Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 retrospektivně, překoná index svou výkonnost z předešlého roku?

Index S&P 500 retrospektivně, překoná index svou výkonnost z předešlého roku?
Zdroj: etfstream.com

Pro akciové trhy byl rok 2021 rozhodně dalším úspěchem. Nejdůležitější index S&P 500 se zhodnotil o zhruba 27 %, průmyslový index Dow Jones o více jak 19 % a technologický index Nasdaq o více jak 21 %. Výkon celkového trhu v případě S&P 500 byl i znatelně lepší než v roce 2020. Zas na druhou stranu, v roce 2020 se povedlo zároveň umazat obrovské ztráty. Rok 2021 byl proto stabilně rostoucí.

Co ale očekávat pro letošní rok? Lze též počítat s tak pěkným výkonem jako byl ten z minulého roku?

Upozorňuji, že se jedná spíše o řečnické otázky. A na řečnickou otázku nikdy nedostanete konkrétní odpověď. Jde nám především o komplexní zhodnocení celé situace a případného nastínění některých možností. Do budoucnosti totiž nikdo nevidí.

Hrozba vyplývající z restriktivní měnové politiky

Poslední FOMC minutes potvrdilo, že Federální rezervní banka (Fed) se připravuje na restriktivní měnovou politikuMěnová restrikce je popsaná například v článku na úrokové míryRestrikce znamená, že skrze operace na volném trhu dojde ke zvýšení základní úrokové sazby. Je také takřka 100% jisté, že kvantitativní uvolňování bude zcela ukončeno.

A ne jenom to, z FOMC minutes totiž vyplývá, že americká centrální banka má v plánu se zbavovat aktiv ve své rozvaze. Jde převážně o federální dluhopisy a hypoteční zástavní listy. To je opakem kvantitativního uvolňování – kvantitativní utahování. Kvantitativní utahování implikuje růst úrokových měr po celé délce výnosové křivky. Půjdou nahoru i dlouhodobé úrokové míry. Tohle je hrozně důležité si uvědomit, protože jakmile Fed s řečeným začne, je to otočka o 180 stupňů.

Zdroj: fred.org
Rozvaha Fedu
Rozvaha Fedu
Poznámka

Akciové trhy nemají rády, když Fed prodává aktiva ze své rozvahy.

Krásným příkladem je právě rok 2017. Fed tehdy oznámil redukci své rozvahy, což trvalo do druhé poloviny roku 2019. Akciový trh tehdy dost strádal. Technicky se trhy jednak nikam neposunuly, ale došlo i k několika velkým pádům.

Tehdejší nervozita byla samozřejmě do jisté míry způsobená i tím, že Trump vedl obchodní válku s Čínou. Ale zase na druhou stranu, jeho administrativa tohle kompenzovala fiskální expanzí.

Zdroj: topdowncharts.com
Kvantitativní utahování v letech 2017a-2018 a index S&P 500
Kvantitativní utahování v letech 2017a-2018 a index S&P 500

Kvantitativní utahování má dvě roviny. Jednak dojde k růstu výnosů na dluhopisovém trhu a jednak jde o očekávání. Dluhopisy jsou pro akcie hlavním konkurentem, takže když jdou výnosy na dluhovém trhu nahoru, investoři mají možnost volby. Důsledkem je, že nejde do akciového trhu tolik prostředků. My si to v dnešní době moc neuvědomujeme, ale ještě na počátku milénia bylo naprosto normální, když měl investor portfolio složené i klidně z 50 % právě z dluhopisů.

Co se týká očekávání, investoři nemají prostě rádi, když jde Fed proti trhu. Pokud nakupují (kvantitativní uvolňování) to se samozřejmě všem líbí, protože mají pocit, že centrální banka trhy jistí. Proto mají tendenci mnohem více riskovat. V tomto případě je ale psychologie opačná. Ta ochota riskovat pravděpodobně klesne, protože málokdo chce jít proti centrální bance.

Index S&P 500 pohledem technické analýzy grafu

Jak bylo v úvodu řečeno, hlavní sledovaný index S&P 500 se za rok 2021 zhodnotil o zhruba 27 %. Což je vskutku výborný výsledek. Kurzový růst byl občas přerušován více volatilními korekčními obdobími, ze kterých se trh nakonec vždy vzpamatoval a pokračoval v kurzové expanzi.

Samotná struktura trhu vypadala vcelku kladně, protože po každém růstu se trh pročistil. Pročištění je pro trh stejně nesmírně důležité jako pro plavce pravidelný nádech. Je to příležitost pro další akumulace, které zajišťují další růst.

Zdroj: tradingivew.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Dle vývoje kurzu je dále patrné, že nakupující využívali předešlé vrcholy jako supporty pro nové odrazy směrem nahoru. Díky popsanému byl ten vývoj udržitelný. Kurzové expanze nebyly příliš agresivní. Rok 2020 byl v tomto ohledu mnohem více dynamický a tím pádem nevyzpytatelný.

Díky posledním FOMC minutes se kurz neudržel na svém novém historickém maximu. Pokud bude kurz pokračovat v poklesu, první silnější hladina, kde je možný odraz, je na 4 540 bodech. Další je na 4 230 bodech. Druhý řečený level by určitě neměl padnout, protože by hrozilo úplné nalomení býčí struktury trhu.

Jinak na trhu není prozatím vůbec žádný náznak možného obratu. Alespoň já ho tam nevidím. Respektive trh od začátku listopadu viditelně stagnuje, ale to není hned důvod pro věštění medvědího trhu. Je ale určitě zajímavé, že od začátku září rostou na futures trhu objemy. Předešlé měsíce byly v tomto ohledu na první pohled slabší. Nejsem si ale jist s interpretací a třeba to ani nemá žádný význam.

Závěrem

Rok 2022 bude ve znamení ukončení kvantitativního uvolňování, růstu základních úrokových sazeb a začátku kvantitativního utahování. Řečené automaticky neimplikuje, že akciový trh musí do medvědího trhu. Někteří zlí jazykové proklamují, že je to naprostá jistota, ale já bych byl v takových tvrzeních velice opatrný. Je ovšem už jisté, že akciové trhy nebudou mít tak příhodné podmínky pro tolik silný růst jako v roce 2020 a 2021.

Z měnového hlediska vlastně nastane obdobná situace jako v roce 2017. Spustí to podobnou stagnaci jako tehdy? To se uvidí.

Líbil se vám tento článek?
15
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.