Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed ponechává úrokové sazby beze změny. Jak reagovaly trhy?

V souvislosti s obavami z inflace Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby na stejné úrovni. Dojde ještě letos ke snížení sazeb? Čtěte více.

Publikováno
Fed ponechává úrokové sazby beze změny. Jak reagovaly trhy?
Zdroj: depositphotos.com

Na včerejším zasedání Federální výbor pro volný trh (FOMC) rozhodl zachovat současnou úroveň úrokových sazeb.

Základní úroková sazba Fedu, která je od loňského července na 23letém maximu, zůstává tedy beze změny, úředníci stále čekají na jasnější známky ochlazování inflace.

Nedávné údaje o inflaci stále nevykazují pokrok, který by ospravedlnil snížení úrokových sazeb.

Tisková konference předsedy Fedu

Během tiskové konference předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil, že současný postoj centrální banky je považován za dostatečně “restriktivní” k řešení obav z inflace.

Zmínil také, že je “nepravděpodobné”, že by Fed v současném cyklu přistoupil k dalšímu zvyšování sazeb, což poskytlo určitou úlevu investorům, kteří se obávali ještě přísnější měnové politiky.

Akciový trh na oznámení Fedu a Powellovy komentáře reagoval smíšeně. Všechny tři velké indexy nejdříve poskočily výš.

Index Dow Jones Industrial Average ale nakonec i uzavřel s mírným ziskem 87 bodů, tj. 0,2 %, zatímco indexy S&P 500 i Nasdaq zaznamenaly mírný pokles o 0,3 %.

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Fed zatím snížení neplánuje

Předseda Powell uvedl, že očekávané zpomalení inflace se neprojevilo tak, jak doufal. Údaje z počátku letošního roku podle něj neposkytly potřebnou důvěru k úvahám o snížení sazeb.

Inflace trvale překračuje očekávání, což naznačuje, že může trvat déle, než se dříve předpokládalo.

Na dotaz ohledně postoje k mediánové projekci představitelů Fedu o třech sníženích sazeb v roce 2024 Powell definitivně neodpověděl. Ekonomové však nadále předpokládají ochlazení inflace i ekonomiky ve druhé polovině roku.

Dopad vysokých sazeb Fedu se již projevil v sektorech, jako je bydlení, kde prudce vzrostly sazby hypoték a výrazně poklesl prodej domů. V reakci na vyšší výpůjční náklady se také zpomalilo tempo fúzí a akvizic.

Navzdory těmto specifickým dopadům na jednotlivá odvětví ekonomika vykazuje odolnost a díky silným výdajům domácností expanduje.

Dojde ke snížení letos?

Možnost snížení sazeb později v průběhu roku tak zůstává nejistá, přičemž se zvažují různé scénáře. Powell nastínil situaci, kdy by inflace mohla pokračovat v poklesu, zatímco ekonomika a trh práce zůstanou silné, což by mohlo snížení sazeb oddálit.

Náhlé oslabení trhu práce by mohlo Fed přimět k dřívějšímu kroku. Trh práce ale zatím zůstává silný s nezaměstnaností pod 4 % v březnu.

Dubnové údaje o zaměstnanosti, které poskytnou další pohled na růst mezd a míru nezaměstnanosti, teprve ministerstvo práce zveřejní.

Tato odolnost spolu s vytrvalou inflací vedla analytiky k posunutí očekávání ohledně prvního snížení sazeb.

Největší banky jako JPMorgan a Goldman Sachs předpovídají snížení v červenci, zatímco Wells Fargo a Bank of America předpokládají snížení v září, resp. prosinci. Nástroj CME FedWatch Tool, který odráží konsensus Wall Street, ukazuje na listopad.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎