Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Kdybyste v roce 1965 investovali 100 dolarů do společnosti Berkshire Hathaway, kolik byste měli dnes?

Kdybyste v roce 1965 investovali 100 dolarů do společnosti Berkshire Hathaway, kolik byste měli dnes?

Kdybyste v roce 1965 investovali 100 dolarů do společnosti Berkshire Hathaway, kolik byste měli dnes?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Berkshire Hathaway si od roku 1965, kdy ji převzal legendární investor Warren Buffett, získala značnou reputaci. Od tohoto převzetí před téměř šesti desetiletími se Berkshire rozrostla a stala se jednou z největších společností na světě, což Buffettovi vyneslo pověst jednoho z největších investorů vůbec.

Akcie Berkshire Hathaway v tomto období také výrazně překonaly index S&P 500 a přinesly investorům neuvěřitelnou návratnost investice. Vraťme se však na začátek a podívejme se, kolik peněz by měl nyní investor, který by si v roce 1965 hypoteticky koupil akcie Berkshire Hathaway, kdyby si je ponechal do dnešních dnů.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway za posledních 20 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Stručná historie budování dynastie

V roce 1962 se Warren Buffett začal zajímat o společnost Berkshire Hathaway, která v té době byla textilním výrobcem, jenž se potýkal s problémy stejně jako celý americký textilní průmysl. Buffett prostřednictvím své tehdejší investiční společnosti začal v roce 1962 nakupovat akcie Berkshire Hathaway a o tři roky později už společnost ovládal.

Několik let poté začal Věštec z Omahy podnikat v pojišťovnictví, což je ideální cesta pro člověka, který rád investuje do jednotlivých akcií, protože pojišťovnictví generuje hotovost z pojistného, kterou lze dále investovat do dluhopisů nebo akcií. Mj. Berkshire začala investovat v 70. letech do společnosti GEICO, kterou v roce 1996 přímo koupila.

Od té doby Berkshire pronikla i do dalších odvětví a vlastnila společnosti z vydavatelského, bankovního, hypotečního a energetického sektoru. V hypotečním a energetickém sektoru se společnost angažuje ve velké míře dodnes.

V roce 1996 také Berkshire vytvořila akcie třídy B ve snaze poskytnout menším investorům snazší přístup k akciím velkého konglomerátu. Akcie třídy B později prošly štěpením, ale původní akcie třídy A nikdy rozděleny nebyly a Buffett prohlásil, že ani dělením nikdy neprojdou.

V roce 2009, v době velké recese, Buffett a Berkshire vsadili na oživení americké ekonomiky a zaplatili 34 miliard dolarů za koupi společnosti Burlington Northern Santa Fe, největší nákladní železniční společnosti v Severní Americe. Berkshire rovněž převzala 10 miliard dolarů dluhu společnosti, čímž se tento nákup stal největším nákupem Berkshire v historii.

Buffett pokračoval v budování rozsáhlého akciového portfolia Berkshire Hathaway. Dnes tvoří toto portfolio více než 300 miliard dolarů v investovaných aktivech a více než 100 miliard dolarů v hotovosti. A Buffett? Ten nadále investuje do mnoha odvětví, která má rád, včetně bank, pojišťoven, mediálních společností a základních spotřebních výrobků.

Ve 21. století Berkshire začala také více investovat do technologického sektoru, zejména poté, co Buffett, kterému je nyní 92 let, ale stále zastává funkci generálního ředitele, předal odpovědnost mladším členům týmu. V roce 2016 začal konglomerát z Omahy nakupovat akcie technologického gigantu v oblasti spotřebního zboží Apple a tato společnost nyní tvoří neuvěřitelných 37 % investovaných aktiv Berkshire.

Téměř všechny Buffettovy kroky se promítly do fenomenální výkonnosti – V letech 1965 až 2021 zaznamenaly akcie Berkshire složený roční zisk přes 20 %. Index S&P 500 vykázal ve stejném období průměrný roční zisk (včetně dividend) pouze 10,5 %. Akcie Berkshire Hathaway také solidně překonaly trh během obtížného roku 2022, který jsme nedávno prožili.

Cena akcií Berkshire Hathaway vs. hodnota Indexu S&P 500 v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud byste v roce 1965 investovali 100 dolarů do akcií Berkshire Hathaway…

Když Buffett v roce 1965 převzal kontrolu nad společností Berkshire Hathaway, akcie měly hodnotu přibližně 19 dolarů. Aktuálně se akcie třídy A obchodují za přibližně 460 tisíc dolarů, což představuje ohromující výnos 2 419 900 %.

To znamená, že 100 dolarů investovaných v roce 1965 by dnes mělo hodnotu zhruba 2,42 milionu dolarů.

Neuvěřitelný rozdíl ve srovnání s investicí 100 dolarů do indexu S&P 500, která by dnes měla hodnotu jen asi 22 400 dolarů. To rozhodně není nic, čemu byste se měli vysmívat, ale je to jen zlomek toho, co byste vydělali, kdybyste investovali do společnosti Berkshire Hathaway.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo