Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete si rychle půjčit peníze? Tyto chyby vás mohou snadno zruinovat!

Potřebujete rychle hotovost, ale nemáte úspory? Pozor na unáhlené zadlužování! Přečtěte si o zodpovědném půjčování a vyhněte se finančním pastem.

Chcete si rychle půjčit peníze? Tyto chyby vás mohou snadno zruinovat!
Zdroj: Freepik.com Image by jcomp on Freepik

Potřebujete rychle získat peníze na nečekaný výdaj, ale nemáte finanční rezervu? Můžete zvážit přečerpání běžného účtu (kontokorent), použití kreditní karty nebo mikroúvěr.

Na tyto produkty se zaměřuje Index odpovědného úvěrování, který sestavila nezisková organizace Člověk v tísni. Tento index sleduje nabídky bank i nebankovních společností, které mají povolení poskytovat spotřebitelské půjčky. Cílem je zhodnotit jejich fungování a poskytnout jim zpětnou vazbu pro zlepšení trhu.

Index také všechny poskytovatele informuje o výsledcích hodnocení a informace nabízí i zájemcům o půjčky či úvěry.

Odložené platby Twisto a SkipPay

Podle indexu se lidé stále častěji zadlužují přímo při nákupu. Tento trend je patrný zejména u tzv. odložených plateb, které nabízejí společnosti Twisto a SkipPay.

“Obě společnosti poskytují půjčky v zásadě odpovědným způsobem, mohou však podněcovat k nezodpovědnému pořizování i zbytných věcí,” upozorňuje David Borges, spoluautor indexu a analytik Člověka v tísni.

TIP

Při používání odložených plateb si vždy pečlivě zvažte, zda skutečně potřebujete nakupovat na dluh, ať se vyhnete zbytečnému zadlužení.

Největším problémem je u bank nepřehlednost

Banky se v indexu umisťují tradičně dobře. Nejčastějším problémem však není vysoká cena půjček, ale spíše nedostatek či nepřehlednost informací.

“Situace se ale zlepšuje. Banky začaly zveřejňovat vzory smluv na svých webových stránkách, upřesňují rady pro klienty v nesnázích a obecně více prověřují schopnost klientů splácet,” uvádí Borges.

Bankovní kontokorent zůstává nejdostupnější půjčkou s ročním úrokem kolem 20 %. Modelový měsíční úvěr ve výši 20 000 Kč tak vyjde zhruba na 300 Kč.

Daniel Hůle, vedoucí dluhového programu organizace Člověk v tísni, však varuje: “Kontokorent je zákeřná past zvláště pro mladé, kteří se, dokud nezačnou pořádně vydělávat, stanou vlastně jistými vazaly banky.”

U kreditek pozor na výběry!

Půjčka přes kreditní kartu je o něco dražší, s měsíčním úrokem do 400 Kč. “Při placení kreditkou lze využít bezúročné období, ale výběry hotovosti se úročí hned od prvního dne,” varuje Borges.

Dalším rizikem je možnost splácet jen minimální částku, což splácení dluhu značně zpomaluje kvůli novým úrokům a poplatkům. “Lidé tak často po měsících splácení zjistí, že jejich dluh je téměř nezměněn,” dodává analytik.

TIP

Pokud používáte kreditní kartu, snažte se vždy splatit celou částku v bezúročném období, aby vám nevznikaly vysoké úroky.

Nebankovní půjčky dokáží nepříjemně překvapit

Podle indexu se nebankovní společnosti výrazně liší. Větší firmy nabízejí podobnou bezpečnost jako banky, zatímco menší často poskytují půjčky za tvrdých podmínek.

Úrokové sazby nejlevnějších krátkodobých půjček jsou kolem 30 %, což znamená přibližně 500 Kč měsíčně za úvěr 20 000 Kč. Mnohem častější jsou však sazby 300 % až 400 %, kdy dlužník vrací o pět až sedm tisíc více.

Borges upozorňuje na nejhorší Půjčku7 od firmy Kontext Trade International, kde úroková sazba dosahuje 700 % ročně. To znamená, že za půjčku 20 000 Kč na měsíc zaplatí domácnost o 12 000 Kč navíc.

Za půjčku 20 000 Kč domácnost zaplatí až o 12 000 Kč měsíčně navíc.

Lidé se mohou obrátit na Člověka v tísni

Podle českých soudů jsou půjčky s úrokovou sazbou nad 60 % ročně v rozporu s dobrými mravy a neplatné.

V takovém případě je dlužník povinen vrátit jen vypůjčenou částku. “V současnosti řešíme stovky případů, kdy nebankovní věřitelé vracejí přeplacené peníze,” říká Hůle.

Podle něj se mohou lidé, kterým jsou účtovány vysoké úroky, obrátit na help linku 770 600 800. 

TIP

Pokud se ocitnete v dluhové pasti, vyhledejte pomoc odborníků, kteří vám mohou poradit a pomoci vyjednat lepší podmínky se svými věřiteli.

Na co si dát pozor?

Autoři indexu také odhalili matoucí praktiky u půjček. Poskytovatelé někdy místo roční úrokové sazby uvádějí měsíční či denní, což zkresluje skutečné náklady. Jiné společnosti zase inzerují nízký či nulový úrok, ale zahrnují do splátek vysoké poplatky.

Nebankovní společnosti také rády lákají na první půjčku zdarma. Po měsíci však spotřebitelé často zjistí, že nejsou schopni splácet, a musí si půjčit znovu, tentokrát už s vysokým úrokem.

Důležitou pomůckou je úvěrová kalkulačka, která by měla být přehledná a umožnit nastavení délky splácení.

Dostupnost informací pro dlužníky se splátkovými problémy je také klíčová. Nejlépe hodnocené společnosti nabízejí na svých webových stránkách jasné pokyny a možnosti řešení, jako je odklad splátek.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.