Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Jak najít akcii, která je odolná vůči recesi? Měla by splňovat tyto charakteristiky

Jak najít akcii, která je odolná vůči recesi? Měla by splňovat tyto charakteristiky

Jak najít akcii, která je odolná vůči recesi? Měla by splňovat tyto charakteristiky
Zdroj: u-traders.com

Neexistuje bezriziková akcie, ale některé podniky jsou lépe připraveny na recesi než jiné. Některé typy podniků mají v období recese větší šanci zůstat ziskové a dokonce pokračovat v růstu bez ohledu na to, jak špatná je situace v ekonomice.

Zde je pět věcí, na které je třeba se zaměřit při posuzování schopnosti společnosti přečkat ekonomickou bouři. Pokud akcie, o kterou se zajímáte, splňuje všechna nebo většinu těchto kritérií, je možné, že máte před sebou akcie odolné vůči recesi (nebo se jí maximálně blíží).

1. Podnik prodává věci, které lidé potřebují

Ne všechny podniky odolné vůči recesi spadají do této kategorie, ale naprostá většina ano. Podniky odolné vůči recesi prodávají věci, které lidé potřebují, nikoliv věci, které lidé (nebo podniky) chtějí.

Zde je několik příkladů: Energetické společnosti jako Dominion Energy poskytují služby, které lidé potřebují, bez ohledu na to, jak špatná je situace v ekonomice. Totéž lze říci o pojišťovnách, jako je Allstate Corporation. Lékárny jako CVS Health pak nejen prodávají věci, které lidé potřebují, ale také jim je včas poskytují.

Vývoj ceny akcií CVS Health za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Cenová síla

Podniky, které mají výjimečnou cenovou sílu, mají obvykle vyšší poptávku spotřebitelů (zejména po spotřebních produktech) a také mají obvykle lepší marže než jejich konkurenti. Síla značky umožňuje například společnosti Coca Cola účtovat si za své výrobky vyšší částky než konkurenční značky za srovnatelné produkty. Výrobce iPhonů Apple pak má extrémně loajální zákaznickou základnu, která mu umožňuje zvyšovat ceny, aniž by to mělo významný vliv na poptávku po jeho elektronice.

Vývoj ceny akcií Coca-Cola za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. Trh s několika velkými hráči

Je těžké najít skutečné monopoly (mimo veřejné služby), ale podniky, které mají ve svém odvětví pouze jednoho nebo dva velké hráče, si v těžkých dobách obvykle vedou velmi dobře. Výborným příkladem jsou společnosti Visa a Mastercard. Tyto dvě společnosti mají v USA faktický duopol na zpracování plateb a získávají procenta pokaždé, když někdo použije jednu z jejich karet.

Vývoj ceny akcií Mastercard za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Ziskovost a růst zisků bez ohledu na to, co se děje.

Podniky odolné vůči recesi vydělávají peníze, ať se děje, co se děje. Dobrým příkladem jsou veřejné služby. Maloobchodní slevové obchodní řetězce jsou další kategorií, která může být rovněž odolná vůči recesi a může dokonce zvyšovat tržby ve špatných časech. Vezměme si například Walmart. Když byl americký finanční systém v roce 2008 na pokraji zhroucení, Walmart měl jeden ze svých nejlepších roků vůbec.

S tím souvisí i silná rozvaha. Ve špatných časech je těžké dosáhnout zisku, pokud se vaše společnost topí v dluzích, ale nízký poměr zadlužení v kombinaci s velkým množstvím hotovosti v rozvaze může být pro odolnost vůči recesi téměř stejně důležitý jako samotné základy podnikání.

Vývoj ceny akcií Walmart za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

5. Dlouhodobé trendy

A konečně existují trendy, které jsou silnější než jakákoli recese. Skvělým příkladem je oblast e-commerce. Jen 15 % maloobchodních tržeb v USA v současné době pochází z e-commerce, a to již několik let neustále roste. I kdyby přišla recese, společnosti zabývající se online prodejem, které splňují některá z dalších kritérií uvedených v tomto seznamu, budou pravděpodobně dlouhodobě v pohodě. Příkladem takových společností je Amazon a částečně také Pinduoduo, JD.com nebo Alibaba či MercadoLibre.

Vývoj ceny akcií Amazon za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Odolnost vůči recesi neznamená bezrizikovost

Důležité je rozlišovat, že to, zda je či není akcie odolná vůči recesi, nemusí nutně znamenat, že je bez rizika nebo ji charakterizuje pouze nízká rizikovost. Za prvé, ceny akcií v průběhu času značně kolísají a není neobvyklé, že i ty nejstabilnější společnosti klesnou během medvědího trhu o 25 % nebo více z důvodů, které mají jen málo společného s jejich základním podnikáním.

Některé podniky odolné vůči recesi jsou závislé na vypůjčených penězích (platí to zejména pro akcie realitních společností) a jsou zranitelné vůči vyšším výpůjčním nákladům. Mnoho doposud zavedených podniků pak je vystaveno riziku konkurence a regulačnímu riziku a mnoho z nich by mohly ohrozit nově se rozvíjející technologické trendy.

Jde o to, že akcie odolné vůči recesi nemusí být nutně těmi nejlepšími investicemi. Stále je důležité před investicí zhodnotit celý podnik a být připraven na výkyvy trhu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo