Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak ze 100 tisíc korun udělat desítky milionů: Příběh 3 fantastických akcií

Seznamte se s pozoruhodnými růstovými příběhy společností Nvidia, Apple a Monster Beverage i potenciálem, který se v nich stále skrývá.

Publikováno
Jak ze 100 tisíc korun udělat desítky milionů: Příběh 3 fantastických akcií
Zdroj: depositphotos.com

Investoři neustále hledají akcie, které mají potenciál překonat trh a přinést značné výnosy. Úspěšné příběhy společností Nvidia, Apple a Monster Beverage slouží jako názorné příklady toho, jak se skromné investice mohou během dvou desetiletí proměnit v mnohamilionové jmění.

Pojďme se podívat na cesty těchto společností a zhodnotit jejich současný investiční potenciál.

Vzestup společnosti Nvidia v odvětví umělé inteligence

Nvidia, významný výrobce čipů, zažila výrazný nárůst hodnoty, který je z velké části připisován její klíčové roli v rozvíjející se oblasti umělé inteligence (AI).

Čipy této společnosti se staly nedílnou součástí vývoje chatbotů a pokročilých rozsáhlých jazykových modelů, čímž se Nvidia pevně etablovala jako klíčový hráč v oblasti investic do umělé inteligence.

Investice 100 000 korun do Nvidie v dubnu 2004 by dnes měla hodnotu více než 45 milionů korun.

Mezi její hlavní zákazníky patří největší firmy světa, které pochopily význam umělé inteligence a jsou ochotny na její rozvoj vynaložit astronomické prostředky.

Díky tomu tržby i zisky Nvidie rostou a cena akcií na tento růst velmi pozitivně reaguje.

Společnost vykázala za posledních 12 měsíců zisk ve výši 30 miliard dolarů při tržbách 61 miliard dolarů, což představuje téměř 50% ziskovou marži.

Růst akcií Nvidia v posledním roce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ačkoli zopakovat takové mimořádné výnosy může být náročné, Nvidia zůstává atraktivní volbou i přes obavy z jejího vysokého ocenění. Klasický poměr ceny k zisku (P/E) totiž u akcie Nvidia dosahuje vysoké hodnoty 70.

Pokud ale vezmeme v úvahu poměr ceny k růstu zisku (PEG), což je jediná metrika, která zohledňuje míru růstu zisků společnosti, vyjde nám ocenění ve výši 1,2 bodu, které naznačuje potenciál dalšího růstu, nikoli nadhodnocení.

Poznámka

PEG poměr se vypočítá jako podíl poměru ceny k zisku a očekávaného ročního růstu zisku na akcii (EPS).

Tedy PEG = P/E poměr / očekávaný růst EPS.

Ekosystém Apple a jeho trvalá přitažlivost

Vývoj společnosti Apple od tvůrce ikonických iPhonů a iPadů k vytvoření komplexního ekosystému kolem jejích produktů a služeb ukazuje jejího inovativního ducha.

Tento ekosystém podpořil loajalitu zákazníků a tím posílil konkurenční výhodu Applu, od kterého zákazníci ke konkurenci odchází jen těžko.

Navzdory poklesu hodnoty akcií v roce 2024 jsou dlouhodobé zisky investorů do akcií Apple pozoruhodné.

Investice 100 000 korun před dvaceti lety by dnes měla hodnotu přibližně 35 milionů korun, respektive 41 milionu při reinvestici dividend.

Pokles akcií Apple od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Finanční zdraví Applu je stále dobré – za poslední čtyři čtvrtletí dosáhl čistý zisk téměř 101 miliardy dolarů, což představuje 26 % z 385,7 miliardy dolarů tržeb.

Vzhledem k tomu, že akcie zažívají dočasný pokles a obchodují se za 26násobek zisku, představují pro investory potenciální příležitost. Love brand a potenciál růstu příjmů, zejména v oblasti služeb, činí z Applu akcii, která stojí za zvážení.

Globální růst značky Monster Beverage

Společnost Monster Beverage upevnila svou pozici přední značky energetických nápojů díky strategickým partnerstvím, například s Ultimate Fighting Championship (UFC), čímž spojila svou image s vysokou sportovní výkonností.

Přestože je Monster Beverage s tržní kapitalizací kolem 57 miliard dolarů daleko menší než Nvidia a Apple, dosáhla v loňském roce tržeb přes 7,1 miliardy dolarů a zisku 1,6 miliardy dolarů, což odráží zdravou 23% ziskovou marži.

Investoři, kteří před 20 lety vložili do Monsteru 100 000 korun, mají dnes investici v hodnotě téměř 35 milionů.

Aktuální vývoj ceny akcií Monster Beverage

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MNST Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vzhledem k tomu, že se akcie obchodují za 35,2násobek klouzavého zisku a tržby loni vzrostly pouze o 13 %, může se zdát ocenění akcií vysoké. 38% nárůst zisku na akcii však optimistické ocenění trhu do jisté míry ospravedlňuje.

Zatímco z historického hlediska je Monster Beverage solidní investicí, budoucí zisky mohou být konzervativnější. Investoři by měli zmírnit svá očekávání a při zvažování investice do Monsteru nespoléhat pouze na minulé výsledky.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎