Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy zlevní hypotéky? Dočkáme se brzy vytoužené 2% úrokové sazby?

Publikováno
Kdy zlevní hypotéky? Dočkáme se brzy vytoužené 2% úrokové sazby?
Zdroj: depositphotos.com

Český hypoteční trh si na sklonku roku udržuje stabilitu, průměrná úroková sazba činí 6,02 % p.a., což ukazuje mírný pokles oproti únorovému maximu 6,37 % p.a. Průměrná měsíční splátka úvěru ve výši 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti na 25 let činila začátkem prosince 22 589 korun. Přibližně o 750 korun méně než na únorovém maximu 23 341 korun.

U výše úrokových sazeb se tedy zatím žádné závratné změny nekonají, ale v oblasti hypoték se objevil nový trend – zdražování dlouhodobých fixních sazeb. Úrokové sazby hypoték s desetiletou fixací se v průměru zvýšily o 17 bazických bodů. Pro mladé lidi činí 6,39 % p.a. a pro ostatní klienty 6,05 % p.a. “Hypotéky pro mladé s fixací na deset let jsou tak v současné době nejdražší na trhu,” říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Naopak nejvýraznější pokles úrokových sazeb byl zaznamenán u hypoték s jednoletou fixací. Sazby u úvěrů do 80 % LTV se snížily na 6,35 % p.a. a u úvěrů nad 80 % LTV klesly na 5,95 % p.a. Hypotéky pro mladé s jednoletou fixací spolu se sazbami s tříletou a pětiletou fixací do 80 % LTV jsou nyní nabízeny pod hranicí šesti procent.

Zvýšení desetiletých fixních sazeb je částečně dáno nedávnou novelou zákona o spotřebitelském úvěru, která od začátku příštího roku zvýší poplatek za předčasné splacení hypotéky. Ten je stanoven na čtvrt procenta ročně a maximálně jedno procento z nesplacené jistiny.

Banky však tvrdí, že tento poplatek nestačí k pokrytí jejich rizik, což vede k očekávání, že v příštích letech dojde k výraznému útlumu hypoték s desetiletou fixací.

Navzdory slabšímu roku z hlediska objemu hypoték překonal hypoteční trh dřívější prognózy odborníků, podle nichž si měli lidé letos půjčit na bydlení maximálně 100 miliard. V říjnu 2023 totiž došlo k výraznému meziměsíčnímu nárůstu objemu poskytnutých úvěrů, který dosáhl 13,7 miliardy korun – nejvyšší hodnoty za posledních 16 měsíců od června 2022.

Info

Celkový objem hypoték za letošní rok se očekává mezi 125 a 130 miliardami korun. Pro porovnání uvádíme celkový objem hypoték poskytnutých bankami v roce 2021, který činil 541 miliard korun.

Jak se bude hypoteční trh vyvíjet dále?

Do budoucna odborníci očekávají mírně příznivější vývoj hypotečního trhu s pokračujícím poklesem sazeb, který však nedosáhne na úroveň předchozích let. Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit období vysokých sazeb, základní sazba by měla klesnout o čtvrt procentního bodu na 6,75 % p.a. a v příštím roce postupně dosáhnout 4 % p.a.

S očekávanými nižšími sazbami se však předpokládá růst cen nemovitostí. Pokud tedy stále váháte ohledně pořízení vlastního bydlení, neměli byste vyčkávat příliš dlouho.

ČNB se nedávno rozhodla uvolnit úvěrové limity pro žadatele. Od ledna 2024 deaktivuje ukazatel poměru dluhů k ročním příjmům (DTI) a od července letošního roku přestal platit ukazatel (DSTI), který představuje, jakou výši čistého měsíčního příjmu žadatel vynakládá na splátky úvěrů. Jediným zbývajícím limitem je ukazatel LTV (Loan To Value), který zůstává na 80 % pro většinu žadatelů o úvěr a na 90 % pro žadatele mladší 36 let.

Navzdory uvolněným hypotečním předpisům není v blízké budoucnosti pravděpodobné výrazné zvýšení objemu hypoték. Podle odhadu ČNB jsou byty pro domácnosti s průměrnými příjmy stále nadhodnoceny přibližně o 60 %. I kdyby centrální bankéři snížili sazby, trh se v dohledné době pravděpodobně nedočká vytoužené dvouprocentní sazby.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎