Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americká inflace drží Fed i nadále v šachu, ale investoři tleskají!

Index PCE ukázal to, co se očekávalo. Fed bude dál monitorovat vývoj cenové hladiny a čekat na potvrzení zkrocení inflace. Trhy jsou ale plné optimismu.

Publikováno
Americká inflace drží Fed i nadále v šachu, ale investoři tleskají!
Zdroj: fairobserver.com

Nejnovější ekonomické údaje ve Spojených státech naznačují přetrvávající inflační tlaky, které odpovídají očekáváním a mají dopad na měnovou politiku Federálního rezervního systému.

Lednová inflace podle očekávání

Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), primární míra inflace sledovaná Federálním rezervním systémem, vykázal v lednu meziměsíční nárůst o 0,3 % a dvanáctiměsíční nárůst o 2,4 %, čímž splnil prognózy.

Jádrový index cen PCE, který nezahrnuje volatilní složku potravin a energií, se v lednu zvýšil o 0,4 %, což odpovídalo prognózám. V meziročním vyjádření se jádrová míra inflace snížila z prosincových 2,9 % na 2,8 %, čímž rovněž splnila očekávání Wall Street.

Výhled na snížení úrokových sazeb

Hodnoty naznačuji, že se inflace sice ochlazuje, ale zůstává nad 2% cílem Federálního rezervního systému. Předseda Fedu Jerome Powell přitom uvedl, že k potvrzení dezinflačního trendu bude zapotřebí šest měsíců údajů ukazujících zkrocení inflace.

Federální rezervní systém zvažuje změnu v kurzu své měnové politiky po 11 zvýšeních úrokových sazeb v celkové výši 5,25 procentního bodu od března 2022.

Přesné načasování a rozsah snížení sazeb jsou nejisté, neboť inflace se ukazuje být tvrdohlavější, než se předpokládalo.

Přesto se zdá, že trajektorie je klesající, což poskytuje určité ujištění, že se inflace může postupně dostat pod kontrolu, i když s potenciálem krátkodobých výkyvů.

Trhy v současné době počítají s 65% pravděpodobností snížení sazeb do zasedání 12. června a očekávají tři snížení sazeb o čtvrt procentního bodu do konce roku 2024.

Index S&P 500 reagoval na údaje o inflaci pozitivně a vzrostl o 0,5 %, zatímco výnos desetiletých státních dluhopisů mírně poklesl na 4,25 %.

Tyto reakce trhů naznačují, že investoři jsou ohledně vývoje inflace a reakce Fedu optimističtí.

Poslední týden indexu S&P 500

Další makroekonomická data

V souvisejících ekonomických zprávách došlo v lednu k nečekanému nárůstu osobních příjmů o 1 %, což výrazně překonalo prognózu 0,4 %. Tento nárůst zahrnoval zvýšení vládních dotací o 2,6 % a skok příjmů z dividend o 4,1 %.

Trh práce zůstává relativně silný, když počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly v týdnu končícím 24. února 215 000, což je mírně nad očekáváním.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti rovněž vzrostly a pohybovaly se těsně nad úrovní 1,9 milionu. Tyto údaje jsou sice o něco horší, než se očekávalo, ale stále odpovídají nedávným trendům.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎