Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Od přelomového rozhodnutí v soudním sporu mezi americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (dále jen SEC) a společností Ripple Labs, Inc. uplynul už více než týden a rychlý svět digitálních aktiv už dávno nežije jen reakcemi na zmíněné rozhodnutí. Co se tedy za uplynulý týden událo? To se dozvíte ve článku, který právě čtete, to se dozvíte ve Finex Coin Week.
Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Hlavní mince ekosystému Ripple začala, ne příliš nečekaně, čelit masivnímu vzedmutí zájmu a jednoznačné pro-nákupní náladě. Vyhledávání dotazů souvisejících s nákupem této kryptoměny se v minulém týdnu dostalo na roční maximum. Na Googlu ukázalo 100 měrných bodů, přičemž vyhledávanost před rozhodnutím soudu se pohybovala pod hodnotou 25 bodů. Lze tedy i bez podrobné znalosti metodiky konstatovat, že se zájem o XRP (XRP) zvýšil čtyřnásobně.
Pro Ripple hovoří i geografické informace Googlu, dotaz “Jak koupit XRP” pokládají nejčastěji uživatelé v Singapuru a Hongkongu, tedy důležitých asijských kryptohubech. Přičemž v Hongkongu společnost Ripple Labs vlastní licenci a spolupracuje s centrální bankou na CBDC. Následuje Slovensko, Finsko a Dánsko, tedy členské země EU.
Nutno započíst také státy, ve kterých byl nejčastěji zadáván dotaz “Jak koupit Ripple”, tedy nepřesný název kryptoměny XRP. Těm vévodí Libanon, Severní Makedonie, Chorvatsko a Litva.
Jak poznamenal i server Finbold, který s informací přišel, zájem projevený ve vyhledávači následuje ten projevený na trzích. Kurz XRP nevzrostl tak rapidně jako vyhledávání na Googlu, i tak ale posílil o cca 80 % a rovněž se ocitl na ročním maximu. Hodnota byla až 0,90 USD za minci. A ačkoliv od té doby mírně stagnuje, s cenou 0,75 USD z nedělního odpoledne je stále vysoko nad hodnotami před oznámením rozsudku.
V meziročním srovnání je pak zhodnocení XRP více než 110 %.
K rozsudku se konečně po dlouhém čekání v pátek vyjádřila i samotná SEC. Zdá se, že členové Komise stále trvají na tom, že kryptoměny, konkrétně tedy reprezentované XRP, jsou ve skutečnosti neregistrovanými cennými papíry. V tiskové zprávě tvrdí, že soudkyně Analisa Torres pochybila, když žalobě SEC nevyhověla. O odvolání sice zatím ve zprávě nezaznělo, podobná prohlášení však obvykle indikují jeho pozdější podání.
Mimo to se SEC rovněž obává problému v případu s Do Kwonem, bývalým CEO zkrachovalého projektu Terra. Ten má v USA čelit mimo jiné obvinění z podvodu, který měl spáchat lhaním o technických specifikacích blockchainu a kryptoměny Terra (nyní LUNC) a uměle nadhodnocovat jejich cenu. V žalobě SEC ovšem operuje s označením kryptoměn coby cenných papírů, a tak se nyní obává, že se Kwonovi právníci doberou osvobození právě z tohoto důvodu (rozhodnutí z předminulého týdne zavdává jasný precedent, že kryptoměny cennými papíry nejsou).
V takovém případě SEC přímo deklaruje, že je připraven se odvolat. Do Kwon je v současné době ve vazbě v Černé Hoře. O jeho vydání se USA přetahují s Jižní Korejí.
K možnosti, že by se SEC odvolala, se již vyjádřil také CEO Ripplu Brad Garlingouse, který se patrně momentálně nachází v mírně řečeno šťastném období života. Možnost, že by odvolání mohlo u federálních soudů obstát si zřejmě vůbec nepřipouští, naopak za tento záměr Komisi tvrdě zkritizoval. V kritice mimo jiné prohlásil, že je nestydaté, jak se SEC nazývá regulátorem kryptoměn, přestože k tomu dle americké legislativy nemá vůbec žádnou pravomoc.
Zastal se naopak soudkyně a vzhledem k tomu, že podobná stanoviska hájí i kongresman, který se stejně jako soudkyně jmenuje Torres, vyzval k pojmenování nového přístupu ke kryptoměnám Torresova doktrína.
🚨 Needless to say, regulating digital assets through enforcement only had a dreadful day in court last week.
In the wake of the resounding decision out of the SDNY Ripple case, @SECGov must reassess its continued assault on the crypto industry.
My letter to Chair Gensler: pic.twitter.com/MoANKeHKeJ
— Rep. Ritchie Torres (@RepRitchie) July 18, 2023
Ta se má zakládat na jediné možnosti regulace kryptoměn – zákonech. Zákonech specificky vymyšlených a napsaných pro digitální aktiva, jakožto samostatnou formu aktiv a byznysu a nikoliv na snaze SEC podřídit je zákonům týkajících se cenných papírů.
Garlinghouse podpořil snahu právě kongresmana Torrese a jeho kolegy McHenriho. Ti připravují zákon o finančních inovacích a technologiích pro 21. století. To je podle Garlinghouse jediný způsob, jak stanovit jasná pravidla a zároveň ochránit zákazníky a investory.
Ať už za tím stojí právě přístup amerických regulátorů, vysoká inflace nebo v posledních měsících spíše konsolidující ceny Bitcoinu (BTC) a největších altcoinů (nyní snad vyjma XRP), lze v poslední době sledovat snížení aktivity uživatelů na kryptoměnových burzách a při obchodování s kryptoměnami obecně.
Zejména se to pak projevuje ve spotovém obchodování, kde se zobchodovalo o 43 % méně virtuálních měn než v minulém čtvrtletí. Obchod s deriváty se propadl jen o 12 %, což lze pravděpodobně připisovat výskytu zkušenějších a profesionálnějších hráčů, kteří obchodují pravidelně, ať je tržní sentiment jakýkoli.
Burza Binance stále představuje nadpoloviční většinu trhu, z 63 % se však propadla na 53% podíl. To je za jediné čtvrtletí poměrně značné vyklizení pozic.
Více se o tomto tématu můžete dočíst ve čtvrtletním CoinGecko Q2 Reportu. Mimo to se v něm dozvíte o vývoji stakingu Etherea (ETH) a dlouhodobě skomírajícím trhu s NFTs.
Není však pravdou, že by se pozitivní trend následující přelomové rozhodnutí týkal jen a pouze XRP. Svou letošní nejvyšší hodnotu v červenci našla i Solana (SOL). Od cen kolem 30 USD se však propadla až k současným 24,5 USD z nedělního večera.
Vzhledem k tomu, že SOL se blížil magické třicítce již v lednu, únoru a dubnu, zdá se, že právě na této hodnotě (či někde u 29 USD) leží rezistence, která stále odolává. Ačkoliv se býci stále snaží, prolomení této hranice se nekoná.
Posledním datem, kdy se kurz SOL delší dobu pohyboval nad 30 USD, je tak 31. říjen minulého roku, tedy ještě předtím, než došlo k bankrotu burzy FTX a následnému pádu SOL až na 10 USD. Ačkoliv se mince z takovýchto cen již, zdá se, definitivně dostala, stále se jí nedaří prorazit zmíněnou hranici.
Jihokorejská plarforma StormX zažívá zajímavé chvíle. Její token STMX se v neděli vydal vstříc hodně podivnému vývoji. Nejprve totiž náhle jeho kurz vzrostl z 0,0045 na 0,015 USD (+ 240 %), aby vzápětí během chvíle oslabil na 0,0075 USD za token.
Takový vývoj vyvolal obavy z možné tržní manipulace. Na nedělním vrcholu dosáhl objem zobchodovaných peněz ekvivalentu 500 milionů USD. Podle Binance však o žádnou manipulaci nešlo. Zájem byl způsoben důvěrou v návrat STMX k hodnotám z minulých let, která však záhy opadla.
StormX o STMX tvrdí, že jde o první DeFi platformu pro vyplácení věrnostních odměn a bonusů za nakupování. ATH z roku 2018 leží na hodnotě 0,16 USD. Současná hodnota je tedy o 95 % nižší.
Kurz Bitcoinu se optimistické nálady na trzích přiliž nechytil a již čtvrtým týdnem se tak pohyboval v pásmu 29 500 až 30 500 USD. V rámci minulého týdne se držel spíše u spodní hranice této oblasti. Spodní support však otestován nebyl. Fear and Greed index na “ne-vývoj” nemohl reagovat jinak než “ne-změnou”. Takže se stále pohybuje v neutrálním pásmu, na hodnotě 55.
Bitcoin Fear and Greed Index is 54 – Neutral
Current price: $29,903 pic.twitter.com/corsib3ymh— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) July 23, 2023
S dalším blížícím se rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách roste nervozita na trzích, včetně těch kryptoměnových. Dá se očekávat nárůst volatility a dost možná konečně i BTC opustí své stabilní pásmo. Co je však jisté a stabilní, je fakt, že vás tu zase příští pondělí bude čekat Finex Coin Week.
Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.