Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak naloží Buffett s volnými miliardami? Poroste Bitcoin díky halvingu? | Burza s odstupem

Warren Buffett v dopise akcionářům odhalil novinky, které by vám neměli ujít. V týdnu došlo k enormnímu růstu Bitcoinu. Které akcie si v týdnu připsaly přes 20 %?

Publikováno
Jak naloží Buffett s volnými miliardami? Poroste Bitcoin díky halvingu? | Burza s odstupem
Zdroj: flickr.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jaké novinky odhalil Warren Buffett akcionářům v nejnovějším dopise, z jakého důvodu došlo k růstu Bitcoinu o více než 20 % a která překvapivá akcie si v týdnu připsala zisk přes 20 %.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie končí převážně výše po příznivých zprávách o inflaci

Většina hlavních benchmarků zakončila týden růstem, přičemž index Nasdaq Composite se poprvé po více než dvou letech připojil k indexu S&P 500 a dosáhl rekordní úrovně.

Skončil také silný únor, kdy index S&P 500 zaznamenal nejsilnější úvodní dva měsíce roku od roku 2019.

Týdenní zisky byly široce založené, přičemž rovnoměrně vážená verze indexu S&P 500 mírně překonala svou známější verzi podle tržní kapitalizace.

Za období od počátku roku však má kapitalizačně vážená verze indexu navrch o 4 %, což odráží lepší výkonnost velkých, technologicky orientovaných růstových akcií.

Nejdůležitější událostí týdne z hlediska tržního sentimentu bylo čtvrteční zveřejnění jádrového (bez potravin a energií) cenového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) ministerstva obchodu.

Index za dvanáct měsíců končících v lednu vzrostl o 2,8 %, což bylo v souladu s očekáváním. Zdálo se, že tato zpráva uklidnila obavy z dříve zveřejněného indexu spotřebitelských cen ministerstva práce, který ukázal růst jádrových cen o 3,9 %, což bylo nad očekáváním kolem 3,7 %.

Jádrový index PCE je obecně považován za preferovaný ukazatel celkových inflačních tlaků ze strany Federálního rezervního systému.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Co si Warren Buffett počne bez Charlieho Mungera?

Od odchodu jeho váženého obchodního partnera a investiční legendy Charlieho Mungera, kterého Warren Buffett nazval architektem holdingové společnosti Berkshire Hathaway, jsme o věštci z Omahy příliš neslyšeli.

Na výsledky společnosti za čtvrté čtvrtletí a slavný výroční dopis akcionářům, které byly zveřejněny o víkendu, by však byl Charlie Munger hrdý.

Provozní zisk Berkshire v roce 2023 meziročně vzrostl o 17 % na 37,4 miliardy dolarů, což je rekord, který na krátkou dobu vynesl akcie společnosti na historická maxima, než se v pondělí hodnota společnosti ustálila na úrovni 886 miliard dolarů.

Co byste udělali se 168 miliardami dolarů?

Tolik hotovosti měla Berkshire na konci čtvrtého čtvrtletí 2023 ve své bilanci.

V posledních letech Berkshire navyšovala hotovostní pozici, aby využila výhod vyšších úrokových sazeb – ale vzhledem k tomu, že se očekává, že sazby v roce 2024 klesnou, investory zajímá, co Buffett nakoupí příště.

Na tyto otázky by mohl Warren Buffett odpovědět na květnovém výročním zasedání společnosti.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prodeje tradičních cigaret se rozptylují jako kouř

Bezdýmné nikotinové alternativy, jako jsou ELFBAR a ZYN, získávají na popularitě díky influencerům na sociálních sítích a nově nabyté oblibě nikotinu jako prostředku na podporu produktivity.

Tento trend znamená potíže pro tabákové společnosti, které zaznamenaly, že tyto nové produkty snižují prodeje tradičních cigaret, které v loňském roce klesly o 8 %, což je dvakrát více než v předcházejících letech.

  • British American Tobacco, mj. výrobce cigaret Lucky Strike a Pall Mall, utrpěla újmu a znehodnotila své americké cigaretové značky o 31,5 miliardy dolarů. Zvýšila přitom tlak na přechod k bezdýmným variantám konzumace nikotinu, jako jsou její nikotinové váčky Velo.
  • Další hráči, jako například Philip Morris, zdvojnásobují své tržby z bezdýmných výrobků – nyní tvoří 40 % jejich tržeb, což je nejvíce mezi zavedenými značkami.
  • Podíl cigaret na nikotinovém průmyslu by mohl nadále klesat – od roku 2018 se snížil z 80 % na 60 %. Očekává se, že pokud bude trend pokračovat, budou během pár let tvořit méně než polovinu trhu s nikotinem.

Vývoj ceny akcií British American Tobacco za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BATS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Smíšené výsledky evropských indexů

Celoevropských index STOXX Europe 600 se nakonec v týdnu posunul jen nepatrně, ale zůstal blízko rekordních hodnot.

Údaje o inflaci přiměly investory přehodnotit rozsah a načasování snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou v roce 2024, což se projevilo v rozporuplném výkonu jednotlivých hlavních indexů.

Německý DAX vzrostl o téměř 2 % a italský FTSE MIB si polepšil o necelé procento. Francouzské a britské akcie naopak klesaly a odepsaly 0,20 respektive 0,31 %.

Norská společnost Norwegian se plaví směrem k postpandemickému oživení

Norwegian Cruise Line zaznamenala první ziskový rok od vypuknutí pandemie. Obrat nastal díky tomu, že čistá ztráta ve 4. čtvrtletí klesla na 106,5 milionu dolarů ve srovnání s 482,5 milionu dolarů před rokem.

Tržby společnosti v roce 2023 vzrostly o 32 % oproti roku 2019, k čemuž přispěly silné rezervace a zvýšené výdaje na cestujícího.

Do budoucna Norwegian Cruise Line předpokládá ziskový rok 2024 s očekávaným ziskem ve výši 635 milionů dolarů. Světlé zítřky si norský lodní dopravce maluje, přestože nedávná nejistota na Blízkém východě přinutila společnost přesměrovat některé plavby do alternativních středomořských přístavů.

Akcie Norwegian Cruise Line po silné zprávě o výsledcích hospodaření vyskočily o 20 %, což je pro společnost, která začala rok poklesem o asi 19 %, vítaná změna.

Konkurenční společnosti Royal Caribbean a Carnival rovněž zaznamenaly zisky v souladu s dobrou zprávou společnosti Norwegian. Ceny výletních plaveb všech tří společností zůstávají od pandemie na rozumné úrovni – to se však může v budoucnu změnit.

Vývoj ceny akcií Norwegian Cruise Line za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NCLH Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Axel Springer a další mediální skupiny podaly na Google žalobu v hodnotě 2,3 miliardy dolarů

Na Google byla ve středu podána žaloba v hodnotě 2,1 miliardy eur (2,3 miliardy dolarů) ze strany 32 mediálních skupin včetně Axel Springer a Schibsted, které tvrdí, že utrpěly ztráty v důsledku praktik společnosti v oblasti digitální reklamy.

Přičteme-li problémy s nástrojem umělé inteligence Gemini, společnost za sebou nemá příliš pozitivní týden, a tak ani není divu, že její akcie oslabily o více než 2 %.

Krok skupiny, do níž patří vydavatelé v Rakousku, České republice a dalších 11 evropských zemích přichází v době, kdy antimonopolní úřady zasahují také proti podnikání společnosti Google v oblasti reklamních technologií.

“Dotčené mediální společnosti utrpěly ztráty v důsledku méně konkurenčního trhu, což je přímý důsledek pochybení Googlu,” uvádí se v prohlášení vydaném jejich právníky.

“Nebýt zneužití dominantního postavení ze strany Googlu, mediální společnosti by získaly podstatně vyšší příjmy z reklamy a platily by nižší poplatky za služby reklamních technologií. A co je zásadní, tyto prostředky mohly být znovu investovány do posílení evropského mediálního prostředí,” uvedli dále právníci.

Na podporu obžaloby zmínily také pokutu ve výši 220 milionů eur, kterou francouzský úřad pro hospodářskou soutěž udělil Googlu za podnikání v oblasti reklamních technologií v roce 2021, a také obvinění Evropské komise z loňského roku.

Žaloba přichází v době, kdy hlavní reklamní byznys Googlu čelí existenčnímu ohrožení v důsledku příchodu chatů s generativní umělou inteligencí.

Vývoj ceny akcií Alphabet za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Negativní týden na pražské burze

Pražská burza reprezentovaná indexem PX zapsala druhý ztrátový týden tohoto roku, a to poměrně výrazný, když hodnota indexu PX klesla téměř o 2 %.

Poté, co v přecházejícím týdnu ukázaly investorům vlídnější tvář, opět značně ztrácely akcie ČEZ – téměř 5 %, podobně jako akcie Erste Group.

Více než procento však ztratily i akcie Komerční banky – zatím nejvýkonnější titul pražské burzy – a drobnou ztrátu si připsaly i akcie Monety. Beze změny se pak během týdne obchodovaly akcie Philip Morris.

Zdroj: finex.cz

Bitcoin se s blížícím se halvingem výrazně přiblížil svému maximu

Setká se Bitcoin s Odysseem na Měsíci (Sonda Odysseus společnosti Intuitive Machines 22. února přistála v jižní polární oblasti Měsíce)?

Bitcoineři si to určitě myslí. V lednu americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila první bitcoinová ETF, která v únoru denně přitahují kolem 200 milionů dolarů.

A investoři se do největší světové kryptoměny hrnou před nadcházejícím halvingem, který je naplánován na konec dubna.

  • Co je to halving? Halving neboli půlení je proces, ke kterému dochází každé čtyři roky a při kterém se počet nových bitcoinů vstupujících do oběhu sníží na polovinu – což bylo pro Bitcoin v každém z tří případů velmi příznivé (více zde).
  • Zvýšená poptávka před touto událostí poslala Bitcoin ve čtvrtek v jednu chvíli přes 63 tisíc dolarů, na 10 % od svého historického maxima z listopadu 2021. Kolem sobotní 13. hodiny se obchoduje lehce pod úrovní 63 tisíc dolarů.

Z růstu Bitcoinu výrazně profituje společnost MicroStrategy, která strávila roky akumulováním 193 tisíc bitcoinů v hodnotě 11,8 miliardy dolarů (při současných cenách).

To je téměř 70 % celkové tržní kapitalizace společnosti a přibližně třetina celkového objemu bitcoinů ve všech veřejně obchodovaných bitcoinových ETF k dnešnímu dni.

Na růst Bitcoinu jako už tradičně reagují rovněž značným růstem i další významné kryptoměny. Solana v posledních 7 dnech Bitcoin dokonce překonala a Ethereum si vede naopak o něco málo lépe ve srovnání od začátku roku.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Ropa si připsala výrazný zisk, dařilo se i drahým kovům

Ropa si navzdory čtvrtečnímu poklesu po zprávě o americkém indexu PCE připsala v týdnu poměrně značný zisk. Americké ropa WTI zakončila týdenní obchodování lehce pod 80 dolary za barel a v týdnu si připsala více než 4 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent zakončil týdenní obchodování nad úrovní 83 dolarů za barel, když si během týdne polepšil o necelá 4 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Díky oslabení amerického dolaru po zmíněné zprávě o inflaci si pak zlato ve čtvrtek připsalo měsíční maximum a v růstu pokračovalo i v pátek, podobně jako stříbro.

Fyzické zlato zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 083 dolarů za unci a v týdnu si připsalo přibližně 2,5 %. Nejaktivněji obchodovaný dubnový futures kontrakt zlata se pak obchoduje o 8 dolarů výše.

Po ztrátě v předcházejícím týdnu tentokrát rostlo i stříbro. Cena fyzického stříbra ukončila v pátek obchodování na hodnotě 23,14 dolaru za unci, zatímco nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt skončil obchodování o 20 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Jako číslo týdne tentokrát volíme 16 275. Bez šesti setin procenta to je nová rekordního hodnota širokého tržního indexu Nasdaq Composite.

Na rozdíl od indexů Nasdaq 100 a S&P 500, kterým se nová maxima dařilo překonávat již v průběhu ledna a února, Nasdaq Composite posunul své předchozí ATH po více než dvou letech. Předchozí maximum z listopadu 2021 pokořil nejdříve ve čtvrtek a posléze pokračoval v růstu i v pátek.

Číslo týdne

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.