Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je na čase prodat akcie Apple a koupit Microsoft? Další triumfální týden technologických akcií | Burza s odstupem

Vystřídá Microsoft Apple na pozici nejhodnotnější firmy světa? Která kryptoměna nejvíce těží ze schválení bitcoinového ETF?

Je na čase prodat akcie Apple a koupit Microsoft? Další triumfální týden technologických akcií | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že technologické akcie stále udávají trend na americkém trhu, zda čeká Apple obrat k lepšímu, a která kryptoměna ze schválení bitcoinového ETF vytěžila vůbec nejvíce.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie se začátkem výsledkové sezóny rostly

Americké akcie v průběhu týdne rostly, přičemž růstové akcie s velkou tržní kapitalizací a technologický index Nasdaq dosáhly lepších výsledků než širší trh.

Několik technologických gigantů zaznamenalo solidní zisky, včetně mateřské společnosti Facebooku Meta Platforms a výrobce čipů Nvidia. Akciím energetických společností se nedařilo, protože ceny ropy na začátku týdne zasáhl pokles.

V tomto týdnu neoficiálně začala výsledková sezóna, když čtyři největší banky v USA – JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America a Wells Fargo – v pátek zveřejnily výsledky za čtvrté čtvrtletí. Hospodářské výsledky těchto bank nebyly příliš uspokojivé, když byly poznamenány snížením úrokových příjmů a také tím, že některé spotřebitelské úvěry začínají být nevýhodné.

V pondělí budou trhy zavřené v souvislosti s oslavou svátku Den Martina Luthera Kinga.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Největší technologická společnost na světě Apple je zároveň tou nejméně oblíbenou

Na technologickém poli dochází k potenciální změně, protože se Microsoft blíží k tomu, aby předstihl Apple na pozici největší společnosti na světě. Na začátku čtvrtečního obchodování se tomu tak dokonce na chvíli skutečně stalo, než si vzal Apple svou pozici zpět. Momentálně pak Microsoft na Apple ztrácí necelých 5 miliard dolarů (2 891,6 miliardy vs. 2 887,2 miliardy).

V loňském roce vzrostly akcie Apple o 48 %, což zní působivě, dokud si neuvědomíte, že byly nejhůře výkonnými akciemi z velkolepé sedmičky a nedosáhly ani 55% výnosu indexu Nasdaq. Apple byl také jedinou velkou technologickou firmou, jejíž tržby za poslední čtyři čtvrtletí klesly.

Zdroj: google.com/finance
Růst akcií velkolepé sedmičky v roce 2023
Růst akcií velkolepé sedmičky v roce 2023

Jedovatý Apple

Na začátku roku 2024 snížili analytici Barclays a Piper Sandler rating Applu. Mezi odborníky tak jsou nejméně oblíbenou akcií z velkých technologických firem na Wall Street.

  • Obě banky za důvod snížení ratingu uvedly slabší prodeje hardwaru – nedostatečné prodeje iPhonu 15 zejména v Číně jsou podle nich špatným znamením pro iPhone 16.
  • Podle některých analytiků se Apple také nachází v “inovační rutině”, která mu brání generovat vzrušující nové věci – vše vypovídají je jeho absence v závodě o vítězství v oblasti umělé inteligence.

Podaří se Applu v roce 2024 zvrátit situaci?

Apple bude muset dohnat klesající prodeje hardwaru – ty se výrazně snížily, protože zpomalující se prodeje iPhonů a klesající poptávka po iPadech a počítačích Mac táhly společnost nejdelším propadem tržeb za posledních 22 let.

Analytici doufají, že odpovědí bude její rychle rostoucí podnikání v oblasti služeb a nová náhlavní souprava pro smíšenou realitu Apple Vision Pro.

  • V pondělí Apple představil plány na uvedení Vision Pro za 3 499 USD v USA od 2. února – podle analytiků Morgan Stanley by mohly brýle do třetího roku generovat až 8 miliard dolarů tržeb, což by je tržbami zařadilo pod AirPods, ale nad Apple Watch.
  • Analytici považují za světlý bod nejrychleji rostoucí oblast služeb. Ziskovější příjmy společnosti Apple ze služeb loni meziročně vzrostly o 6,3 % na rekordních 22,3 miliardy dolarů. Navzdory slabším příjmům tak má Apple stále zásadní výhodu – schopnost generovat obrovské množství hotovosti.

Určitě bychom pak měli mít na paměti, že se technologické giganty nevyplatí podceňovat. Vzpomínáte si, jak se v roce 2022 propadla společnost Meta o více než 70 %? K obratu u Applu by mohlo stačit třeba jen významné oznámení o umělé inteligenci.

Vývoj ceny akcií Apple a Microsoft za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání

Oživení prodejů polovodičových čipů

Polovodičový průmysl, který je zodpovědný za dodávky miliard zařízení po celém světě, se kvůli slabému prodeji zařízení ocitl v sestupné spirále – což má dopad na celý dodavatelský řetězec.

Přibližně před rokem se zisk největšího výrobce paměťových čipů, společnosti Samsung, propadl o 90 %. V minulém čtvrtletí však klesl pouze o 35 % a jiné číslo signalizuje oživení.

  • Jak uvádí Asociace polovodičového průmyslu, tržby z prodeje polovodičů se v listopadu 2023 meziročně zvýšily o 5,3 %, čímž se přerušila 13měsíční série poklesu.
  • V čele tohoto vzestupu stála Čína, která zvýšila výdaje na čipy meziročně o 7,6 % – rychleji než Evropa (5,6 %) a Amerika (3,5 %).

Jaký je výhled do budoucna? Navzdory nedávným problémům vzrostl fond iShares Semiconductor ETF v roce 2023 o 67 % – v čele s trojcifernými výnosy společností Nvidia a AMD a nenasytnou poptávkou po jejich čipech pro aplikace umělé inteligence.

A investoři se mohou těšit na další růst. Analytici HSBC očekávají cyklus výměny IT zařízení poháněný modernizací serverových farem a aplikací pro zařízení s umělou inteligencí.

Evropské akcie se obchodovaly bez výraznějších změn

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden bez větších změn. Podobně také indexy v hlavních evropských ekonomikách. Žádný z nich neznamenal změnu o více než procento, přičemž většina z nich mírně posílila. V záporných číslech skončil pouze britský index FTSE 100.

Výnosy evropských státních dluhopisů prožily volatilní týden, když holubičí komentáře tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB) byly kompenzovány zmírněním očekávání trhu ohledně snížení úrokových sazeb v blízké době.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Vozidla Volkswagen budou již brzy komunikovat s řidiči prostřednictvím ChatGPT

Hlasový asistent automobilky Volkswagen, který integruje do svých vozů technologii ChatGPT, bude schopen do poloviny roku vést s uživateli dialog, uvedla automobilka v pondělí při představení této technologie v Las Vegas.

Volkswagen na veletrhu elektroniky CES představil první vozy s funkcí ChatGPT, které budou zákazníkům v Severní Americe a Evropě k dispozici od začátku druhého čtvrtletí letošního roku.

Podle vedoucích pracovníků společností Volkswagen a Cerence, která je partnerem Volkswagenu při vývoji této technologie, dokáže umělá inteligence rozpoznat a reagovat na celou řadu požadavků, od zvýšení teploty, když uslyší “je mi zima”, až po zobrazení nejbližší indické restaurace po zaslechnutí “chci si dát butter chicken”.

Zákazníci si tak budou moci nastavit funkce svého vozidla, aniž by se dotkli jediného tlačítka. Kritici tvrdí, že přidání generativní umělé inteligence do vozidel je sice krokem vpřed oproti dnešním možným interakcím, ale zdaleka nedosahuje skoku v oblasti umělé inteligence, který se očekával před několika lety, zejména u plně autonomních vozidel.

Nejnovější zpráva by mohla být vzpruhou pro akcie německého výrobce automobilů, které za poslední rok odepsaly více než 24 % své hodnoty.

Vývoj ceny akcií Volkswagen za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie Volkswagen! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Lagardeová z ECB říká, že nejhorší období boje s inflací je pravděpodobně za námi

Prezidentka ECB Christine Lagardeová v rozhovoru pro francouzskou televizi uvedla, že podle jejího názoru je nejhorší část boje za snížení inflace za námi. Zároveň ujistila, že úrokové sazby pravděpodobně dosáhly svého vrcholu.

“Myslím, že sazby, pokud nedojde k dalším šokům nebo neočekávaným údajům, nebudou dále růst. Pokud náš boj s inflací vyhrajeme a pokud si budeme jisti, že inflace bude skutečně na úrovni 2 %, v tu chvíli začnou sazby klesat,” uvedla. Odmítla však říci, kdy k tomuto snížení sazeb dojde.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražská burza za sebou má další ziskový týden

Pražská burza si i v druhém týdnu tohoto roku připsala zisk, když si tentokrát připsala více než procento a za první dva týdny letošního roku vzrostla o více než 3 %.

Dařilo se většině z nejvýznamnější titulů burzy. Zisk okolo 3 % zaznamenaly bankovní akcie Erste Group a Komerční banky. Necelé procento si pak připsaly i akcie Monety a Philip Morris. Z námi sledovaných titulů se pak propadly pouze akcie ČEZ, a to o rovná 2 %. Jedná se také o jediný ze zmíněných titulů, který se zatím letos obchoduje v záporných číslech.

Zdroj: pse.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměny: Bitcoin po spuštění ETF zazářil a následně oslabil. Výrazně si polepšilo Ethereum

Historické a napjatě očekávané schválení spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) na Bitcoin tento týden zastínilo všechny ostatní krypto události.

Všechny teorie a analýzy o tom, co bude schválení znamenat pro hodnotu největší kryptoměny, byly konečně podrobeny testu. Nahoru, nebo dolů? Vstoupí Bitcoin do další fáze svého vývoje, nebo jen pokrčí rameny? Koneckonců, spotové ETF na Bitcoin nejsou mimo USA žádnou novinkou.

Na otázku, zda půjde Bitcoin nahoru, nebo dolů, je zatím odpověď obojí: Cena Bitcoinu v době schválení ETF koketovala s úrovní 49 000 dolarů. O den později se však propadla zpět na 43 000 dolarů – k úrovni, kde se již delší dobu potlouká.

Kolem nedělní 14. hodiny se Bitcoin obchoduje těsně pod 43 000 dolary a oproti hodnotě před sedmi dny klesl asi o 2,5 %. Hodlery však stále těší, že za posledních 12 měsíců vzrostl o více než 120 %.

Druhá největších kryptoměna Ethereum viděla více zelených svíček povzbuzená částečně nárůstem spekulací, kdy přijde Ethereum ETF, když Bitcoin verze již existuje. Ethereum v pátek dosáhlo 18měsíčního maxima téměř 2 700 dolarů. V neděli se pak obchodovalo na úrovni 2 579 dolarů za minci, což představovalo více než 15% týdenní růst.

Zajímavé je, že nejlepší týden měla služba Ethereum Name Service nacházející se na samém konci první stovky kryptoměn podle tržní kapitalizace, která za posledních sedm dní vzrostla o téměř 75 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Komodity: Na komoditním trhu zavládl klid

Ceny ropy postihl výrazný propad v pondělí a zbytek týdne strávila tím, že se snažila své ztracené pozice získat zpět a minimalizovat ztráty, což se jí částečně podařilo. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování lehce pod cenou 73 dolarů za barel a v týdnu ztratila přibližně 1,5 %.

Cena globálního ropného benchmarku – ropy Brent – se pak během týdne nakonec téměř nezměnila, když zakončila obchodování na ceně 78,37 dolaru za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Téměř se neměnila ani cena drahých kovů. Spotové zlato, které je některými obchodníky sledováno pozorněji než futures mírně vzrostlo na cenu 2 047 dolarů za unci. Menší sourozence zlata – stříbro – pak v týdnu posílilo o pouhou desetinu procenta. Spotové stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 23,13 dolaru za unci.

Bez velkých změn proběhlo i obchodování zlatých a stříbrných futures.

Co mě tento týden zaujalo:

Podle prvních odhadů Čína předstihla Japonsko a stala se největším světovým vývozcem automobilů, neboť v loňském roce dodala 5,26 milionu vozů, zatímco Japonsko za prvních 11 měsíců roku 2023 vyvezlo asi 4 miliony vozů. I proto volíme jako číslo týdne 5,26.

Číslo týdne

Po válce na Ukrajině západní automobilky opustily Rusko a Čína nastoupila, aby zaplnila vzniklou mezeru. V roce 2023 tak vzrostl prodej čínských automobilů v Rusku 5x, a to díky značné poptávce po čínských vozidlech na plynový pohon.

Hlavním příjemcem ruské poptávky se stala čínská automobilová značka Chery, která se s více než 900 tisíci prodanými vozy stala největším čínským vývozcem – a nyní má ambice uspět v Evropské unii.

Řidiči v Číně také dávají přednost domácím značkám před mezinárodními konkurenty, což vedlo na místní trhu k prvnímu poklesu prodejů značky General Motors od roku 2009.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.