolů se dá brát jako nebezpečná známka ve vývoji ceny a obvykle značí blížící se propad.

Vývoj ostatních kryptoměn (altcoinů)

V poslední době jsme také svědky propadu cen altcoinů, zatímco cena BTC je na vzestupu. K pochopení tohoto trendu je potřeba vzít si na pomoc graf BTC dominance.

Aktuální vývoj dominance Bitcoinu
Aktuální vývoj dominance Bitcoinu

Graf dominance bitcoinu vypovídá o tom, kolik procent celkové tržní kapitalizace kryptoměn tvoří právě BTC. Momentálně se nacházíme na 63,5 % celkové kapitalizace trhu.

Jak je vidět, tak BTC dominance se nachází v klesajícím trendu, ale z krátkodobého hlediska roste.

Z praktického hlediska to znamená, že na trh momentálně nemusí přibývat nové peníze. Vzestup ceny BTC je hnán tím, že investoři prodávají své altcoiny právě za Bitcoin.

BTC dominance měla maximální hodnoty okolo 73%. Pokud si altcoiny vedou dobře, tak BTC dominance klesá a v dobách nejistot naopak BTC dominance obvykle roste, protože je Bitcoin považován za nejbezpečnější druh majetku na trhu s kryptoměnami. Podobně jako zlato na trhu klasických aktiv.

Americké volby se blíží. Jaký to bude mít dopad na BTC?

Prezidentské volby v USA budou již zítra a bude se rozhodovat mezi demokratem Joe Bidenem a republikánem Donaldem Trumpem. Očekává se poměrně těsný souboj, i když naprostá většina průzkumů favorizuje Joe Bidena.

Pro kryptoměnové investory je tak nyní na pořadu dne otázka, jaký dopad bude mít volba jednotlivých kandidátů. Zatímco názor Bidena na kryptoměny není veřejně známý, tak Trump jasně řekl, že Bitcoin rád nemá.

Podle finanční analýzy Bloomberg by zvolení Bidena bylo také výhrou pro kryptoměny. Zatímco republikáni kryptoměny z velké části ignorují (nemají plán na tvorbu potřebné legislativy), tak u demokrátů se dá čekat, že jasné regulační rámce vzniknou dříve.

Podle Bloombergu by volba Bidena dokonce mohla urychlit schválení bitcoinového ETF, neboli exchange traded fund, tedy burzovně obchodovaného fondu. To bylo historicky několikrát zamítnuto.

Tím by se v podstatě Bitcoin dostal na tradiční trhy jako druh majektu a ne pouze jako ETP v podání např. Grayscale.

Demokraté se také netají tím, že by byli ochotni přistoupit k větším stimulačním balíčkům. To by znamenalo rychlejší inflaci dolaru a následné zhodnocování BTC vůči dolaru.

Demokraté se také chystají zvyšovat daně pro korporace a majetné občany. Fakticky by tak ekonomicky slabší vrstvy populace mohly investovat více financí do kryptoměn, zatímco velké instituce a extrémně bohatí jedinci by ztratily část své kupní síly kvůli rostoucím daním.

Ať již vyhraje kterýkoliv z kandidátů, tak na trzích pravděpodobně opět zavládne větší klid, který je nyní opravdu potřeba. Je to právě nejistota, která trhy strhává dolů.

Ve stabilním ekonomickém prostředí se investoři nebudou bát tolik riskovat a tak je důležité, aby volby proběhly bez zbytečných nejistot.

Evropská centrální banka chce feedback k digitálnímu Euru

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde na svém Twitteru zveřejnila příspěvek, kdy žádá o názory na tvorbu CBDC (Central Bank Digital Currency).

Podle slov Lagarde pracuje Evropská centrální banka na digitální verzi Eura. Své názory na digitální Euro mohou občané EU nahrávat na tomto odkazu.

Začali jsme s průzkumem možností, jak spustit digitální euro. Evropané čím dál více využívají digitální cesty k utrácení, spoření a investování. A proto musíme být připraveni spustit digitální euro, pokud bude potřeba,” napsala Lagarde.

Nejdále je ve vývoji digitální národní měny Čína, kde již běží testovací verze digitálního juanu. Test probíhá ve 4 velkých čínských městech. Ostatní státy zatím spíše prozkoumávají možnosti, jak vůbec digitální měnu spustit.

CDBC jsou vysoce diskutované téma, protože si zachovávají výhody digitálních měn, ale je jasné, že u nich bude absence decentralizace, protože budou tyto měny nakonec řízeny centrálními bankami.

Bitmex údajně stáhl 440 milionů dolarů z nelegální činnosti

Regulátoři v USA oznámili, že začíná vyšetřování Bitmexu. Ten viní z praní špinavých peněz a z manipulace s trhem. To pro kryptoměnovou komunitu není žádná novinka, protože u Bitmexu se často spekulovalo o tom, že burza jedná velmi podivně a pravděpodobně i nelegálně.

Ke stejnému závěru nyní došli i regulátoři v USA a zahájili tak civilní žalobu proti mateřské společnosti Bitmexu, HDR Global. K žalobě nově přibyl fakt, který zdá se Bitmexu výrazně přitíží.

Podle aktualizované žaloby vybral managment HDR Global přes 440 milionů, které se na účtech Bitmexu nacházely. Podle regulátorů se jedná o finance z nelegální činnosti.

Arthur Hayes, CEO Bitmexu, obvinění odmítá a tvrdí, že Bitmex se žádného nelegálního jednání neúčastnil. Zatím není jasné, kde je pravda, ale již nyní stahují uživatelé Bitmexu z burzy své finance.

Zásah regulátorů je totiž jednou z největších obav u centralizovaných burz. Z Bitmexu dlouhodobě mizí finance (což reprezentuje pokles v počtu otevřených pozic). Tento trend je způsoben růstem konkurence mezi Futures platformami.

Vývoj počtu aktuálně otevřených pozic na BitMEX
Vývoj počtu aktuálně otevřených pozic na BitMEX

Zpráva o vyšetřování ze strany ministerstva spravedlnosti a CTFC tento trend ještě akcelerovala. Možná jsme tak svědky konce jedné z největších burz na obchodování kryptoměnových derivátů.

Pokud máte finance na Bitmexu, tak je rozhodně čas je stáhnout na jinou burzu, protože se dá očekávat, že Bitmex čekají zlé časy.

Oslavujeme 12 let od vydání whitepaperu Bitcoinu

Před pár dny, 31. října, bylo 12 výročí vydání whitepaperu Bitcoinu. Přitom před 12 lety se jednalo o událost, o které prakticky nikdo nevěděl. Nakonec ale tato událost spustila kryptoměnovou lavinu, která již nejde zastavit.

Po 12 letech od vydání whitepaperu BTC se z Bitcoinu stává mainstreamový investiční nástroj a konečně získává své stabilní místo ve finančním světě.

Bitcoin přinesl novou éru digitální ekonomiky postavené na decentralizované bázi. Ačkoliv jsme stále v počátcích rozvoje digitální a decentralizované ekonomiky, tak již nyní jsou vidět pozitivní dopady této technologie.

Obzvláště v zemích, kde panuje nejistá ekonomická situace, se občané stále častěji obrací právě na decentralizované kryptoměny. Turecko, které momentálně čelí monetární krizi, je jednou ze zemí, kde občané nejvíce využívají kryptoměny.

Podobně je na tom také několik zemí v Jižní americe, která je nechvalně proslulá svou katastrofální monetární politikou. A právě zde se získávají lidé alternativu ke špatně řízené měně v podobě volně dostupných kryptoměn.

CTO analytické společnosti Glassnode k výročí BTC whitepaperu vytvořil přehledovou infografiku ceny BTC.

Historicky tak byla pouze dva roky, kdy cena BTC padala oproti předchozímu výročí vydání BTC Whitepaperu. To opět ukazuje dlouhodobý trend, kdy Bitcoin hledá svou cenu a s rostoucí adopcí této technologie roste i cena samotná.

Stačí se na celé odvětví podívat s odstupem a každému asi bude jasné, jaký vývoj nás ještě čeká.

Závěr

Po 12 letech od vydání whitepaperu BTC vidíme zájem ze strany běžných lidí, institucí a dokonce i států. Bitcoin spustil technologickou revoluci ve finančním sektoru a digitální měny budou hrát čím dál větší roli.

Cena BTC již atakuje technická maxima z roku 2017 a to je vyloženě dobré znamení. Cena se již delší dobu drží nad hranicí 20 WMA, což indikuje dobrou kondici trhu (nutné je ale zmínit poměrně nízké objemy obchodů).

Nebezpečí centralizovaných burz krásně ilustruje Bitmex. Ten se nyní dostal pod tlak amerických regulátorů a můžeme tak vidět brzy konec jedné éry.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.