Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Google porušil antimonopolní zákony: Nepříjemný precedens pro technologické giganty

Publikováno
Google porušil antimonopolní zákony: Nepříjemný precedens pro technologické giganty
Zdroj: depositphotos.com

Federální porota v pondělí večer rozhodla, že obchod s aplikacemi společnosti Google je nezákonným monopolem, což by mohlo narušit pevnou kontrolu Googlu nad jeho obchodem s aplikacemi pro systém Android.

Verdikt v několikaleté bitvě mezi společností Epic Games – tvůrcem populární videohry Fortnite – a technologickým gigantem znamená významné vítězství kritiků podmínek a praktik obchodu s aplikacemi společnosti Google. Porota shledala, že praktiky obchodu porušují americké antimonopolní zákony a že vyhledávací gigant nezákonně provozuje monopol ve způsobu, jakým distribuuje aplikace pro Android a účtuje za ně poplatky.

Obě strany sporu se v ostře sledovaném federálním soudním procesu několik týdnů přely o vše, od poplatků, které Google účtuje za nákupy v aplikacích, až po smluvní podmínky, které omezují přístup konkurenčních obchodů s aplikacemi do zařízení se systémem Android.

Rozhodnutí poroty by mohlo představovat trhlinu v brnění provozovatelů obchodů s aplikacemi, kteří již léta úspěšně brání své platformy před obviněními z monopolu ze strany spotřebitelů, tvůrců aplikací a dalších kritiků velkých technologických společností.

Reakce Googlu není překvapením

Google ve svém prohlášení uvedl, že se proti přelomovému rozsudku, který by mohl vést k rozsáhlým změnám v podnikání společnosti v oblasti obchodů s aplikacemi, odvolá.

Po pondělním verdiktu se očekává, že v novém roce bude zahájen samostatný proces v této věci týkající se možných nápravných opatření zaměřených na obchod s aplikacemi Googlu. Ten by mohl usilovat o změnu způsobu, jakým společnost vybírá poplatky od vývojářů, nebo o usnadnění hostování obchodů s aplikacemi třetích stran na zařízeních se systémem Android.

Výsledek sledované soudní bitvy je prozatím v kontrastu s podobným případem, který vedla Epic Games proti Applu kvůli jeho obchodu s aplikacemi. Poté, co herní studio u soudů nižších instancí většinou neuspělo se svými nejzásadnějšími obviněními, podal odvolání proti Applu k Nejvyššímu soudu USA.

Soudní spor trval tři roky

Výzva Epic Games vůči provozovatelům obchodů s aplikacemi následovala po letech kritiky ze strany vývojářů aplikací, že Apple a Googlu stanovují nepřiměřeně omezující podmínky a přemrštěné poplatky za možnost zobrazit se v jejich obchodech s aplikacemi.

Společnost v obou případech přiznala, že zahájila záměrnou kampaň známou jako Project Liberty. Jejím cílem bylo porušit podmínky společností pro vývojáře právě proto, aby si vynutila právní spor tím, že v roce 2020 doporučila hráčům hry Fortnite nakupovat herní měnu na webových stránkách Epic Games namísto prostřednictvím aplikací pro iOS a Android.

Kampaň vedla Apple a Google k odstranění hry Fortnite z jejich obchodů s aplikacemi s odvoláním na porušení zásad obchodů s aplikacemi.

Apple i Google tvrdí, že postupy jejich obchodů s aplikacemi pomáhají zajistit, aby byl software dostupný prostřednictvím jejich platforem bezpečný. Google navíc argumentoval tím, že operační systém Android, který vyvíjí a licencuje, umožňuje uživatelům stahovat aplikace z libovolných zdrojů třetích stran, pokud se tak rozhodnou, zatímco Apple omezuje instalace aplikací pouze na ty, které jsou dostupné z jeho vlastního obchodu s aplikacemi.

Američtí zákonodárci již v minulosti navrhli právní předpisy, které by měly řešit některé z výtek vznesených vývojáři aplikací, ale v záplavě kritiky ze strany společností Apple a Google se jim je nepodařilo prosadit.

V pondělí obhájci spotřebitelů s nadšením tvrdili, že verdikt poroty je významným vítězstvím proti jednomu z nejvýnosnějších monopolů společnosti Google. Jak budou reagovat akcie Alphabet?

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.