Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy ČNB začne snižovat úrokové sazby? Odpověď vás možná překvapí

Publikováno
Kdy ČNB začne snižovat úrokové sazby? Odpověď vás možná překvapí
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se podíváme na téma možného termínu snížení úrokové sazby určené Českou národní bankou (ČNB).

Inflace ve Spojených státech amerických, Evropské unii a také v České republice strmě klesá, a tak se nabízí otázka, kdy centrální banky otočí kormidlem a uvolní měnovou politiku v podobě snížení úrokových sazeb.

Představitelé americké centrální banky (Fed) i trh očekávají “soft landing” a zároveň již brzké snižování úrokových sazeb v USA. To samozřejmě ovlivní ve snižování sazeb i ostatní centrální banky – jak Evropskou centrální banku (ECB), tak i naši ČNB.

Pojďme proto ve stručnosti shrnout aktuální očekávání v České republice.

ČNB bude zasedat 21. prosince

Analytici a odborníci očekávají, že ČNB na svém nejbližším zasedání, které se koná 21. prosince, pravděpodobně mírně sníží úrokové sazby.

Pravděpodobnost snížení již v prosinci podporuje fakt, že na termínu prvního zasedání ČNB v příštím roce ještě centrální bankéři nebudou znát oficiální data o lednové inflaci.

Je přitom nepravděpodobné, že by bankovní rada chtěla čekat se snižováním až do března příštího roku.

Trh čekal mírné snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu již v listopadu, kdy bylo poslední zasedání. Nyní se toto očekávání přesunulo do prosince. Existuje i varianta, že by centrální banka přece jen sazby ponechala stabilní – základní úrokovou sazbu současná bankovní rada drží na hodnotě 7 % od června roku 2022.

Snížit sazby co nejdříve z důvodu útlumu ekonomiky

Pro co nejdřívější uvolnění měnové politiky již v prosinci hovoří ekonomický (ne)růst. Česká ekonomika je v útlumu, a to dokonce větším, než se čekalo. Utažená měnová politika pak zlepšení nijak nepomáhá.

Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera společnosti Cyrrus, je ale i riziko mělké recese cena, kterou se za úplné zkrocení inflace skutečně vyplatí zaplatit. 

Závěr – kalendář zasedání napovídá, že by měly sazby klesnout již v prosinci 2023

O něco větší jistotu v tom, že ČNB úroky skutečně na prosincovém zasedání sníží, trh získal poté, co centrální banka na webu zveřejnila nový kalendář zasedání.

Dle něj vyplývá, že data ze statistického úřadu o lednové inflaci bankéři nebudou mít k dispozici ani na zasedání konaném 8. února.

Trh tudíž spekuluje, že by ČNB mohla netradičně únorové zasedání přesunout až do druhé poloviny měsíce. V ten moment totiž bude mít k dispozici i údaj o inflaci z prvního měsíce roku 2024. K přesunutí ovšem zatím nedošlo.

Toto rozhodnutí si analytici vykládají jako signál, z něhož lze usuzovat, že ČNB bude sazby snižovat již letos v prosinci. Pokud by ČNB čekala na lednová čísla, mohla by sazby snížit až v březnu, a tak dlouho se bankéřům nejspíš nebude chtít čekat.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
16
8

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎