Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Facebook překonal očekávání analytiků, ale varuje před výrazným zpomalením růstu

Publikováno
Facebook překonal očekávání analytiků, ale varuje před výrazným zpomalením růstu
Zdroj: marketingreview.vn

Akcie společnosti Facebook ve středu po uzavření obchodování klesly až o 5 %. Společnost vlastnící největší sociální sítě však druhým dechem varovala před snížením růstu tržeb v následujících čtvrtletích. Cena akcií padala, přestože výsledky Facebooku za druhé čtvrtletí 2021 předčily odhady analytiků.

Facebooku se podařilo navázat na skvělé hospodářské výsledky Applu a jeho tržby také výrazně vzrostly. Ve druhém čtvrtletí meziročně o 56 %. Jedná se o nejrychlejší růst od roku 2016, který zrychlil ze 48% nárůstu v předchozím čtvrtletí. Facebook také zdůraznil 47% nárůst průměrné ceny za reklamu a 6% nárůst počtu dodaných reklam.

Tržby ze segmentu „Ostatní“, včetně spotřebitelského hardwaru, jako jsou náhlavní soupravy pro virtuální realitu Oculus, dosáhly 497 milionů dolarů, což je o 36 % více než v tomto období loni. Jedná se však o horší výsledek, než činil konsensuální odhad ve výši 685,5 milionu dolarů.

Jaké vykázal Facebook klíčové metriky ve srovnání s tím, co očekávala Wall Street?

  • EPS: 3,61 dolaru na akcii oproti očekávaným 3,03 dolaru
  • Celkové tržby – meziroční růst o 56 %: 29,08 miliardy dolarů oproti odhadovaným 27,89 miliardám dolarů.
  • Denní počet aktivních uživatelů (DAU): 1,91 miliardy, jak předpokládali analytici.
  • Měsíční počet aktivních uživatelů (MAU): 2,90 miliardy oproti očekávaným 2,91 miliardy.
  • Průměrný příjem na uživatele (ARPU): 10,12 dolaru oproti 9,66 dolaru odhadovaných analytiky.
Měsíční počet aktivních uživatelů Facebooku.
Měsíční počet aktivních uživatelů Facebooku. Zdroj: Prezentace Facebooku pro investory

Facebook očekává v druhé půlce roku zpomalení růstu tržeb

Pokud jde o výhled na druhou polovinu roku, Facebook uvedl, že očekává výrazné zpomalení meziročního tempa růstu celkových tržeb, protože se blížíme do období, kdy budou současné tržby srovnávány s výbornými výsledky, kterých se společnosti podařilo dosahovat už v loňském roce. Tento postoj vedení společnosti se však nijak neliší od toho, o čem hovořil Facebook o tři měsíce dříve. Analytici v současnosti očekávají, že ve třetím čtvrtletí tržby společnosti dosáhnou výše 28,22 miliardy dolarů, což by znamenalo 31% meziroční růst.

Facebook také uvedl, že v USA a Kanadě, kde generuje větší průměrný příjem na uživatele než v ostatních regionech, společnost vykázala 195 milionů denních aktivních uživatelů, což je stejný počet jako v prvním čtvrtletí. V Evropě se pak jejich počet snížil na 307 milionů z 309 milionů.

Během konferenčního hovoru s analytiky hovořil generální ředitel Mark Zuckerberg o cíli společnosti pomoci rozvíjet virtuální prostředí, kde se budete moci setkávat s lidmi v digitálním prostoru. Komentář zazněl dva dny poté, co Facebook oznámil vytvoření týmu, který bude na tomto virtuálním prostředí pracovat.

„Očekávám, že nás v příštích letech lidé přestanou vnímat jako společnost zaměřenou především na sociální média a začnou nás vnímat jako společnost zaměřenou na virtuální realitu,“ řekl Zuckerberg.

Cílem Facebooku nebude prodávat zařízení pro virtuální realitu s vysokou marží, raději by snížil cenu virtuálních brýlí Oculus na minimum, významnou součástí virtuálního prostředí totiž bude reklama. V současnosti společnost výrazně investuje do své divize Oculus, aby vytvořila potřebný hardware. Zuckerbergova vize virtuálního prostředí by měla dát uživateli velice reálný zážitek, přičemž CEO Facebooku věří, že bude Facebook schopen v tomto prostředí vydělávat také prodejem digitálního zboží a zážitků.

Průměrný příjem Facebooku na uživatele dle geografických oblastí.
Průměrný příjem Facebooku na uživatele dle geografických oblastí. Zdroj: Prezentace Facebooku pro investory

Podepíšou se na ziskovosti Facebooku upgrady operačního systému iOS?

Facebook ve středečním prohlášení uvedl, že i v roce 2021 očekává zvýšený tlak na cílení reklamy v důsledku regulačních změn a změn mobilních softwarů, zejména nedávných aktualizací systému iOS. Společnosti Snap a Twitter, který vykázal nejrychlejší růst tržeb od roku 2014, zvládly výzvy spojené s aktualizací systému iOS 14.5. Ta lidem poskytuje větší kontrolu nad aplikacemi, které chtějí sledovat jejich chování. Obě společnosti sice upozornily, že dlouhodobé dopady iOS 14.5 se teprve projeví, ale zatím byly jejich výsledky slibné.

David Wehner, finanční ředitel Facebooku k tomuto tématu pouze uvedl, že společnost očekává větší dopad novinek v ochraně soukromí uživatelů, které přináší iOS 14.5, na tržby společnosti až ve třetím čtvrtletí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Facebook měl během druhého čtvrtletí také několik střetů s regulátory. Federální soud zamítl antimonopolní stížnost Federální obchodní komise proti společnosti. Stejně dopadla i samostatná stížnost, kterou podalo 48 státních generálních prokurátorů.

Problémům však Facebook čelí i nadále. Začátkem července se dostal pod drobnohled Bidenovy administrativy, když Bílý dům pokáral společnost provozující sociální média za to, že nedělá dost pro boj s dezinformacemi na svých platformách, které odrazují lidi od očkování proti covid-19. Prezident Joe Biden v souvislosti s dezinformacemi na Facebooku dokonce prohlásil, že zabíjejí lidi.

Akcie Facebook každopádně ke středečnímu závěru obchodování vzrostly od začátku roku o 37 % – více než dvojnásobek růstu indexu S&P 500, který za stejné období vzrostl o 17 %.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.