Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak najít akcii, která je odolná vůči recesi? Měla by splňovat tyto charakteristiky

Publikováno
Jak najít akcii, která je odolná vůči recesi? Měla by splňovat tyto charakteristiky
Zdroj: u-traders.com

Neexistuje bezriziková akcie, ale některé podniky jsou lépe připraveny na recesi než jiné. Některé typy podniků mají v období recese větší šanci zůstat ziskové a dokonce pokračovat v růstu bez ohledu na to, jak špatná je situace v ekonomice.

Zde je pět věcí, na které je třeba se zaměřit při posuzování schopnosti společnosti přečkat ekonomickou bouři. Pokud akcie, o kterou se zajímáte, splňuje všechna nebo většinu těchto kritérií, je možné, že máte před sebou akcie odolné vůči recesi (nebo se jí maximálně blíží).

1. Podnik prodává věci, které lidé potřebují

Ne všechny podniky odolné vůči recesi spadají do této kategorie, ale naprostá většina ano. Podniky odolné vůči recesi prodávají věci, které lidé potřebují, nikoliv věci, které lidé (nebo podniky) chtějí.

Zde je několik příkladů: Energetické společnosti jako Dominion Energy poskytují služby, které lidé potřebují, bez ohledu na to, jak špatná je situace v ekonomice. Totéž lze říci o pojišťovnách, jako je Allstate Corporation. Lékárny jako CVS Health pak nejen prodávají věci, které lidé potřebují, ale také jim je včas poskytují.

2. Cenová síla

Podniky, které mají výjimečnou cenovou sílu, mají obvykle vyšší poptávku spotřebitelů (zejména po spotřebních produktech) a také mají obvykle lepší marže než jejich konkurenti. Síla značky umožňuje například společnosti Coca Cola účtovat si za své výrobky vyšší částky než konkurenční značky za srovnatelné produkty. Výrobce iPhonů Apple pak má extrémně loajální zákaznickou základnu, která mu umožňuje zvyšovat ceny, aniž by to mělo významný vliv na poptávku po jeho elektronice.

3. Trh s několika velkými hráči

Je těžké najít skutečné monopoly (mimo veřejné služby), ale podniky, které mají ve svém odvětví pouze jednoho nebo dva velké hráče, si v těžkých dobách obvykle vedou velmi dobře. Výborným příkladem jsou společnosti Visa a Mastercard. Tyto dvě společnosti mají v USA faktický duopol na zpracování plateb a získávají procenta pokaždé, když někdo použije jednu z jejich karet.

4. Ziskovost a růst zisků bez ohledu na to, co se děje.

Podniky odolné vůči recesi vydělávají peníze, ať se děje, co se děje. Dobrým příkladem jsou veřejné služby. Maloobchodní slevové obchodní řetězce jsou další kategorií, která může být rovněž odolná vůči recesi a může dokonce zvyšovat tržby ve špatných časech. Vezměme si například Walmart. Když byl americký finanční systém v roce 2008 na pokraji zhroucení, Walmart měl jeden ze svých nejlepších roků vůbec.

S tím souvisí i silná rozvaha. Ve špatných časech je těžké dosáhnout zisku, pokud se vaše společnost topí v dluzích, ale nízký poměr zadlužení v kombinaci s velkým množstvím hotovosti v rozvaze může být pro odolnost vůči recesi téměř stejně důležitý jako samotné základy podnikání.

5. Dlouhodobé trendy

A konečně existují trendy, které jsou silnější než jakákoli recese. Skvělým příkladem je oblast e-commerce. Jen 15 % maloobchodních tržeb v USA v současné době pochází z e-commerce, a to již několik let neustále roste. I kdyby přišla recese, společnosti zabývající se online prodejem, které splňují některá z dalších kritérií uvedených v tomto seznamu, budou pravděpodobně dlouhodobě v pohodě. Příkladem takových společností je Amazon a částečně také Pinduoduo, JD.com nebo Alibaba či MercadoLibre.

Odolnost vůči recesi neznamená bezrizikovost

Důležité je rozlišovat, že to, zda je či není akcie odolná vůči recesi, nemusí nutně znamenat, že je bez rizika nebo ji charakterizuje pouze nízká rizikovost. Za prvé, ceny akcií v průběhu času značně kolísají a není neobvyklé, že i ty nejstabilnější společnosti klesnou během medvědího trhu o 25 % nebo více z důvodů, které mají jen málo společného s jejich základním podnikáním.

Některé podniky odolné vůči recesi jsou závislé na vypůjčených penězích (platí to zejména pro akcie realitních společností) a jsou zranitelné vůči vyšším výpůjčním nákladům. Mnoho doposud zavedených podniků pak je vystaveno riziku konkurence a regulačnímu riziku a mnoho z nich by mohly ohrozit nově se rozvíjející technologické trendy.

Jde o to, že akcie odolné vůči recesi nemusí být nutně těmi nejlepšími investicemi. Stále je důležité před investicí zhodnotit celý podnik a být připraven na výkyvy trhu.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎