Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak můžete vydělat na růstu cen nemovitostí v období konce fixace úrokové sazby?

Publikováno
Jak můžete vydělat na růstu cen nemovitostí v období konce fixace úrokové sazby?
Zdroj: depositphotos.cz

Ceny nemovitostí rostou už několik let. Pravidelně slýcháme o bublině na realitním trhu a téměř denně se objevují různé odhady, kam až se ceny mohou vyšplhat a kdy dojde k jejich propadu. Jak můžete dnes pozorovat, realitní trh přestál i koronavirovou krizi. Snad kromě krátkodobých pronájmů, zůstal z dlouhodobého hlediska nezasažen a dál neohroženě roste.

Jak mohou rostoucí ceny nemovitostí pomoci investorovi?

Refinancování hypotéky je šance na lepší podmínky

Pokud jste si před 3 nebo 5 lety koupili nemovitost na hypotéku, pravděpodobně jste si říkali, že je to drahé. Vždyť už tehdy ceny nemovitostí trhaly rekordy. Díky růstu jejich hodnoty si dnes zřejmě říkáte, jak dobrá investice se vám podařila. Přitom nezáleží tolik na tom, zda jste koupili nemovitost pro vlastní potřebu nebo na investici. Právě v rostoucí hodnotě nemovitosti je klíč k výhodnějším podmínkám při refinancování hypotéky.

Pokud vám právě končí fixace úrokové sazby, pravděpodobně vás refinancování hypotéky nemine.

Během tohoto procesu máte dvě možnosti, jak bance doložit cenu zastavené nemovitosti. Pokud původní odhad kupní ceny není straší 7 let, můžete jej použít znovu. Banka bude vycházet ze zástavní hodnoty, která je v tomto odhadu uvedena. Tento postup je vhodný, pokud chcete ušetřit pár tisíc korun za nový odhad a nechcete se s refinancováním příliš zabývat.

Druhá možnost je však pro určitou skupinu investorů zajímavější. Žadatel má příležitost předložit bance nový odhad. Vzhledem k růstu ceny nemovitostí bude hodnota zastavené nemovitosti (pravděpodobně) vyšší, než byla u původního odhadu. Díky tomuto kroku máte šanci snížit si hodnotu LTV (tj. půjčky proti hodnotě nemovitosti) a získat lepší úrokovou sazbu.

Nižší poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti je v očích banky méně rizikový. Často je ochotná dát slevu z úrokové sazby.

Vyplatí se refinancování každému?

Samozřejmě neexistuje univerzální a správný postup pro všechny. Existují ale skupiny lidí, kteří by měli tuto možnost alespoň zvážit, pokud je refinancování hypotéky čeká v dohledné době.

Jde zejména o ty, kteří:

  • chtějí dále investovat do nemovitostí a refinancování hypotéky pro ně znamená šanci získat finanční prostředky při nižší úrokové sazbě,
  • chtějí zkrátit dobu ručení bance,
  • refinancují i jiné úvěry,
  • v minulosti si vzali hypotéku s vysokým LTV

Zvažte riziko

Stejně jako každý investiční krok i refinancování hypotéky s se sebou nese jisté riziko. Může se stát, že bankovní odhadce nestanoví cenu nemovitosti podle vašich představ. Vaše nové LTV nebude tak nízké a tím pádem i úroková sazba nemusí být tak výhodná.

Vždycky je vhodné si předem zjistit, o kolik vzrostly ceny nemovitostí v lokalitě, kde vlastníte nemovitost. Svá očekávání si pak nastavte realisticky.

I když do refinancování hypotéky budete muset investovat nějaký čas a peníze (cena odhadu se pohybuje kolem 3 000 – 5 000 Kč), rozhodně se to v dlouhodobém pohledu vyplatí. Vždyť šance na kratší dobu ručení, lepší úrokovou sazbu nebo vyvázání peněz na další investování je něco, co se vám u jiného úvěru jen tak nepodaří. Také se vyplatí investovat trochu času do zhodnocení tržní situace ještě před tím, než se do celého procesu refinancování pustíte.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.