Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak investovat do zlata v roce 2024? 7 důležitých věcí, které byste měli vědět

Je zlato vhodným doplňkem vašeho investičního portfolia? Zjistěte, na jaké klíčové otázky byste si měli odpovědět před vstupem na trh se zlatem v roce 2024.

Publikováno
Jak investovat do zlata v roce 2024? 7 důležitých věcí, které byste měli vědět
Zdroj: depositphotos.com

Zlato vždy zaujímalo v investičním světě speciální místo jako uchovatel hodnoty a zajištění proti ekonomickým nejistotám. I v roce 2024, půvab investování do zlata přetrvává – možná tak budete zvažovat nákup zlata někdy v blízké budoucnosti.

Než začnete nakupovat jakékoli zlaté aktivum, ať už se jedná o zlaté slitky a mince, fondy obchodované na burze zlata (ETF), zlaté futures nebo akcie těžařů zlata, ujistěte se, že máte jasnou představu o aktuálním stavu trhu s drahými kovy. Zde je 7 důležitých věcí, které byste měli vědět před investováním do zlata v roce 2024:

1. Proč do portfolia přidáváte zlato?

Než vstoupíte na trh, je důležité si stanovit investiční cíle. Koneckonců, zlato slouží k různým účelům, jako je zajištění proti inflaci, bezpečné útočiště během hospodářského poklesu nebo nástroj pro diverzifikaci portfolia.

Vědět, proč chcete investovat do zlata, vám pomůže řídit vaši dělat další strategická rozhodnutí.

2. Jaké jsou aktuální trendy na trhu a ekonomické ukazatele?

Trh zlata ovlivňují faktory, jako jsou úrokové sazby, míra inflace a geopolitické události. Pokud například úrokové sazby vzrostou, náklady na držení zlata – které negeneruje úrok ani dividendy – se zvýší.

To zase potenciálně ovlivní jeho poptávku. Pravidelné sledování klíčových ekonomických ukazatelů poskytuje lepší představu o situaci na trhu se zlatem.

Aktuální vývoj ceny zlata

3. Jakou formu investice do zlata zvolit?

Zlato lze koupit v různých formách, z nichž každá má svůj vlastní soubor výhod a rizik. Mezi běžné formy patří fyzické zlato (mince, slitky, šperky), zlaté ETF, akcie těžařů zlata a futures kontrakty.

Pochopení charakteristik a rizik spojených s každým typem investice je zásadní. Například fyzické zlato představuje hmotné aktivum vyžadující také skladování a pojištění hodnoty. ETF poskytují likvidnější možnost investice pro ty, kteří nemají zájem zlato fyzicky vlastnit atd.

4. Jaká je vaše tolerance vůči riziku?

Zlato je často považováno za konzervativní investici, přesto s sebou nese rizika. Určete, jaké procento svého portfolia jste ochotni alokovat do zlata, s ohledem na vaše celkové investiční cíle a ochotu riskovat.

Zlatá pojistka sice nefunguje pokaždé, ale může sloužit jako protiváha při rozhodování o přijatelné míře rizika.

5. Jaké jsou možnosti uložení a zabezpečení vaší investice?

Problémy s uložením a zabezpečením jsou zásadní, pokud se rozhodnete držet fyzické zlato. Bude nutné si zajistit spolehlivé uložení jako je bezpečnostní schránka nebo střežené skladovací zařízení.

Měli byste také zvážit pojištění proti krádeži nebo ztrátě – počítejte tedy s dalšími náklady navíc. Posouzení souvisejících nákladů na zajištění skladování drahých kovů, je klíčovým krokem před jejich nákupem.

6. Jaké jsou globální ekonomické vlivy na cenu zlata?

Cena zlata je výrazně ovlivněna globálními ekonomickými a politickými událostmi. Je nutné pečlivě sledovat mezinárodní dění, obchodní spory a politický vývoj na mezinárodních úrovních, pokud by mohly ovlivnit hodnotu drahého kovu.

Politická nestabilita může přimět investory k ukládání peněz do zlata, ale také ovlivnit negativně jeho těžbu. Při investicích do zlata je důležité zůstat v obraze.

7. Jaké jsou transakční poplatky?

Před dokončením jakékoli investice do zlata si připomeňte transakční náklady a poplatky spojené s nákupem, prodejem a skladováním této komodity.

Podrobná znalost vlastních nákupních nákladů vám nemůže škodit. Srovnání nákladů a poplatků napříč investičními možnostmi vám může pomoci vybrat vyhovující možnost investice.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎