Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Budoucnost polovodičů je zahalena nejistotou. Kdo přežije a kdo padne v boji o kontrolu nad technologickými inovacemi?
Polovodičový průmysl stojí na křižovatce technologií a geopolitiky a sázky nikdy nebyly vyšší. Nedávný vývoj ukazuje, že rostoucí napětí mezi USA a Čínou může narušit toto odvětví s mnohamiliardovým obratem a jeho dopady se mohou projevit na celém světovém trhu.
Pokud jste investorem nebo technologickým nadšencem, připoutejte se – protože oblast polovodičů se dostává do neprobádaného území.
Polovodiče byly po desetiletí neopěvovanými hrdiny všech technologických inovací a poháněly vše od chytrých telefonů přes automobily až po pokročilé zbraňové systémy.
Ale na rozdíl od ropy, jejíž výroba je rozprostřena po celém světě, je výroba polovodičů soustředěna v několika málo společnostech a regionech.
Právě tento omezený dodavatelský řetězec je důvodem, proč je toto odvětví tak zranitelné vůči geopolitickým otřesům.
Níže uvedený graf ukazuje čtvrtletní tržby předních hráčů v oblasti polovodičů a odhaluje dominanci společnosti Nvidia před Broadcomem a Intelem.
Nvidia vykázala ve středu nejnovější hospodářské výsledky, přičemž její kvartální tržby dosáhly již na 35,8 miliardy dolarů.
Tito giganti společně představují tepající srdce globální technologické ekonomiky. Jejich budoucnost, stejně jako budoucnost menších hráčů, jako jsou AMD a Texas Instruments, však je velmi nejasná, protože se vyostřuje konflikt mezi USA a Čínou.
Polovodičové odvětví je nyní pěšákem v mnohem větší geopolitické hře. USA si uvědomují strategický význam polovodičů a zavedly rozsáhlé kontroly vývozu, jejichž cílem je omezit přístup Číny k vyspělým čipovým technologiím.
Tato omezení se konkrétně zaměřují na čínské společnosti, které jsou závislé na špičkových čipech pro vývoj umělé inteligence, pokročilé počítače a vojenské aplikace.
Čína v reakci na to zdvojnásobila úsilí o dosažení soběstačnosti v oblasti polovodičů a investovala miliardy do domácích výrobních kapacit. Přesto je země i nadále silně závislá na společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), největším světovém výrobci čipů.
Strategický význam společnosti TSMC pro USA i Čínu z ní učinil geopolitické ohnisko, přičemž někteří odborníci varují, že by role Tchaj-wanu v této technologické válce mohla přerůst v širší konflikt.
Pojďme se podívat na graf. Nvidia ční nad svými konkurenty s ohromujícími čtvrtletními tržbami ve výši 30 miliard dolarů (nyní již 35 miliard dolarů). Její dominance odráží raketově rostoucí poptávku po grafických procesorech, která je způsobena zejména umělou inteligencí.
Její závislost na TSMC při výrobě čipů ji však činí zranitelnou vůči jakémukoli narušení v tchajwanském průlivu.
Broadcom (13 miliard dolarů) a Intel (12,7 miliard dolarů) rovněž generují solidní příjmy, nicméně jejich trajektorie by mohly být narušeny měnícími se předpisy a geopolitickými omezeními.
Mezitím se společnosti AMD, Micron a Qualcomm – všechny závislé na globálních dodavatelských řetězcích – připravují na možné zpomalení čínské poptávky.
Citlivost polovodičového průmyslu na vztahy mezi USA a Čínou vytváří pro investory rizika i příležitosti. Společnosti jako Nvidia a AMD, které se specializují na špičkové čipy, by mohly těžit ze zvýšené podpory americké vlády a investic do domácí výroby.
Jejich růst by však mohl stagnovat, pokud Čína zavede odvetná opatření v podobě vlastních sankcí nebo zrychlí tlak na domácí alternativy.
Nizozemská ASML by si měla udržet dominantní pozici ve své oblasti. Jako jediný výrobce EUV litografických strojů – klíčových pro výrobu pokročilých polovodičů – je technologie ASML nepostradatelná.
Přesto i ASML čelí potenciálnímu protivětru, protože USA tlačí na spojence, aby omezili vývoz klíčových technologií do Číny.
Tato roztržka je víc než jen obchodní válka – je to závod o určení budoucnosti technologií. Může se odehrát několik scénářů:
Investoři by měli postupovat opatrně. Sektor polovodičů sice nabízí obrovský růstový potenciál, ale rizika jsou stejně významná. Klíčová je diverzifikace – zvažte rozložení investic mezi více hráčů, než abyste vsadili všechny své peníze na jedinou společnost.
Sledujte společnosti, které mají strategickou pozici pro přečkání geopolitických bouří. Firmy jako ASML s technologickým monopolem nebo TSMC s nezastupitelnou rolí v dodavatelském řetězci se mohou stát dlouhodobými vítězi.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.