V rámci snahy obnovit důvěru investorů oznámil generální ředitel společnosti Mantra, John Mullin, že plánuje spálit 300 milionů tokenů OM, které patří celému týmu stojícím za projektem.
Tento krok následuje po masivním propadu tokenu Mantra (OM), jehož cena se v neděli propadla z 6,30 dolarů na 0,52 dolarů, čímž došlo k propadu tržní kapitalizace projektu o 5,5 miliard dolarů.
Oznámení bylo učiněno dnes prostřednictvím sociálních sítí a zdůraznilo Mullinovo odhodlání znovu získat důvěru komunity.
Plánuji spálit všechny tokeny svého týmu, a až to otočíme, komunita a investoři mohou rozhodnout, zda jsme si získali jejich důvěru zpět, řekl Mullin.
Objem tokenů, které chce Mullin spálit, představuje 16,88 % všech tokenů projektu v oběhu. Ty byly původně vyčleněny jako odměna pro tým pracujícím na Mantře.
K odemčení těchto tokenů mělo dojít mezi dubnem 2027 a říjnem 2029. V současné době mají tyto tokeny hodnotu přibližně 236 milionů dolarů (5,2 miliardy korun), přičemž kryptoměna OM se nyní obchoduje kolem 78 centů.
Před kolapsem ceny Mantra hodnota tokenů týmu činila 1,89 miliardy dolarů.
Reakce komunity na tento krok
Rozhodnutí o spálení tokenů vyvolalo smíšené reakce. Někteří členové komunity považují Mullinův slib za krok k odpovědnosti a transparentnosti.
Jiní, jako například zakladatel Crypto Banter, Ran Neuner, vyjádřili z kroku obavy a uvedli, že by spálení těchto tokenů mohlo poškodit dlouhodobou motivaci týmu.
Aktuální cenový vývoj kryptoměny Mantra (OM)
Aby Mullin tyto obavy vyřešil, navrhl decentralizované hlasování, které by rozhodlo o osudu 300 milionů tokenů. Po krachu ceny kryptoměny OM na síti X prohlásil, že tým pokračuje na vývoji projektu.
V rozhovoru pro Cointelegraph nastínil možnou strategii, která by spočívala ve využití 109 milionů dolarů z fondu Mantra Ecosystem na potenciální odkup tokenů a jejich spálení, aby se dále stabilizovala cena OM.
Obvinění a reakce burz
Mullinova firma stojící za projektem Mantra popřela obvinění, že by kontrolovala 90 % všech tokenů OM nebo se podílela na insider tradingu a manipulaci s trhem.
Společnost připisuje propad ceny kryptoměny násilným likvidacím pozic ze strany burz a popírá, že by za to mohl někdo z týmu stojícím za projektem.
Pozoruhodné je, že se těsně před krachem ceny OM s tokenem na kryptoměnových burzách jako OKX a Binance signifikantně obchodovalo.
Obě burzy však své pochybení popřely a incident přičetly změnám v tokenomice OM a neobvyklé volatilitě, která zapříčinila likvidace pozic na burzách.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.