Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři a krize COVID-19: Které akcie byly nejvíce v kurzu v první vlně? První a druhá příčka

Publikováno
Investoři a krize COVID-19: Které akcie byly nejvíce v kurzu v první vlně? První a druhá příčka

Souboji mezi drobnými investory a velkými hráči jsme věnovali již pět dílů. Celý seriál srovnává deset nejvíc nakupovaných akcií velkými institucemi a deset nejvyhledávanějších akcií od drobných investorů na platformě Robinhood. Náš seriál se blíží ke konci a zároveň si odkryjeme, které akcie byly nejvyhledávanějšími investory během prvního poklesů trhu v březnu 2020.

2. Velcí hráči: Adobe Systems

Druhé místo je taktéž sázka na jistotu od velkých hráčů. Dnes snad neexistuje nikdo, kdo by nevěděl, co je to formát pdf. Ale firma Adobe není jen PDF. Software pro tvoření a vizualizace tvoří 70 procent obratu. 30 procent pak připadá na vytváření softwaru pro tvorbu webů a eshopů.

Společnost má roční obrat přes 12 miliard. Odhadovaný čistý zisk pro rok 2020 se blíží k pěti miliardám, jedná se tudíž o velmi ziskovou společnost. Navíc má na svých účtech našetřeny skoro 3 miliardy dolarů, což jí dává velký prostor k novým akvizicím. Cena akcií Adobe zažila za posledních šest měsíců velmi solidní růst. Roční dno představovala částka 291 dolarů za jeden kus. Zatímco roční maximum je 533 dolarů ze začátku září.

Společnost představila svoje výsledky 16. září a nedopadly z hlediska fundamentů vůbec špatně. Zisk rostl o 14 procent, a to koronaviru navzdory.

Aktuální cena akcií Adobe

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ADBE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Drobní investoři: General Electric

I drobní investoři sázeli na jistotu, jenomže trochu jinak než velcí hráči. General Electric jistě koronakrizi přežije a nejedná se o spekulativní investice jako v případě leteckých společností. Avšak General Electric je společnost ze “starého světa”, investice do této společnosti by se dala čekat spíše od Trumpových voličů než od mileniálů z platformy Robinhood.

Obliba této akcie nasvědčuje, že i přes všechny revoluce informačních technologií, General Electric je neoddělitelnou součástí i dnešního světa.

Stabilita společnosti vychází z jejího širokého okruhu aktivit. Největší část aktivit (35 procent z obratu) tvoří výroba a navrhování zařízení a vybavení pro energetický sektor: od vybavení ropných plošin po konstrukci elektráren. Druhá část aktivit (33 procent) zahrnuje výrobu letadlových motorů. Třetí část příjmů plyne General Electric z výroby přístrojů pro zdravotnictví (21 procent). Čtvrtým okruhem podnikání jsou finanční služby (9 procent), a to především půjčky na nákup zařízení, které firma prodává.

Z hlediska geografického je společnost nejvíc zastoupena v USA (42 procent). Zbytek Ameriky se pak podílí na obratu šesti procenty. Druhý nejdůležitější trh je Asie, která představuje 22 procent. Hned v závěsu je evropský trh, který představuje 20 procent. Na Afriku a Střední východ pak připadá 10 procent tvorby obratu.

Zatím se investice do této akcie nevyplácí. Akcie spadla z hodnot 12 dolarů ze začátku roku do pásma 6 až 7 dolarů.

Tato akcie se zatím nezvedla po vzoru amerických technologických firem. Naopak ukazuje, že velká část oborů, jako například strojírenství, se nachází ve velké krizi, proto budou velmi důležité výsledky firmy za třetí čtvrtletí, které budou zveřejněny 28. října.

Aktuální cena akcií General Electric

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Velcí hráči: Visa

Nejvyhledávanější akcie investorů v době březnové krize byla bez překvapení společnost Visa. Jak se dnes ukazuje koronavirus s námi zůstane mnohem delší dobu, než se očekávalo. Již nepůjde jen o měsíc nebo dva, kdy se všechno zastavilo a následně jsme se vrátili do původního světa, ale po více než osmi měsících půjde i o změnu návyků a zvyků lidí.

Již dnes je jasné, že koronavirus změní roli fyzického kontaktu ve společnosti. Obecně by se dalo říct, že společnost velmi zrychlí celý svůj proces vzhledem k ještě většímu podílu virtuálního světa a informačních systémů.

Tato změna se dotkne placení v hotovosti. Již před krizí existoval tlak na placení touto formou v souvislosti s bojem proti terorismu nebo bojem proti daňovým únikům. To se dnes ještě urychlí, a proto se společnost Visa stala miláčkem nákupčích z velkých institucí.

Poznámka

TIP: Vidíte budoucnost v bezhotovostních platbách? Podívejte se na 4 akciové tituly ze světa platebních karet.

Společnost vykazuje velmi dobrou finanční kondici. Celoroční obrat se pohybuje na úrovní okolo 21 až 22 miliard a čistý zisk okolo 11 miliard, firma má tak velmi dobrou marži, která přesahuje 50 procent. Obrat firmy je prozatím rozdělen tak, že 50 procent obratu se vytvoří v USA a zbývajících 50 procent ve zbytku světa.

Firma nezůstává pozadu ani, co se týče nových oblastí. Na začátku října platforma Coinbase oznámila, že díky spolupráci s Visou nabídne svým uživatelům okamžitý výběr peněz na kreditní kartu Visa. Visa tak zůstává zajímavou investicí koroně navzdory.

Aktuální cena akcií Visa

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Visa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Drobní investoři: Ford

Stejně jako na druhém místě, tak i zde drobní investoři zvolili sázku na jistotu. Jenomže tato jistota je velmi klasickou firmou spíš z předchozích desetiletí než inovativní technologickou společností. Mladí investoři tak dokázali svým výběrem nejnakupovanější akcie během krize překvapit velkou část analytiků. Navíc automobilový průmysl patří k nejvíc zasaženým odvětvím.

Amerického výrobce aut Ford není třeba představovat. Obrat firmy tvoří z 92 procent prodej aut a zbývajících osm procent tvoří finanční služby spojené s nákupem aut. Ford zůstává silně zastoupen hlavně na svém domácím trhu v USA, ten tvoří podíl přes 60 procent. 12 procent pak připadá na Kanadu a Velkou Británii, pět procent svých aut prodá i v Německu. Na zbytek světa pak připadá 23 procent. Firma vlastnila 61 továren po celém světě a zaměstnává přímo přes 190 000 osob.

V roce 2020 firma očekává propad do ztráty 1,7 miliard dolarů při obratu 116 miliard. Avšak poslední zprávy naznačují, že se americkému výrobci podařilo zotavit ze slabého prvního pololetí.

Prodeje aut za devět měsíců dosáhly 551 796 aut, což ve srovnání s minulým rokem představuje propad pouze o 4,9 procent. To se odráží i na ceně akcií. Z březnového dna 4 dolarů za kus se cena dnes šplhá k 7,5 dolarů. Akcie je v růstové tendenci. To je důvod, proč na začátku října analytikové z Goldman Sachs zvedli doporučení na koupit a cílovou cenu ustanovili na 8 dolarů. I když je automobilový průmysl značně zasažen krizí díky koroně i tento obor má své vítěze, prozatím se v čele vítězů drží Ford.

Aktuální cena akcií Ford

Načítání
Načítání
Kupte si akcie F Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslední díl série bude věnován celkovému zhodnocení všech 20 akcií a dozvíte se kdo byl celkově úspěšnější jestli velcí hráči nebo začínající investoři z platformy Robinhood. Rozhodně se máte na co těšit! 

Co vy a výše zmíněné akciové tituly? Využili jste příležitosti v koronavirové krizi? Máte zainvestováno nebo teprve plánujete? Podělte se s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.