Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Nemáte čas sami sledovat dění ve světě kryptoměn na denní bázi? Proto pro vás každý týden publikujeme Finex Coin Week – přehled těch nejzajímavějších událostí za uplynulých 7 dní. Pojďme se tedy společně na aktuální situaci opět podívat!
Falešná zpráva o tom, že Walmart začne přijímat platby v litecoinech způsobila, že cena této kryptoměny vystřelila během několika minut o 35 %. S sebou stáhla i celý kryptoměnový trh včetně Bitcoinu, který také vystřelil, aby se nakonec vrátil na ještě nižší hodnotu než před zveřejněním zprávy.
Podle falešné tiskové zprávy z pondělí 13. září 2021 měli zákazníci Walmartu brzy mít možnost platit v LTC ve všech obchodech i e-shopech. Zprávu rychle převzaly i zpravodajské kanály z main-streamového světa, včetně agentur Reuters a CNBC, i když nebylo zcela jasné, zda je zpráva skutečně autentická.
Náznaky o tom, že tisková zpráva nemusela být pravdivá, byly v době zveřejnění evidentní. Byl distribuován prostřednictvím kanálu třetí strany a nebyl sdílen prostřednictvím oficiálního tiskového webu společnosti Walmart.
Doména autora tohoto článku, Williama Whitea, byla “walmart-corp.com”, tedy ne oficiální “walmart.com”. Tato doména byla přitom poprvé zaregistrována teprve na konci srpna 2021.
Celkově celý trh během několika minut vylétl o neuvěřitelných 80 miliard dolarů.
O chvíli později se však rozběhly spekulace, že je zpráva falešná, a netrvalo dlouho a LTC se začal okamžitě propadat – a s sebou znovu vzal celý trh. Trh tak během několika minut ztratil přibližně 100 miliard dolarů.
V případě dopadení bude původce zpráv o partnerství Walmart-Litecoin jistě čelit závažným obviněním. Ve světě kryptoměn je běžné sledovat, jak se ceny pohybují na základě fámy bez dalšího vyšetřování. Taková je prostě povaha trhu a obchodníci využívají této nedostatečné regulace k organizování manipulačních schémat, která sahají od falešných reklam po masivní koordinované operace Pump and Dump.
Když však někdo udělá něco podobného, aby ovlivnil akciový trh, jedná se o závažný čin, protože Walmart Inc je veřejně obchodovaná společnost a potenciální partnerství by mohlo ovlivnit fundamety společnosti. V případě dopadení pachatele mu hrozí odsouzení za federální zločiny podvodů s cennými papíry může mít za následek 5letý trest odnětí svobody a pokutu až do výše 5 milionů dolarů.
Blockchain jedné z nejpopulárnějších měn posledních dní, Solany, přestal v úterý fungovat a vytvářet bloky. Společnost Solana Labs a komunita validátorů sítě následně uvedly, že usilovně pracují na tom, aby síť uvedli opět do provozu.
Díky tomuto výpadku cena SOL propadla téměř o 13 % na cenu kolem 145 USD, což byla nejnižší cena od 6. září. Od té doby, ikdyž síť stále nefungovala, SOL posílila na zhruba 155 USD. Náladu zřejmě podpořily zprávy, že řešení problému je pod kontrolou. Jak se však ukázalo, nové bloky se začaly objevovat až ve středu kolem sedmé hodiny ranní.
Podle účtu Solana Status na Twitteru byl výpadek Solany způsoben záplavou transakcí odesílaných roboty, a to rychlostí až 400 000 transakcí za sekundu. To zřejmě způsobilo, že se síť začala rozvětvovat do různých cest, což zahltilo paměť některých uzlů a způsobilo jejich vypnutí.
1/ Solana Mainnet Beta encountered a large increase in transaction load which peaked at 400,000 TPS. These transactions flooded the transaction processing queue, and lack of prioritization of network-critical messaging caused the network to start forking.
— Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021
Zakladatel projektu a současný CEO Anatolij Jakovenko na Twitteru uvedl, že záplava transakcí byla odeslána na DeFi protokol Raydium založený na Solaně. Společnost Raydium v úterý zahájila prvotní nabídku tokenů (IDO) populární sady nástrojů pro DeFi a NFT na tzv. protokolu Grape. IDO je zkratka pro “Initial Decentralized Exchange Offering”, což je něco podobného jako ICO, ale v decentralizovaném prostředí peer-to-peer. Tento IDO byl tedy zřejmě zodpovědný za záplavu transakcí spojených s činností botů, což následně vedlo k pádu celého systému a pozastavení transakcí.
Na Solaně se začaly za poslední měsíc prosazovat také sběratelské NFT díky populárním projektům jako Degenerate Ape Academy a Aurory. Kromě toho se během výše uvedeného období výrazně zvýšil objem aktiv uzamčených v protokolech DeFi na Solaně, a to z hodnoty přibližně 1,2 miliardy USD k 1. srpnu na zhruba 11,3 miliardy .
Po úspěšném spuštění hardforku Alonzo se mohli vývojáři konečně pustit do vývoje chytrých kontraktů v tomto ekosystému pro vytváření decentralizovaných aplikací (DApps), které by uživatelům blockchainu poskytovaly decentralizované finanční služby (DeFi).
První den po spuštění bylo během prvních 24 hodin vytvořeno přes 100 chytrých kontraktů. Toto číslo bylo samo o sobě působivé. Následující dny však ukázaly, že tempo bude pokračovat exponenciálně. Ve čtvrtek 16. září uplynul čtvrtý den po spuštění Alonzo HFC a počet chytrých kontraktů v síti činil téměř 41 tisíc.
Moving the chains every dayhttps://t.co/WluGwfd15S
— Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) September 15, 2021
Ačkoli většina těchto chytrých smluv nebudou platné okamžitě, vývojáři je vytvářejí ve snaze uzamknout své tokeny před vydáním svých decentralizovaných aplikací. Svědčí to o množství projektů, na kterých vývojáři již pracují a které chtějí do ekosystému Cardano přinést.
Vzhledem k tomu, že vzestup decentralizovaných financí stále pokračuje a že stále více lidí odchází od jiných předních platforem pro chytré smlouvy ve prospěch levnější a rychlejší alternativy, jako je Cardano, očekává se, že své chytré smlouvy v síti spustí více protokolů.
V současné době jsou tyto chytré kontrakty uzamknuty v takzvaném časovém zámku, což je blokuje na určitou dobu, dokud je vývojáři nebudou připraveni využít. To poskytne vývojářům čas, který potřebují na vývoj svých protokolů, a zároveň mají své chytré smlouvy zajištěny pro použití v budoucnu.
To, že na Cardanu začaly vznikat první smart kontrakty nemělo téměř žádný vliv na cenu. Ta se v té době pohybovala okolo 2,4 dolarů za minci
Vzestup decentralizovaných financí byl jednou z hlavních hnacích sil úspěchu Etherea a nejnověji i úspěchu Solana. Stejně tak protokoly DeFi na blockchainu Cardano efektivně zvýší hodnotu jeho tokenu. Jakmile totiž budou tyto decentralizované aplikace spuštěny, budou uživatelé muset k provádění transakcí na blockchainu používat ADA.
Podle analytické společnosti Dune Analytics bylo za necelé dva měsíce od posledního upgradu sítě zvaného London hard fork spáleno celkem 303 681 etherů, které měly v době psaní článku hodnotu 1,032 miliardy dolarů a které byly původně určeny k odměňování těžařů v rámci poplatků.
We're almost at a billion dollars of #ethereum burnt due to EIP 1559. Thus there has been a billion less in sell pressure from miners. The economics of Ethereum are rocket fuel, and it will only intensify when The Merge happens and we switch from mine and dump to stake and save.
— Lark Davis (@TheCryptoLark) September 14, 2021
Mnoho uživatelů Etherea si stěžovalo na stále se zvyšující poplatky, které těžaři dostávají za zpracování transakcí v síti, což přimělo vývojáře k přidání mechanismu spalování mincí.
S implementací nového hard forku se míra inflace Etherea postupně snižuje, protože těžaři jsou nuceni rozloučit se s částí poplatků uživatelů známé jako base fee, které by si původně nechali pro sebe.
Předtím těžaři Etherea denně vytěžili až 13 000 ETH, které dostávali jako odměnu, kdykoli zpracovávali transakce v síti. Od spuštění protokolu EIP 1559 však mechanismus spalování tuto částku snížil na přibližně 6 000 ETH.
Důvod, proč bylo spáleno takové obrovské množství ETH, je zřejmý. Ethereum zůstává oblíbeným blockchainem pro vývojáře nezaměnitelných tokenů (NFT) a decentralizovaných aplikací (dApps), přičemž denně je na něm spouštěno mnoho dalších nových projektů.
Navzdory velkému objemu spálených ETH z poplatků těžařů by se dalo předpokládat, že dojde k odlivu těžařů ze sítě do jiných projektů. Ti však zůstali věrní a projevili oddanost síti, protože objem transakcí a ceny ETH nadále rostou.
Před nedávnem hashrate Etherea dosáhl nového historického maxima (ATH) na úrovni 715,4 TH/s, což svědčí o neutuchající důvěře těžařů vůči druhé největší kryptoměně.
Pokud se podíváme na aktuální on-chain data, tak se toho oproti předchozímu týdnu příliš nezměnilo. Velryby, tedy subjekty držící více než 1 000 BTC, za poslední 2 měsíce přidaly do svého držení 184 699 BTC, což při ceně 48 tisíc dolarů za BTC činí celkem zhruba 8,8 miliardy dolarů. (od 17. července).
Nadále v on-chain datech vidíme, že své zásoby BTC zvyšují i dlouhodobě držící držitelé, kteří mají v držení mince se stářím 5 měsíců, což rovněž naznačuje tržní akumulaci. To znamená, že subjekty, které v současné době překračují tuto hranici, své mince nakoupily těsně před propadem z 19. května.
Pokračování vzestupného trendu v nabídce dlouhodobých držitelů během těchto několika příštích týdnů by bylo velmi pozitivním znamením, protože by to znamenalo, že účastníci trhu nebyli zaskočeni mini medvědím trhem, ze kterého se stále Bitcoin dostává.
Pokud se podíváme na údaje týkající se derivátů, abychom byli připraveni na případné krátkodobé cenové pohyby, tak vidíme, že se obchodování vrátilo do kladných hodnot, i když zdaleka nedosahuje úrovní před likvidační kaskádou z minulého týdne.
Otevřený zájem o futures se zotavil zhruba o 1 mld. dolarů, ale stále je o 3 mld. dolarů nižší než před výprodejem minulý týden. Je to samozřejmě něco, co je třeba sledovat i nadále. Trh s futures se zdá být býčí, ale opatrný.
Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte Finex.cz a my tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků ze série Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.
Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.
V uplynulém týdnu nebyla nouze o zajímavé zprávy. Většinou se novinky týkaly ostatních kryptoměn a BTC příliš neovlivňovaly. I když on-chain data ukazují, že aktuální bullrun rozhodně nekončí, je dobré být připraven na případný pokles. Což se ukázalo v noci z neděle na pondělí, kdy BTC neudržel support na hladině 47 200 dolaru a propadl se zpět na 45 000 dolarů.
Toto chování je dokonalým prostředím pro strategii DCA (Dollar Cost Averaging), česky, průměrování vstupní ceny. Při vložení odpovídající části jednotek procent kapitálu a důsledném průměrování ceny jsme totiž schopni v současném akumulačním scénáři vytvořit velmi příznivou vstupní průměrnou cenu.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.