Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hrozí kolaps světové rezervní měny?

Může Trumpova politika potopit dolar? Fiskální deficit roste, rating USA klesá a dolar míří k dlouho nevídaným minimům! Jaká je budoucnost klíčové světové měny?

Hrozí kolaps světové rezervní měny?

Americký dolar (USD) si i v polovině roku 2025 navzdory turbulencím udržuje roli klíčové globální rezervní měny a tradičního bezpečného přístavu pro investory.

Jeho vývoj ale není jednoznačný a odráží složité napětí mezi silným domácím hospodářstvím USA, měnícími se očekáváními ohledně měnové politiky a globálními geopolitickými riziky.

 

Investiční newsletter

Co se aktuálně děje na finančních trzích? Do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


Jak se dolar vyvíjí v roce 2025?

První polovina roku 2025 nebyla pro americký dolar zrovna příznivá, právě naopak. Sotva se Donald Trump ujal prezidentského úřadu, dolar začal oslabovat.

Tím prakticky kopíroval podobnou trajektorii jako v jeho první prezidentském období.

Po zvolení Trumpa prezidentem v roce 2016 začal dolar silně oslabovat v lednu 2017 a prakticky oslaboval až do února 2018. V té době dolar oslabil až k 88 bodům.

Aktuální vývoj v roce 2025 podle technické analýzy ukazuje následující graf:

Zdroj: www.tradingview.com
Dollar index na týdenním grafu

Dolar prorazil support, který je na 99,3 bodech a zdá se, že volná cesta je až k 93 bodům. Na hladině 89 bodů, kde je další support, by se přiblížil k minimu z roku 2018, viz výše.

Jaké faktory se do vývoje dolaru promítají?

Na pokles dolaru měly vliv tyto skutečnosti:

  • Zlepšující se vyhlídky v eurozóně i Asii vedly ke zvýšené atraktivitě jiných měn.
  • Rostoucí fiskální nerovnováha USA, s deficitem opět překračujícím 6 % HDP, začíná znepokojovat část investorů. Koneckonců, toto vedlo agenturu Moody’s k tomu, aby snížila rating USA, což tlak na dolar ještě zvýšilo.
  • Chaotická celní politika Donalda Trumpa – nepředvídatelnost, se kterou Trump oznamuje, ruší nebo odkládá cla rovněž nepřispívá ke stabilitě, kterou investoři od světové rezervní měny čekají.
  • Útoky na soudy, centrální banku a restriktivní imigrační politika, to jsou další vlivy, které podkopávají důvěru a dlouhodobou konkurenceschopnost dolaru.

Co určí budoucnost dolaru?

Výhled pro USD zůstává nejistý a závisí na několika klíčových proměnných. Tou první z nich je měnová politika Fedu.

Zatímco začátkem roku Fed naznačoval opatrnost při snižování sazeb, v posledních týdnech sílí očekávání, že dojde minimálně ke dvěma snížením ještě před koncem roku.

Pokud bude uvolňování měnové politiky skutečně agresivnější, může dolar začít výrazněji oslabovat – zejména vůči euru nebo japonskému jenu.

K oslabení dolaru by přispěl i silnější růst v Asii, především v Číně a Indii.

Překvapivě odolná eurozóna také přitahuje kapitál, který by jinak mířil do amerických dolarových aktiv. Tento “odliv” by mohl v druhé polovině roku přispět k tlaku na oslabení dolaru.

Ztrácí dolar status rezervní světové měny?

Aktuální pokles může vyvolávat otázky, zda již nedochází k tomu, že dolar svůj status rezervní měny ztratí. Finanční systém je komplexní a nikde není psáno, že si dolar musí svůj status udržet navždy.

Navzdory častým diskusím o tzv. dedolarizaci však stále zůstává dolar dominantní měnou v globálním obchodu i rezervách centrálních bank.

To mu poskytuje strukturální výhodu – poptávka po dolaru zůstává vysoká, zejména v krizových obdobích.

A i když se Trump snaží svojí politikou dolar oslabit, aby podpořil americký export, dolar Trumpa pravděpodobně ve zdraví přežije.

A pokud se po příštích volbách nová americká vláda odhodlá k odpovědnější fiskální politice, mohl by dolar opět kralovat navzdory snahám uskupení BRICS o vytvoření vlastní měny nebo rostoucímu zájmu o Bitcoin.

Král dolar rozhodně není mrtev.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat