Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Fed úrokové sazby zvyšovat nebude – zatím. Co to znamená pro Bitcoin?

Fed úrokové sazby zvyšovat nebude - zatím. Co to znamená pro Bitcoin?

Fed úrokové sazby zvyšovat nebude - zatím. Co to znamená pro Bitcoin?

Během posledních dvou dnů probíhala další schůze Federálního výboru pro volný trh (FOMC), jež byla zakončena tiskovou konferencí včera večer. Mezi kryptoměnovými investory a tradery se jedná o podstatnou událost, neboť rozhodnutí centrální banky spojených států o změnách ve finanční politice vzhledem k boji proti inflaci má nepřímý dopad na vývoj kryptoměnového a akciového trhu. Shrnutí je k dispozici v našem článku zde.

Dle šéfa FEDu Jerome Powella budou úrokové sazby ponechány blízko nuly – přesněji na hodnotách 0 – 0,25 %. Powell ale zároveň oznámil jejich pravděpodobné zvýšení později kolem března a označil jej za "vhodné".

Rizika vůči inflaci jsou velmi vysoká a je zároveň vysoce pravděpodobné, že během brzké doby inflace pod hodnoty před pandemií neklesne.

"V očích účastníků FOMC, včetně mě, je riziko inflace stále vysoké. Musíme brát v úvahu i možnosti, že stejná nebo vyšší úroveň inflace tu s námi bude delší dobu," sdělil Powell.

Jelikož zůstávají úrokové sazby na stejné úrovni a výhled do budoucna prakticky nezměněn (zvýšení se v budoucnu předpokládá a ukončování kvantitativního uvolňování (QE) dále pokračuje), Fed prakticky žádné zásadní změny neoznámil. Jak však na oznámení reagoval kryptoměnový trh a jak jej budoucí monetární politika ovlivní do budoucna?

Reakce kryptoměnového trhu

Kurz Bitcoinu a s ním víceméně celý trh v posledních dnech v očekávání pozitivních informací z oznámení Fedu rostl. Od lokálního dna na 33 tisících dolarů, kterého Bitcoin dosáhl 24. ledna, vyrostl o cca 10 %.

Vývoj ceny BTC v posledních dnech
Vývoj ceny BTC v posledních dnech
Zdroj: tradingview.com

Jak je již zvykem, těsně před meetingem začala cena silně oscilovat a v časovém okně od vydání tiskového prohlášení včera večer (20:00) až do dokončení tiskové konference (zhruba 21:30) cena vykazovala silnou volatilitu. Po ustálení můžeme dále pozorovat stabilní pokles až k oblasti 36 500 dolarů.

Během tiskové konference cena silně oscilovala
Během tiskové konference cena silně oscilovala
Zdroj: tradingview.com

Na grafu je patrná rapidní změna sentimentu. Nálada trhu byla nejdříve silně optimistická z důvodu nezvyšování sazeb, během následného projevu Jerome Powella však přišlo otočení o 180° (je velmi pravděpodobné, že ke zvýšení sazeb později přeci jen dojde).

Včerejšek byl obecně velmi pestrý den z hlediska fundamentálních faktorů a silná volatilita se tedy dala předpokládat.

Během včerejšího dne se událo větší množství událostí s velkým dopadem na trh.
Během včerejšího dne se událo větší množství událostí s velkým dopadem na trh.
Zdroj: forex-factory.com

V minulém shrnutí o propadu ceny Bitcoinu jsem upozorňoval na silné rozložení orderů pro nákup v oblasti 40 tisíc dolarů a že taková vysoká koncentrace likvidity funguje pro cenu doslova jako magnet. Nyní můžeme už delší dobu vidět velmi silnou koncentraci kolem 30 tisíc dolarů, ta se v průběhu klesání ceny v minulých týdnech logicky stále zvyšuje. Na grafu níže je patrné mírné snížení koncentrace kvůli nárůstu z přehnaných pozitivních očekávání.

Bitcoin - rozložení limit buy a sell orderů skrze 5 největších kryptoměnových burz
Bitcoin – rozložení limit buy a sell orderů skrze 5 největších kryptoměnových burz
Zdroj: bookmap.com

Závěr – co se bude dít dál?

V zásadě se dá říci, že nyní pro kryptoměnový trh nenastaly žádné významnější změny. Ano, zvýšení sazeb skutečně nenastalo, což je pro kryptoměnový trh dobrá zpráva. Kvůli vysoké inflaci a situaci, v jaké se Fed momentálně nachází, je však zvyšování sazeb v budoucnu velmi pravděpodobné.

Fed musí postupovat velmi opatrně, nemůže celý akciový trh srazit k zemi plnou silou pomocí striktního navýšení sazeb. Vzhledem k inflaci je však do zvýšení sazeb nepřímo tlačený, pro trh není optimistické ani mizení pomyslného "větru v zádech" ve formě snižování nákupu aktiv (kvantitativní uvolňování).

Měsíční graf ceny BTC
Měsíční graf ceny BTC
Zdroj: tradingview.com

Bitcoin se na měsíčním grafu nachází stále v bullish struktuře. Cenu přitahuje dolů koncentrované množství likvidity v oblasti kolem 30 tisíc dolarů, potažmo až k 28 tisícům. Klesne Bitcoin až do této oblasti? Když ano, odrazí se? To v tuto chvíli nemůžeme říci. Bitcoin byl delší dobu v klesajícím trendu a krátkodobý odraz zpět může bez problému přijít i z této oblasti. Je však jasné, že fundamentální stránka není kurzu příliš nakloněna.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-4%
Cena
$29 035
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,5%
Cena
$1 943
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-2,2%
Cena
$299,3

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo