Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je v USA vyšší riziko deflace, nebo riziko inflace?

Je v USA vyšší riziko deflace, nebo riziko inflace?
Zdroj: depositphotos.com

Finanční poradenský web pragcap uveřejnil na svém webu rozhovor s Cullen Roche, který je zakladatelem Orcam Asset Management. Roche překvapivě uvádí, že riziko deflace v USA je nyní větší než riziko dlouhotrvající inflace. Následující článek vám poskytne detailnější informace. V závěru článku se podíváme na další faktor, který může zmírnit inflaci v USA či dokonce způsobit deflaci.

Růst cen nemovitostí jako hlavní faktor rostoucí inflace v USA

Roche uvádí, že příběh uplynulých 36 měsíců je poměrně jednoduchý. V reakci na pandemii covidu-19 bylo vytištěno sedm bilionů nových dolarů, zatímco došlo k uzavření velké části světové ekonomiky. Tato kombinace vytvořila naakumulovanou neuspokojenou poptávku a zároveň výrazně omezila nabídku. Jakmile došlo k otevření ekonomik, tyto faktory se naplno začaly promítat do inflačních čísel. Posléze přišla ještě válka na Ukrajině, která nerovnováhu dále prohloubila.

Nejdůležitější ohledně inflace v USA podle Roche je, že jedním z hlavních faktorů (vedle vývoje cen energetických komodit), které ženou americkou inflaci výše, je vývoj cen na nemovitostním trhu. Je důležité zmínit, že se jedná o prodejní ceny domů, nikoliv o nájmy, protože nájmy žijí vlastním životem – jednak kvůli délce platnosti nájemních smluv, jednak kvůli navázání nájmů na vývoj mezd.

Vysoké sazby způsobí pokles cen nemovitostí a to nakonec způsobí deflaci

Roche uvádí logickou úvahu a to, že pokud Americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby, promítne se to i do sazeb hypoték. Následně dojde k poklesu cen nemovitostí a to nakonec způsobí deflaci v USA.

Roche doplňuje, že rok 2008 ukázal, že americký realitní trh je americká ekonomika. Pokud nemovitostní trh začne slábnout, vezme s sebou vše, a to včetně inflace. Nemyslí si, že USA čeká zopakování událostí z roku 2008, situace je přece jen jiná, v základním scénáři ovšem počítá se slábnutím dynamiky realitního trhu. Pokud by přitom nemovitostní trh z jakéhokoli důvodu oslabil více, než nyní čeká, bylo by na stole i riziko deflace.

Závěr – Deflace, možný symbol skvělé ekonomiky

Vedle možného poklesu cen nemovitostí podporující deflaci je nutné také zmínit technologický pokrok v USA jako symbol skvělé ekonomiky. Pokles ceny u jakéhokoliv výrobku nebo služby může mít obecně dva zdroje – růst nabídky nebo pokles poptávky. Pokud příčina poklesu cen v ekonomice leží na straně nabídky, tedy v poklesu nákladů díky nižším cenám vstupů či technologickému pokroku, v žádném případě nejde o negativní jev. Dokonce technologický pokrok je z definice nerozlučně spojen s cenovou deflací, a proto většina inovativních oborů a nejúspěšnějších firem pracuje v prostředí permanentní deflace. Asi by bylo šílené tvrdit, že technologické firmy permanentním zlevňováním televizí a mobilních telefonů ohrožují zdravé fungování ekonomiky. 

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.