Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Jak si vedly podílové fondy v roce 2021? Kdo byl vítězem a kdo poraženým?

Jak si vedly podílové fondy v roce 2021? Kdo byl vítězem a kdo poraženým?

Jak si vedly podílové fondy v roce 2021? Kdo byl vítězem a kdo poraženým?
Zdroj: depositphotos.com

Investování do podílových fondů si v České republice prošlo vzestupy i pády. Poslední dobou se těší poměrně velké oblibě. Mohou za to nízké úrokové sazby na spořicích účtech, které v posledních letech dominovaly na českém finančním trhu. Dalším důvodem je také zvyšující se finanční gramotnost a snaha Čechů najít vyšší výnosy za přiměřeného investičního rizika.

Navzdory vyšším poplatkům tak nacházejí podílové fondy své místo v portfoliích investorů i drobných střadatelů.

Jak se podílovým fondům vedlo v loňském roce? Komu se podařilo z investičních příležitostí vytěžit maximum a kdo naopak zaostával?

Porozumění investičnímu nástroji… až na prvním místě!

Než se pustíme do analýzy podílových fondů v předchozím roce, je třeba zdůraznit, že investiční neúspěch často pramení z neznalosti aktiva, do kterého investor vkládá své peníze. Mezi investiční veřejností se často objevují snahy o hledání zkratek a usilování o astronomické výnosy na úkor porozumění investičním instrumentům. Tyto zkratky nastavují investorům nerealistická očekávání a následek takového jednání přináší jen neúspěch, zklamání, frustraci nebo dokonce rezignaci a averzi k celému investičnímu světu.

A jak se tedy podílovým fondům dařilo během turbulentního roku 2021? Podíváme-li se na podílové fondy v celorepublikovém měřítku, lze jejich výsledky považovat za více než uspokojivé. Na základě Indexu českého investora CII750, který je sestavovaný předními analytiky společnosti Fincenturm & Swiss Life Select, dosáhl průměrný investor do podílových fondů zhodnocení více jak 7 %. Pro srovnání, v roce 2020 průměrný výnos nedosahoval ani 6 %.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Oblast podnikání versus geografie

Pro maximalizaci výnosu byla v roce 2021 klíčová oblast podnikání. Asi nikoho nepřekvapí, že vývoj podílových fondů odpovídá vývoji nejatraktivnějších a nejrychleji rostoucích sektorů. Na prvním místě se umístily fondy, které se zaměřují na energetiku, zejména na ropu a zemní plyn.

Tyto fondy dokázaly překonat výnosnost 30 %. To je poměrně zásadní změna oproti roku 2020, kdy podílovým fondům dominoval sektor technologií. Ten tehdy těžil z plošných ekonomických lockdownů po celém světě.

5 nejvýkonnějších fondů v roce 2021

Roční výkonnost fondů přepočtena do české koruny
Roční výkonnost fondů přepočtena do české koruny
Zdroj: swisslifeselect.cz

Naopak ten, kdo vsadil na výkonnost asijských (zejména čínských) nebo latinskoamerických akcií, pravděpodobně prodělal, přesněji odepisoval ztráty kolem 20 %. Čína se aktuálně potýká s odlivem investorů kvůli striktním regulacím, kterými už nějakou dobu vyhrožuje čínská vláda. Avšak i v asijské oblasti se našla výjimka, která investory zaměřující se na asijské rozvíjející se trhy jistě potěšila.

Indie se velice rychle vzpamatovala z koronavirové rány a to se promítlo i do zisků fondů, které se zaměřují právě na tuto oblast.

5 nejméně výnosných fondů v roce 2021

Roční výkonnost fondů přepočtena do české koruny
Roční výkonnost fondů přepočtena do české koruny
Zdroj: swisslifeselect.cz

Obecně přinášely lepší výsledky akciové fondy. Dluhopisové fondy v průběhu roku 2021 ztratily více jak 2 %

V oblasti dluhopisových fondů se nejlépe dařilo těm, které se soustředí na státní dluhopisy rozvojových zemí. Pokud bychom hodnotili situaci v čechách, dalo by se konstatovat, že se fondy ocitly ve dvou rozdílných situacích. Fondy, které se zaměřují na české státní dluhopisy, na výnosnosti převážně ztrácely. Naopak fondy zaměřené na peněžní trh začaly díky zvyšujícím se úrokovým sazbám postupně posilovat.

Jaký bude rok 2022?

Dávat výhledy na další rok není nikdy jednoduché. Nikdo na světě nemá křišťálovou kouli, která by mu prozradila, jakým směrem se trhy vydají. Můžeme pouze zhodnotit aktuální trendy a na jejich základě se pokusit predikovat budoucnost.

Rok 2022 může přinést významné sektorové rotace. To znamená, že vstupovat nyní na trh energetiky nemusí být natolik výnosné, jako tomu bylo v roce 2020. Naproti tomu se zde otevírají příležitosti v jiných odvětvích. Vzledem k tržním trendům lze očkávat, že se o slovo začne stále více hlásit oblast udržitelných investic. Nezanedbatelný vliv bude mít na investice do podílových fondů také úrokový a měnový vývoj. Do toho významně zasáhne zvyšování úrokových sazeb i posilování české koruny.

Ať už se rozhodnete do podílových fondů investovat nebo ne, mějte na paměti, že vaše investiční rozhodnutí by měla reflektovat váš investiční plán a budoucí cíle. Historicky se prokázalo, že “honění se za senzacemi” vede jen ke ztrátám a zklamání. Naopak stabilní a vytrvalý investiční přítup vás dovede k vytouženému cíli.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo