Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy dosáhne S&P 500 nových rekordů? Jaká kryptoměna vzrostla o 11 000 %? | Burza s odstupem

Index Dow Jones překonává rekordy a totéž můžeme brzy čekat i od indexu S&P 500. Která kryptoměna letos strčí do kapsy Bitcoin i všechny altcoiny?

Publikováno
Kdy dosáhne S&P 500 nových rekordů? Jaká kryptoměna vzrostla o 11 000 %? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč dosáhl index Dow Jones nového rekordu a kdy ho dosáhne index S&P 500, která kryptoměna za poslední měsíc dosáhla zhodnocení stovek procent a jak začal Amazon bojovat s čínskou konkurencí.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Index Dow Jones dosáhl rekordního maxima

Indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones zaznamenaly sedmý týden růstu v řadě, což je nejdelší série indexu S&P 500 od roku 2017. Zisky vynesly první dva jmenované benchmarky na 52týdenní maxima a index Dow Jones na historický rekord.

Růst akciových indexů byl široce založený, neboť cenově vážený index akcií S&P 500 překonal svůj tržně vážený protějšek o 1,31 %. Výrazně se pak dařilo akciím s malou kapitalizací, když index Russell 2000 dosáhl zisku 5,61 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Připravte se – index S&P 500 se díky Fedu chystá dosáhnout rekordních hodnot

Federální rezervní systém na svém dlouho očekávaném posledním letošním zasedání ponechal úrokové sazby beze změny na úrovni 5,25-5,5 %.

Tento krok odráží důvěru centrální banky v americkou ekonomiku a pokrok při omezování inflaceta v listopadu klesla na úroveň 3,1 %. Ačkoli výsledek odpovídal předpokladům, Fed přichystal několik svátečních překvapení:

  • Bodový graf Fedu ukázal zrychlení výhledu snižování sazeb v příštím roce – v příštím roce by mělo dojít ke snížení o 0,75 % a v roce 2025 o 1 %.
  • To by vedlo k poklesu úrokových sazeb na 4,5 % do konce roku 2024 a na 3,5 % do konce roku 2025.

Investory potěšilo, že předseda Fedu Jerome Powell řekl, že snižování sazeb bude v následujících měsících důležitým tématem. To v rámci předpovědi, že centrální banka začne snižovat sazby počátkem příštího roku, vyhnalo index S&P 500 v týdnu o další 3 % výše, a nyní mu tak chybí necelá 2 % k historickému maximu.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední dva roky

Amazon vyhlásil boj čínským hvězdám Temu a Shein

Amazon oznámil, že výrazně snižuje poplatky pro obchodníky prodávající oblečení v ceně do 20 dolarů. Dosavadní 17% poplatky se sníží na 5 % u oblečení prodávaného za méně než 15 dolarů a na 10 % u oblečení, které stojí 15 až 20 dolarů – to by mohlo přilákat více prodejců levného oblečení, což by americkému gigantu pomohlo konkurovat čínským hvězdám Temu a Shein.

  • Temu se nebývale daří a v listopadu téměř ztrojnásobilo tržby společnosti Shein v USA – i když Amazon měl také dobrý měsíc a jeho tržby na black friday vzrostly o 12 % oproti předchozímu roku.
  • Amazon má s oděvy problémy a letos zrušil 27 ze svých 30 vlastních oděvních značek kvůli pomalému prodeji a antimonopolní kontrole.

Společnost Shein se připravuje na vstup na burzu v roce 2024, její hodnota se odhaduje na 66 miliard dolarů, nicméně usiluje o vyšší IPO. Mezitím Pinduoduo, mateřská společnost Temu, letos vzrostla o 75 %, protože dosahuje enormních zisků.

Podobně však jako Amazon, který roste také díky nemaloobchodnímu segmentu, o který se může vždy opřít – cloudový byznys.

Vývoj ceny akcií Amazon a Pinduoduo v letošním roce

Aktuální cena
Změna
Amazon / AMZN
Načítání
Načítání
Načítání
Pinduoduo / PDD
Načítání
Načítání
Načítání

Evropské akcie se vyvíjely smíšeně

Celoevropský index STOXX Europe 600 skočil týden o 0,87 % výše, protože finanční trhy zřejmě stále více očekávají, že klíčové centrální banky v roce 2024 sníží úrokové sazby.

Hlavní akciové indexy se vyvíjely smíšeně. Francouzský index CAC 40 si připsal 0,83 %, ale německý DAX a italský FTSE MIB si mírně pohoršily. Britský index FTSE 100 pak přidal 0,29 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Evropská centrální banka ponechala výpůjční náklady na rekordní úrovni

Evropská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na rekordní úrovni 4,0 %, ale snížila své prognózy inflace a růstu pro roky 2023 a 2024. Banka očekává snížení inflace těsně pod svůj 2% cíl do roku 2026, což je obecně vnímáno jako krok, který připravuje půdu pro snížení úrokových sazeb.

V letošním roce ECB očekává růst ekonomiky o 0,6 %, což je jen o málo méně než v předchozích projekcích. V roce 2024 by pak měla ekonomika eurozóny růst o 0,8 %, což je pokles z 1 %.

Představitelé ECB rovněž uvedli, že v průběhu druhé poloviny roku 2024 postupně ukončí reinvestice splatných cenných papírů v rámci svého nouzového pandemického programu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců

České akcie zaznamenaly po čtyřech týdnech růstu ztrátu

Index PX reprezentující českých akciový trh po všechny dny týdne s výjimkou pondělí klesal. Hlavně díky více než 5% propadu akcií ČEZ zaznamenal po delší době týdenní ztrátu – a to téměř 2 %.

Z hlavních akciových titulů ztrácely i akcie Erste Group a Monety – okolo 2 % – a necelé procento odepsaly i akcie Komerční banky. Jediný z námi sledovaných titulů, který si připsal v týdnu mírný zisk – okolo půl procenta – byly akcie Philip Morris. V celoročním srovnání to však je jediný z těchto velkých titulů, který je ve ztrátě.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Bonk pokračuje v prudkém růstu díky humbuku kolem Solany, Bitcoin klesl

Pro meme coin Bonk a síť, na které běží, to byl další skvělý týden. Bonk se tento týden zdál být nezastavitelný – stejně jako minulý týden. Meme coin k nedělnímu ránu posílil za posledních 7 dní o dalších 100 %.

Za poslední měsíc jeho cena vzrostla o více než 700 % a za tři měsíce o šílených 11 000 %. V tomto týdnu jeho cena rostla i kvůli tomu, že Coinbase uvedla, že uvede tento token na burzu.

Obchodníci jsou v posledních měsících zblázněni do Solany, a proto nalévají do Solany a tokenů běžících na její síti neustále peníze. I samotná Solana má stále ještě šťávu, když si v týdnu připsala 4 % a za celý rok její cena vzrostla o ohromujících 650 %.

Ne všechny meme mince si však vedly tak dobře jako Bonk. Například Dogecoin, jedenácté největší digitální aktivum, se za poslední týden propadl o 5 % a obchoduje se za 0,094 dolaru.

Z největších kryptoměn skočily v týdenní zisku rovněž Cardano a BNB. Naopak si mírně pohoršily Bitcoin a Ethereum, když ztratily 3, respektive 4 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Komodity mírně rostly

Nevelké změny jsme tento týden pozorovaly v cenách komodit. Po 6 týdnech klesání se však zastavil propad ropy, jejíž cena vzrostla přibližně o procento.

Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod cenou 72 dolarů za barel. Barel ropy Brent se pak na závěr pátečního obchodování prodával za necelých 77 dolarů.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Mírně posilovaly i ceny zlata a stříbra. Spotová cena zlata zakončila týdenní obchodování na ceně 2 018 dolarů za unci, když si připsala přibližně půlprocentní zisk. S podobným ziskem skončil i nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt zlata, jehož cena se usadila ještě o 15 dolarů výše.

Stříbro se částečně zotavilo po 10% propadu v předcházejícím týdnu a tentokrát si připsalo přes 3 %. Spotová cena stříbra v pátek na závěr obchodování dosáhla ceny 23,81 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra pak zakončil obchodování nad 24 dolary a rovněž si připsal asi 3% zisk.

Co mě tento týden zaujalo:

V nekonečných krysích závodech se američtí nejbohatší dostali dopředu a ostatní nechali výrazně za sebou. Nyní mají v držení více majetku než střední a pracující třída dohromady – v posledních letech se tak rozdíl v bohatství ještě zvětšil.

Procento nejbohatších Američanů nyní vlastní majetek o hodnotě 46 bilionů dolarů, proto jako číslo týdne volíme 46.

Číslo týdne

Majetek procenta nejbohatších Američanů přesahuje společné bohatství 90 % nejméně majetných, kteří dohromady vlastní majetek o hodnotě 45,5 bilionu dolarů. Mezi lety 1979 a 2021 vzrostly příjmy 1 % nejbohatších o 206 %, zatímco dolních 90 % zaznamenalo pouze 29% nárůst.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.