Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Jak můžete vydělat na růstu cen nemovitostí v období konce fixace úrokové sazby?

Jak můžete vydělat na růstu cen nemovitostí v období konce fixace úrokové sazby?

Jak můžete vydělat na růstu cen nemovitostí v období konce fixace úrokové sazby?
Zdroj: depositphotos.cz

Ceny nemovitostí rostou už několik let. Pravidelně slýcháme o bublině na realitním trhu a téměř denně se objevují různé odhady, kam až se ceny mohou vyšplhat a kdy dojde k jejich propadu. Jak můžete dnes pozorovat, realitní trh přestál i koronavirovou krizi. Snad kromě krátkodobých pronájmů, zůstal z dlouhodobého hlediska nezasažen a dál neohroženě roste.

Jak mohou rostoucí ceny nemovitostí pomoci investorovi?

Refinancování hypotéky je šance na lepší podmínky

Pokud jste si před 3 nebo 5 lety koupili nemovitost na hypotéku, pravděpodobně jste si říkali, že je to drahé. Vždyť už tehdy ceny nemovitostí trhaly rekordy. Díky růstu jejich hodnoty si dnes zřejmě říkáte, jak dobrá investice se vám podařila. Přitom nezáleží tolik na tom, zda jste koupili nemovitost pro vlastní potřebu nebo na investici. Právě v rostoucí hodnotě nemovitosti je klíč k výhodnějším podmínkám při refinancování hypotéky.

Pokud vám právě končí fixace úrokové sazby, pravděpodobně vás refinancování hypotéky nemine.

Během tohoto procesu máte dvě možnosti, jak bance doložit cenu zastavené nemovitosti. Pokud původní odhad kupní ceny není straší 7 let, můžete jej použít znovu. Banka bude vycházet ze zástavní hodnoty, která je v tomto odhadu uvedena. Tento postup je vhodný, pokud chcete ušetřit pár tisíc korun za nový odhad a nechcete se s refinancováním příliš zabývat.

Druhá možnost je však pro určitou skupinu investorů zajímavější. Žadatel má příležitost předložit bance nový odhad. Vzhledem k růstu ceny nemovitostí bude hodnota zastavené nemovitosti (pravděpodobně) vyšší, než byla u původního odhadu. Díky tomuto kroku máte šanci snížit si hodnotu LTV (tj. půjčky proti hodnotě nemovitosti) a získat lepší úrokovou sazbu.

Nižší poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti je v očích banky méně rizikový. Často je ochotná dát slevu z úrokové sazby.

Vyplatí se refinancování každému?

Samozřejmě neexistuje univerzální a správný postup pro všechny. Existují ale skupiny lidí, kteří by měli tuto možnost alespoň zvážit, pokud je refinancování hypotéky čeká v dohledné době.

Jde zejména o ty, kteří:

  • chtějí dále investovat do nemovitostí a refinancování hypotéky pro ně znamená šanci získat finanční prostředky při nižší úrokové sazbě,
  • chtějí zkrátit dobu ručení bance,
  • refinancují i jiné úvěry,
  • v minulosti si vzali hypotéku s vysokým LTV

Zvažte riziko

Stejně jako každý investiční krok i refinancování hypotéky s se sebou nese jisté riziko. Může se stát, že bankovní odhadce nestanoví cenu nemovitosti podle vašich představ. Vaše nové LTV nebude tak nízké a tím pádem i úroková sazba nemusí být tak výhodná.

Vždycky je vhodné si předem zjistit, o kolik vzrostly ceny nemovitostí v lokalitě, kde vlastníte nemovitost. Svá očekávání si pak nastavte realisticky.

I když do refinancování hypotéky budete muset investovat nějaký čas a peníze (cena odhadu se pohybuje kolem 3 000 – 5 000 Kč), rozhodně se to v dlouhodobém pohledu vyplatí. Vždyť šance na kratší dobu ručení, lepší úrokovou sazbu nebo vyvázání peněz na další investování je něco, co se vám u jiného úvěru jen tak nepodaří. Také se vyplatí investovat trochu času do zhodnocení tržní situace ještě před tím, než se do celého procesu refinancování pustíte.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo