Finex.cz logo
Menu
Finex » Akademie » Je nutnost vést si obchodní deník?

Je nutnost vést si obchodní deník?

Je nutnost vést si obchodní deník?

Je důležité psát si vlastní deník při obchodování binárních opcí? Ano je a hned se dozvíte proč. Možná to zní jako nuda a takové klišé. Nejspíš si říkáte, “proč bych si psal nějaký deník, to jsem dělal ve druhé třídě” Důvod je naprosto prostý. Pokud si budete psát obchodní deník, budete o krok blíže k vaším obchodním cílům.

Možná si říkáte, že nemá žádný smysl, psát si deník, ale sami uvidíte, že je to velice užitečné. Proč byste si měli psát obchodní deník a jak byste si ho měli psát? To se dozvíte níže.

“Proč si mám psát nějaký obchodní deník?”

Hlavní důvod je sledování úspěšných a neúspěšných obchodů. Řekněme například, že jste prohráli obchod a jste naštvaní a cítíte se mizerně. Budete se pravděpodobně chovat jako v obvyklých případech, kdy se budete ztracené peníze snažit dostat zpátky. To, že vám nevyšel obchod, budete dávat za vinu tomu, že jste prostě neměli štěstí, bylo to jen o dva pipy, a spousta dalších výmluv.

Druhý případ je opačný – úspěšný obchod. Jste rádi, že jste uspěli a chováte se zase trochu notesjinak. Myslíte si, že jste neporazitelní, že máte nejlepší strategii a hned chcete všechny pozvat na drink. Máte také pocit, že musíte zase hned obchodovat, že jste na dobré vlně. Jedná se o příklady, které jsou maličko drsné ale přesně tohle se vám stane. Minimálně ve vašem podvědomí. Musíte být natolik chytří a uvědomit si, že to není v souladu s “pravidly” pro obchodování binárních opcí. Proč se tohle všechno vůbec děje? Proč nepřemýšlím racionálně? Jednoduše proto, že ještě nemáte dostatek zkušeností, které získáte pouze a jen obchodováním. Čím více má člověk za sebou obchodů, tím má více zkušeností. S tímto vším vám pomůže obchodní deník a v něm zaznamenané obchody.

Je těžké získat nějaké dobré zkušenosti, pokud ignorujete výsledky a tyto výsledky nijak neanalyzujete. Myslím výsledky vašich obchodů. To je ta chvíle, kdy použijete obchodní deník. Pokud si budete psát úplně každý obchod který uděláte, uvidíte, jak se to bude hodit. Můžete například narazit na stejné obchodní příležitosti, jako máte už zaznamenané a podle toho se můžete chovat. Buďto si řeknete, že do obchodu nepůjdete, protože vám ten stejný nevyšel, nebo naopak. Ve vašich budoucích obchodech se můžete řídit tím, co jste udělali v minulosti. Pokud si obchodní deník nebudete psát jediné co vždy zjistíte je, zda jste v plusu, nebo minusu a i tak si to ale budete muset nějak vypočítat. Níže jsou sepsány hlavní výhody obchodního deníku v bodech.

Hlavní výhody obchodního deníku:

  • můžete se ponaučit ze špatných obchodů
  • možnost udělat si analýzu obchodů za nějaké časové období a zjistit, jaký jste obchodník
  • zjistíte, co je potřeba pro odladění nějaké obchodní strategie/systému
  • pochopíte lépe svojí psychiku, proč do obchodů vstupujete a proč ne
  • zjistíte, co nejčastěji obchodujete a za kolik obchodujete
  • můžete si vyhodnotit spoustu informací (procentuální úspěšnost, nejhorší a nejlepší obchod, atd..)
  • >>> STANE SE Z VÁS LEPŠÍ OBCHODNÍK

Jak si mám obchodní deník psát?

Je to naprosto jednoduché. Budete to dělat stejně, jako když jste byli malými dětmi. Je ale dobré, že časy se změnily a dnesjak si mám psát deník už není nutnost používat pero a sešit. Jestli ale chcete – je to také jedna možnost. Další možností je psát si deník online a to například do Google tabulek, které jsou vždy po ruce a to ve všech zařízeních. Je také skvělé, že pokud si tabulku vytvoříte online, můžete ji sdílet s ostatními obchodníky, kteří se na to podívají. Vy se na oplátku můžete podívat na jejich a vzít si z toho nějaké ponaučení, zase jsou to zkušenosti na víc a těch není nikdy dost.

Existují i různé programy, které jsou speciálně vyvinuté pro zapisování obchodů, ty jsem ale nezkoušel. Můžete ale zkusit založit nové téma na nějakém diskuzním fóru o obchodování, třeba i u nás na webu, kde si můžete obchody také zapisovat. Další skvělá věc je, obchody si vyfotit, prostě celý obchod i s grafem, všechny informace které jsou tam obsažené, budou se hodit. Pokud jste příznivci chytrých telefonů, tak existuje i aplikace do mobilu, jmenuje se trader diary. Je spousta možnosti, záleží jen na vás, jakou si vyberete, hlavně si nějakou vyberte.

Jak může obchodní deník vypadat?

Když se podíváte níže, uvidíte, jak může obchodní deník vypadat. Každý si to může udělat podle sebe, tak jak mu to vyhovuje. Zde vidíte, jaké si do tabulky dávám informace já a jak mám celou tabulku zpracovanou. Někdo si může zaznamenávat jiné informace, ale ty základní jsou vždy stejné. Určitě je důležité zaznamenat si, kdy jsme obchod udělali, co jsme obchodovali, jaká byla vstupní cena, konečná cena, čas expirace, velikost obchodu, jestli jsme vydělali, nebo ne, poté si tam můžete dát nějakou poznámku, například, u jakého brokera jste obchodovali. Zde jsem pro příklad umístil brokera High/Low. Může se stát, že byla nějaká významná událost, které měla na trh dopad, proto si to tam také můžete napsat.

Jako poslední jsem si dal graf. Obrázek jsem si tam vložil pomocí komentáře a potom jsem tam dal odkaz na obrázek. Umístění obrázku v tabulce, je pouze ilustrační a určitě bych ho takto neumísťoval, lepší je to dávat všechno pěkně za sebe. Dal jsem ho tam, jenom abyste viděli, jak může screenshot vypadat. Dále byste normálně pokračovali v zaznamenávání obchodů dolů, jeden po druhém, jak je to běžné.

Závěr

Ať už budete psát deník na papír, nebo do počítače, vždy se to bude hodit. Jedná se o velice mravenčí práci, zapisovat každý obchod do deníku, ale věřte mi – vyplatí se to. Je přece hezké, přečíst si nějaké ty úspěšné obchody, než jdete spát, nebo když se ráno probudíte, jako takovou motivaci do dalšího dne. :) Čím více si na deníku dáte záležet, tím více vám pomůže a také se vám z něho bude lépe učit. Udělejte si to hlavně tak, abyste se v něm vyznali.

Máte se psaním obchodních deníků nějaké zkušenosti? Napište je níže do komentářů, kam si budete svoje obchody zapisovat, budeme jenom rádi, že se něco nového přiučíme.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
Jirka

:D :D Taky nejsem až tak profitabilní :D

Jiří Procházka

Zdravím Jirko, víš co by jsi měl udělat jako první? Musíš najít příčinu, toho, že nejsi profitabilní. Možná se budeš divit, ale vždycky to má nějaký důvod. Ať už máš špatnou obchodní strategii, nebo nedokážeš ovládnout svoji psychiku, musíš na to přijít. Na webu je spousta článků, které se těmito problémy zabývají. Přečti si nějaké, nebo si stáhni ebook, tam je také rozebraná psychologie obchodování. A doufám, že příště už napíšeš, že jsi profitabilní :D ;)

Kristýna Nováková

Nikdy mě ani nenapadlo, že něco jako obchodní deník existuje. Jsem velice ráda, že jsem narazila na tento článek a vím, že něco jako obchodní deník existuje a vím, že je to skvělá věc. Určitě si ho začnu psát, jelikož nejsem až tak profitabilní, tak mi to snad pomůže. Uvidíme no, každopádně děkuji ještě jednou, za tyto informace.

Jiří Procházka

To mě těší Kristýno, já sám jsem v začátcích svého obchodování ani netušil, co to obchodí deník je. Každá věc, která ti pomůže jen maličko, stát se lepším obchodníkem, je skvělá, jako například takový obchodní deník ;)

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 99 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo