Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Další únorový týden je za námi a my vás vítáme u našeho souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Za posledních sedm dnů se toho odehrálo opravdu hodně. My jsme pro vás vybrali tyto zprávy.
Super Bowl je finálový zápas, kterým vrcholí play-off severoamerické ligy v americkém fotbalu. Na stadionu zápas sleduje přes 70 tisíc diváků a u televizních obrazovek dalších 100 milionů. Je to nejsledovanější událost sezóny a firmy se tak nezdráhají utratit miliony dolarů za reklamní spot během zápasu.
Jedna z nejstarších a největších kryptoměnových burz na světě Coinbase vsadila na jednoduchost. Během zápasu nechala zveřejnit spot, kde 60 sekund běžel na obrazovce pouze barevný QR kód.
Coinbase reportedly spent $14M on this QR code commercial. Brilliant. pic.twitter.com/E1MSGpzxWk
— Metav3rse (@themetav3rse) February 14, 2022
Na konci reklamy se odkaz Coinbase rozblikal a vedl na webovou stránku zobrazující propagační akci pro nové zákazníky. Ti, kteří se zaregistrují v následujících dvou dnech, získali bitcoiny za 15 dolarů zdarma.
Reklama byla natolik úspěšná, že během několika minut po odvysílání lidé na Twitteru psali, že se stránky a aplikace společnosti zhroutily.
Výpadek netrval dlouho, stránky Coinbase byly o několik minut později znovu spuštěny a to včetně domovské stránky, na které se zobrazovala propagační akce spolu se zprávami jako “Méně řečí, více bitcoinů” a “WAGMI” (což představuje zkratku pro “We are all going to make it” (všem se nám to povede). Tato zkratka je na anglicky mluvících sociálních sítích kryptoměnovou komunitou hojně využívána k budování důvěry a povzbuzování komunity, aby neztrácela naději.
Samotná reklama vzbudila na sociálních sítích velký ohlas. Mnoho společností utratí miliony dolarů za výrobu propracovaných spotů. Coinbase však vsadila na jednoduchost a originalitu, což se jí nepochybně vyplatilo.
Na druhou stranu si Coinbase vysloužila i kritiku od nejznámějšího whistleblowera Edwarda Snowdena, který poukázal na to, že ačkoli za reklamu zaplatili 16 milionů dolarů, vypadalo to, že neinvestovali ani dolar navíc, aby zajistili, že se jejich webové stránky nezhroutí okamžitě po odvysílání spotu.
Coinbase spending $16,000,000 on a Superbowl ad to direct people to their website and $0 to make sure that website doesn't crash 10 seconds after the ad starts is so very internet.
— Edward Snowden (@Snowden) February 14, 2022
Reklama na Coinbase nebyla jedinou reklamou na letošním Super Bowlu. Dále mohli diváci být svědky reklamy konkurenční společnost FTX, v níž vystupoval komik a herec Larry David, který se v této roli ještě nikdy neobjevil. Jednalo se o minutový spot, ve kterém Larry odmítá nejlepší nápady historie, éru po éře v různých historických minidramatech, aby nakonec odmítl i kryptoměny. Nebuďte jako Larry. Další z řady konkurentů, který se na obrazovkách objevil, byla burza Crypto.com, která v reklamě s Lebronem Jamesem rovněž poukazuje na kryptoměny jako neodmyslitelnou součást skvělé budoucnosti nás všech.
Společnost Fidelity International poskytující služby správy investic včetně podílových fondů soukromým a institucionálním investorům oznámila, že vstupuje do oblasti kryptoměn uvedením nejlevnějšího bitcoinového burzovně obchodovaného produktu (ETP) v Evropě.
More: 👇👇👇https://t.co/ZFsmDcKx4Y
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) February 15, 2022
Fidelity Physical Bitcoin ETP (FBTC) je kótován na Deutsche Börse a Frankfurtské burze cenných papírů s celkovým nákladovým poměrem (TER) 0,75 %, což je společně s Bitcoin Tracker Certificate USD (SBTCU) banky SEBA nejlevnější na evropském trhu.
Fyzicky podložený FBTC bude centrálně vypořádávat společnost Eurex Clearing a jako správce bude působit společnost Fidelity Digital Assets. FBTC má v příštích týdnech vstoupit na švýcarskou burzu SIX. Společnost Brown Brothers Harriman bude působit jako správce a agent pro převody tohoto produktu.
Společnost Fidelity International uvedla, že svůj nejnovější produkt FBTC uvádí na trh na základě průzkumu Fidelity Digital Assets, který ukázal, že 70 % institucionálních respondentů očekává, že bude v budoucnu investovat do digitálních aktiv.
Podle generálního ředitele Fidelity pro Evropu Christiana Stauba má technologie blockchainu potenciál způsobit v budoucnu revoluci ve finančním systému a narušit mnoho částí finančního světa, což může přinést investorům zajímavé zisky.
“Vzhledem k tomu, že tato technologie získává stále více na oblibě, naši klienti se oprávněně ptají po efektivním způsobu, jak z tohoto trendu těžit. FBTC nabízí klientům řešení institucionální kvality, které jim umožní vstoupit na trh známým, jednoduchým a bezpečným způsobem.“
Společnost Fidelity je nejnovějším emitentem ETF, který vstoupil na rychle se rozvíjející trh digitálních aktiv. V listopadu loňského roku představil americký gigant Invesco ETP Invesco Physical Bitcoin (BTIC), který byl kótován na burze Deutsche Boerse.
V roce 2016 došlo k druhé největší krádeži bitcoinu v historii. Jednalo se o hack kryptoměnové burzy Bitfinex, kde bylo ukradeno celkem 19 756 BTC. Tehdy šlo o částku v hodnotě zhruba 66 milionů dolarů.
Ačkoli hack burzy Mt. Gox byl co se týče množství odcizených mincí větší, zůstává to vzhledem k dosavadnímu raketovému růstu ceny BTC jeden z nejzávažnějších finančních zločinů v novodobé historii. V době psaní tohoto článku má 120 tisíc BTC hodnotu přes 5 miliard dolarů.
Před několika dny, 8. února, vyšlo najevo, že americké úřady v čele s ministerstvem spravedlnosti zatkly Ilyu Lichtensteina (34) a Heather Morganovou (31). Ministerstvo spravedlnosti je obvinilo ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz v souvislosti s krádeží bitcoinů z kryptoměnové burzy Bitfinex.
Zajímavostí je, že dvojice není obviněna z toho, že by hackerský útok zorganizovala, ale spíše z pokusu o praní peněz, které byly jeho prostřednictvím ukradeny. Tyto okolnosti včetně dalších včetně spíše kuriózních, vede mnohé k přesvědčení, že za hackerský útok skutečně nejsou zodpovědní.
Když už mluvíme o kuriózních událostech, jedním z příkladů může být to, že úřady tvrdí, že našly soukromé klíče k bitcoinové peněžence uložené na cloudovém úložišti. Přesně tak – obvinění údajně uložili soukromé klíče ke 120 tisícům bitcoinům na serveru, kterým klidně mohl být například Google Cloud nebo Dropbox.
Obecně se k uchovávání soukromých klíčů se vždy doporučuje offline médium. Je to jedna z nejdůležitějších (ne-li ta nejdůležitější) bezpečnostní zásada, kterou by měl dodržovat každý, kdo vstupuje do světa kryptoměn.
Zdá se, že všechny tyto zajímavé okolnosti zaujaly tvůrce streamovací služby Netflix, která ve své tiskové zprávě z 11.února uvedla, že o této události plánuje natočit dokumentární film, který budou režírovat a produkovat Chris Smith a Nick Bilton.
Netflix is making a series about the Bitfinex hack by a "magician and rapper" in which 120,000 #Bitcoin were stolen. 🤡😎 pic.twitter.com/qtPMKh0tLV
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) February 13, 2022
V tiskové zprávě se uvádí, že si Netflix objednal dokumentární seriál o manželském páru, který měl v plánu praní špinavých peněz z ukradených kryptoměn v hodnotě několika miliard dolarů v rámci největšího případu finanční kriminality v historii.
Data analytické platformy Glassnode ukazují, že doba, kdy těžaři BTC své mince hromadili skončila. Jejich výnosy klesly od listopadu téměř na polovinu a začínají mít nedostatek hotovosti pro další činnost.
Vzhledem k tomu, že se Bitcoin v současné době drží kolem 42 000 USD, což je asi 33 % pod historickým maximem (ATH) přibližně 69 000 USD, těžaři prodávají v nepříliš vhodnou dobu. Účty za elektřinu a zařízení však musí zaplatit.
Jak ukazují nejčerstvější údaje analytické společnosti Glassnode, která se zabývá analýzou on-chain dat, těžaři bitcoinů začali prodávat poté, co byli několik měsíců pravými hodlery.
Podle údajů společnosti Arcane Research, která se zabývá výzkumem blockchainu, se od 9. listopadu snížil výnos z těžby 1 BTC u dvou nejoblíbenějších těžebních zařízení Antminer S9 a S19 v průměru o 50,5 %. To znamená, že návratnost investice se snížila rychleji než vzrostla cena BTC.
Since #bitcoin’s all-time high in November, the cash flow of mining has plummeted, leading to a collapse in the share price of bitcoin mining companies.
Read more on our new research platform (still in beta): https://t.co/ScZ7FXC1AJ pic.twitter.com/ltcDUPy5iW
— K33 Research (@K33Research) February 15, 2022
Minulý týden jsme vás informovali, že hash rate Bitcoinu dosáhl historického maxima, kdy se za pouhý jediný den zvýšil z 188,4 exahashů za sekundu (EH/s) na 284,11 EH/s. Velký nárůst hash rate přispěl paradoxně k nižší ziskovosti těžby. Konkurence mezi těžaři roste úměrně s hash rate. Je to tím, že bylo zapnuto více zařízení, která soutěží o nalezení dalšího bloku.
Některé velké těžební společnosti se rozhodly místo kryptoměn prodat své akcie. Potřebují totiž hotovost na zaplacení účtů za elektřinu a na další provoz. Například mluvčí těžební společnosti Marathon Digital Holdings (MARA) v pátek agentuře Bloomberg řekl: “S těžbou jsme začali v říjnu 2020 a od té doby jsme neprodali ani jeden satoshi.”
Společnost Marathon podala Komisi pro cenné papíry Spojených států žádost o prodej akcií a cenných papírů v hodnotě 750 milionů dolarů. Server Seeking Alpha uvedl, že Marathon hodlá “podstatnou část” použít na nákup hardwaru a obecné účely.
Analytik firmy Marathon D.A. Davidson řekl, že hlavní důvod proč neprodávají bitcoiny je, že si to jejich akcionáři nepřejí.
V době, kdy se o Ukrajině hovoří zejména v souvislostí s hrozící válkou s Ruskem, došlo v této zemi k přijetí zákona “O virtuálních aktivech”, který uznává kryptoměny jako legální aktivum. Ukrajina také jmenuje oficiálního regulátora, který bude na tuto činnost dohlížet.
Podle oficiálního prohlášení Nejvyšší rada – ukrajinský parlament – přijala zákon o kryptoměnách s většinovou podporou 272 ze 450 poslanců. Podle pozměňovacích návrhů k návrhu zákona, který byl poprvé předložen v září, bude zřízena Národní komise pro cenné papíry a burzu, která bude sloužit pro kryptoměny jako jako primární regulátor.
OFFICIAL: Ukraine makes #Bitcoin and crypto legal in the country
— Blockworks (@Blockworks_) February 17, 2022
Podle místopředsedy ukrajinské vlády a ministra Mychajlova Fedorova je nový zákon další příležitostí pro rozvoj podnikání v jejich zemi. Zahraniční a ukrajinské krypto společnosti budou moci v zemi legálně podnikat, zatímco Ukrajinci budou mít pohodlný a bezpečný přístup na globální trh s kryptoměnami.
“Investoři díky tomuto zákonu získají právní ochranu a možnost poradenských konzultací s vládními agenturami,” zmínil ministr. Vznikne tak transparentní mechanismus pro investování do nové třídy aktiv.
Novela ukrajinského zákona přichází v době, kdy v regionu panuje napětí a nejistota z případné ruské invaze. Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek zopakoval, že bývalá sovětská mocnost stále neodvolala část svých vojáků z ukrajinsko-ruské hranice. Díky těmto zprávám se v minulém týdnu dostala digitální aktiva, stejně jako tradiční akcie, do červených čísel.
Kuriózní je, že vývoj v oblasti kryptoměn přicházející z Ukrajiny následuje po úvahách Ruska, které zvažuje úplný zákaz kryptoměn. Ruská vláda a Ruská centrální banka stále nemohou najít společnou řeč. Země zvažuje, zda vypracovat novou legislativu nebo změnit stávající zákony, aby bylo možné dohlížet na krypto jako měnu ve snaze potlačit nelegální činnost a dostat daňové příjmy generované ze zisku z krypto pod vládní kontrolu.
Další týden plný zajímavých zvratů je za námi. Začátkem minulého týdne to vypadalo, že se trh odrazil ode dna a míří vzhůru, jenže napjatá situace na Ukrajině růstu rizikovým aktivům nepřeje.
Koncem týdne se situace ve světě a na trzích moc neuklidnila. Během víkendu pokračoval sestupný trend, kdy se BTC obchodoval dokonce pod hranicí 39 000 dolarů. S napětím budeme sledovat jak se situace vyvine v pondělí, kdy se otevřou akciové trhy. Vše důležité vám opět shrneme v dalším vydání Finex Coin Week.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.