Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Investoři a krize COVID-19: Kdo si získal přízeň investorů na 9 a 8 příčce?

Investoři a krize COVID-19: Kdo si získal přízeň investorů na 9 a 8 příčce?

Investoři a krize COVID-19: Kdo si získal přízeň investorů na 9 a 8 příčce?

V prvním díle jsme si ukázali zásadní rozdíly v přístupu k investicím mezi velkými hráči a drobnými investory. Řekli jsme si, o čem tento mini seriál budu a představili jsme si také první akcie, které tyto dvě skupiny nakupovaly. Dnes jdeme bez okolků na deváté a osmé místo ze studie společnosti DataTrek. Jaké tituly lákaly investory tentokrát? 

9. Velcí investoři: UnitedHealth Group 

Po klasickém titulu z oboru telekomunikace další sázka na jistotu v podobě největšího dodavatele zdravotnického materiálu v USA – UnitedHealth Group. Široký záběr služeb ve zdravotnictví činí z této firmy velmi odolnou společnost nezávislou na různých odvětvích ve zdravotnictví. Společnost se z velké části specializuje na zdravotní pojištění a systému proplácení zdravotnické péče. Jelikož náklady na zdravotnictví neustále roste, o to víc v době COVID-19, jedná se o velmi defenzivní investici.

Společnost vykazuje silný ekonomický růst. Nevýhodou je nízká vyplacená dividenda 1,59 procent, ale ta vzhledem k současné volatilitě nepředstavuje největší problém. Rizikem akcií může být jejich současná nadhodnocenost, protože je všichni v současnosti považují za jistou investici. Právě tato velká očekávání mohou v budoucnu způsobit velký propad, pokud se ukáže, že společnost nedokázala plně využít svůj potenciál v době sanitární krize.

Dno ceny akcií během krize bylo 194 dolarů za akcii. Dnes se její cena pohybuje v kanálu 278 – 300 dolarů. Tato cena již není až tak příznivá, protože společnost těžko získá nějaký druhý růstový impulz v tomto roce. Společnost se dnes obchoduje prakticky na předkrizové úrovni.

Aktuální cena akcií UnitedHealth Group

Cena za 1 akcii
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

9. Drobní investoři: Microsoft Corporation

Po Applu uživatelé platformy RobinHood zvolili další ikonickou akcii na poli informačních technologií: Microsoft. Akcie během dna v březnu se dala pořídit za 136 dolarů a dnes se její cena pohybuje v pásmu 180 – 195 dolarů.

Microsoft, podobně jako ostatní firmy zaměřené na kancelářské aplikace, by teoreticky měl ještě více těžit z koronakrize. Práce z domova se postupně stává standardem. Transformace pracovních podmínek bude doprovázena zvýšenými požadavky na úpravu softwaru. Z rostoucí poptávky budou mít radost zástupci technologického gigantu.

Mráčkem na této stabilní akcii může být fakt, že již v roce 2019 akcie zažila strmý růst. Hodnota akcie zpevnila o velmi solidních 60 % ročně. Společnost nevyplácí žádnou velkou dividendu (okolo jednoho procenta) a má obrovskou zásobu hotovosti přes 74 miliard dolarů.

Tato finanční situace z ní dělá společnost nejlépe připravenou vzdorovat dlouhotrvající krizi. Není tedy divu, že akcie patří v současnosti k jedné z nejdražších na americkém trhu v oblasti informačních technologií. Tato skutečnost však drobné investory neodradila.

Aktuální cena akcií Microsoftu

Cena za 1 akcii
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

8. Velcí investoři: Alibaba group holding

Nejenom Amazon patří k obrům v oblasti e-obchodu. Možná je to trochu překvapující, ale v současné době tvoří e-shopy pouze 10 % z maloobchodních tržeb. Na rozdíl od firem, jako Facebook nebo Twitter, Amazon nebo Alibaba mají ještě silnou možnost růstu.

Koronavirus ukázal tento potenciál e-shopů, postupem času bude čím dál víc lidí e-shopy využívat a čím dál víc věcí bude nabízeno touto formou. Amazon patří k nejdražším akciím současnosti, a tak dobrou alternativu představuje čínská verze Alibaba.

Alibaba navíc zahájila masivní expanzi do Evropy. Ve Francii staví jeden z největších skladů, ve Španělsku otevřel už jeden obchod a v Belgii u města Liége vybudoval velký zásobovací uzel.

Evropa by se měla připravit na velkou ofenzivní akci Alibaby. Netradiční má být i velká kampaň, do které čínský gigant chce zapojit přes 100 000 evropských influencerů.

Potenciální růst je obrovský a dynamika mnohem větší než u Amazonu, který se potýká s častými protesty svých zaměstnanců kvůli špatným podmínkám. Otázkou je, jestli v Evropě Alibaba bude zaměstnávat čínské dělníky, aby předešel těmto protestům. Pokud ano, cenově se bude jednat o velmi nepříjemnou konkurenci.

Jediným riskem tak zůstává napjatá situace mezi Čínou a USA. USA budou asi těžko bránit čínskému gigantu v expanzi. Ale Donald Trump přeci disponuje aspoň jednou zbraní, nedávno totiž pohrozil, že by vyloučil čínské společnosti z americké burzy, což by se přímo dotklo i Alibaby. Způsobený pokles by byl jen asi krátkodobý a spíš by znamenal odliv drobných investorů, kteří mohou levně nakupovat americké akcie. Kupovat akcie na čínských trzích je ještě dnes poměrně drahé. Tento risk se však nebude týkat institucionálních investorů, kteří mají své pobočky v Číně.

Aktuální cena akcií Alibaba

Cena za 1 akcii
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

8. Drobní investoři: Aurora Cannabis 

Malí investoři se vrhli na velmi spekulativní akcii – Aurora Cannabis. Nad celým odvětvím investic do Canabisu plane nebezpečí investiční bubliny, založené spíše na oblibě této rostliny u konzumentů než na reálně dosažených výsledcích. Celé toto odvětví má jistě vysoký potenciál růstu.

Tento trend jasně ukazuje níže umístěný graf společnosti. Přesně před rokem se akcie pohybovala na svém vrcholu 115 dolarů. Legalizace konopí v Kanadě dne 17. října 2018 zatím nepřinesla investory očekávaný nárůst konzumace. Rok 2019 byl velkým zklamáním pro investory do tohoto odvětví. Již v únoru 2020 tato společnost oznámila propuštění 500 zaměstnanců z 1600. Během koronakrize se tato akcie dala pořídit i za cenu menší než 10 dolarů a 13. května 2020 se dala dokonce pořídit za 5,80 dolarů. Právě tyto výprodejové ceny lákají drobného investora, který si myslí, že zklamání v tomto sektoru už bylo dost.

Tak jako se počítá s tím, že špatná ekonomická situace a zejména propouštění přinese větší spotřebu alkoholických nápojů, tak možná mladší ročníky za oceánem dají přednost jiným neřestem.

Aktuální cena akcií Aurora Cannabis

Cena za 1 akcii
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Co vy a výše zmíněné akciové tituly? Využili jste příležitosti v koronavirové krizi? Máte zainvestováno nebo teprve plánujete? Podělte se s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích. Další akciové tituly si představíme v příštích dílech této série článků. Rozhodně se máte na co těšit! 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo