Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v eurozóně dosáhla dalšího rekordu – za prosinec se vyšplhala na 5 %

Publikováno
Inflace v eurozóně dosáhla dalšího rekordu – za prosinec se vyšplhala na 5 %
Zdroj: depositphotos.com

Uběhl další měsíc a s tím přichází nová inflační data z eurozóny. Dle čerstvých dat dosahovala meziroční inflace v eurozóně za prosinec 5 %. Což je v negativním slova smyslu další rekord, neboť obdobně vysoká inflace byla naposledy na počátku 90. let. Je vskutku zajímavé sledovat, že je eurozóna natolik vzdálená od makroekonomické rovnováhy a v čase se vrátila 30 let zpátky.

Rekordní inflace, ale ECB zvýšení sazeb v tomto roce neplánuje

Vysoká inflace ale není jediný problém. Jde tu i o samotnou akceleraci, která nám skutečně říká, že je v eurozóně cosi (z makroekonomického hlediska) špatně. V prosinci jsme si ukázali, že měnově-politické rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) přestává dávat smysl. Řekli jsme si zde, že ECB na jednu stranu oznámila ukončení tzv. PEEP (Pandemic Emergency Purchase Programme), což je zkrátka kvantitativní uvolňování.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v eurozóně
Inflace v eurozóně

Ve stejnou chvíli ale ECB rozhodla, že dlouhodobější program kvantitativního uvolňování, tzv. APP. (Asset Purchase Programme) bude navýšen. Uvedený program nákupů běží soustavně už od roku 2015, s výjimkou roku 2019. V roce 2021 běželo APP v režimu 20 miliard eur měsíčně. Evropská centrální banka ovšem oznámila, že tyto nákupy zdvojnásobí. Čili se budou aktiva nakupovat za 40 miliard eur měsíčně. Do konce roku by ale mělo dojít ke snížení na původních 20 miliard eur. Čili jeden nákupní program ukončí, ale druhý navýší.

To znamená, že střednědobé a dlouhodobé úrokové míry bude ECB pořád držet víceméně pod kontrolou. Co se týká základní úrokové sazby, minimálně po celý rok 2022 zůstane na nule. Respektive první navýšení lze předpokládat až v následujícím roce.

Závěrem

Evropská centrální banka nechce zvedat základní úrokové sazby, protože jižní státy eurozóny by to mohlo dostat do velkých problémů. Jsou v dluhových pastí a zvýšení sazeb by pro ně znamenalo bankrot. Proto je zcela legitimní předpokládat, že sazby zůstanou na nule i příští rok. I přestože je inflace tak rekordní. ECB by byla donucena zakročit pouze ve chvíli, kdyby inflace začala být tzv. pádivá. To už je inflace ve dvojciferných číslech.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎