Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Google porušil antimonopolní zákony: Nepříjemný precedens pro technologické giganty

Google porušil antimonopolní zákony: Nepříjemný precedens pro technologické giganty
Zdroj: depositphotos.com

Federální porota v pondělí večer rozhodla, že obchod s aplikacemi společnosti Google je nezákonným monopolem, což by mohlo narušit pevnou kontrolu Googlu nad jeho obchodem s aplikacemi pro systém Android.

Verdikt v několikaleté bitvě mezi společností Epic Games – tvůrcem populární videohry Fortnite – a technologickým gigantem znamená významné vítězství kritiků podmínek a praktik obchodu s aplikacemi společnosti Google. Porota shledala, že praktiky obchodu porušují americké antimonopolní zákony a že vyhledávací gigant nezákonně provozuje monopol ve způsobu, jakým distribuuje aplikace pro Android a účtuje za ně poplatky.

Obě strany sporu se v ostře sledovaném federálním soudním procesu několik týdnů přely o vše, od poplatků, které Google účtuje za nákupy v aplikacích, až po smluvní podmínky, které omezují přístup konkurenčních obchodů s aplikacemi do zařízení se systémem Android.

Rozhodnutí poroty by mohlo představovat trhlinu v brnění provozovatelů obchodů s aplikacemi, kteří již léta úspěšně brání své platformy před obviněními z monopolu ze strany spotřebitelů, tvůrců aplikací a dalších kritiků velkých technologických společností.

Reakce Googlu není překvapením

Google ve svém prohlášení uvedl, že se proti přelomovému rozsudku, který by mohl vést k rozsáhlým změnám v podnikání společnosti v oblasti obchodů s aplikacemi, odvolá.

Po pondělním verdiktu se očekává, že v novém roce bude zahájen samostatný proces v této věci týkající se možných nápravných opatření zaměřených na obchod s aplikacemi Googlu. Ten by mohl usilovat o změnu způsobu, jakým společnost vybírá poplatky od vývojářů, nebo o usnadnění hostování obchodů s aplikacemi třetích stran na zařízeních se systémem Android.

Výsledek sledované soudní bitvy je prozatím v kontrastu s podobným případem, který vedla Epic Games proti Applu kvůli jeho obchodu s aplikacemi. Poté, co herní studio u soudů nižších instancí většinou neuspělo se svými nejzásadnějšími obviněními, podal odvolání proti Applu k Nejvyššímu soudu USA.

Soudní spor trval tři roky

Výzva Epic Games vůči provozovatelům obchodů s aplikacemi následovala po letech kritiky ze strany vývojářů aplikací, že Apple a Googlu stanovují nepřiměřeně omezující podmínky a přemrštěné poplatky za možnost zobrazit se v jejich obchodech s aplikacemi.

Společnost v obou případech přiznala, že zahájila záměrnou kampaň známou jako Project Liberty. Jejím cílem bylo porušit podmínky společností pro vývojáře právě proto, aby si vynutila právní spor tím, že v roce 2020 doporučila hráčům hry Fortnite nakupovat herní měnu na webových stránkách Epic Games namísto prostřednictvím aplikací pro iOS a Android.

Kampaň vedla Apple a Google k odstranění hry Fortnite z jejich obchodů s aplikacemi s odvoláním na porušení zásad obchodů s aplikacemi.

Apple i Google tvrdí, že postupy jejich obchodů s aplikacemi pomáhají zajistit, aby byl software dostupný prostřednictvím jejich platforem bezpečný. Google navíc argumentoval tím, že operační systém Android, který vyvíjí a licencuje, umožňuje uživatelům stahovat aplikace z libovolných zdrojů třetích stran, pokud se tak rozhodnou, zatímco Apple omezuje instalace aplikací pouze na ty, které jsou dostupné z jeho vlastního obchodu s aplikacemi.

Američtí zákonodárci již v minulosti navrhli právní předpisy, které by měly řešit některé z výtek vznesených vývojáři aplikací, ale v záplavě kritiky ze strany společností Apple a Google se jim je nepodařilo prosadit.

V pondělí obhájci spotřebitelů s nadšením tvrdili, že verdikt poroty je významným vítězstvím proti jednomu z nejvýnosnějších monopolů společnosti Google. Jak budou reagovat akcie Alphabet?

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.