Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Extrémní propad české ekonomiky. Česko je jako nemocný muž Evropy!

Extrémní propad české ekonomiky. Česko je jako nemocný muž Evropy!
Zdroj: depositphotos.com

Nelichotivá zpráva se prolíná Evropou. Česká republika se jako jediná země dosud nevrátila na ekonomickou úroveň HDP, kterou měla před covidem. Průmysl stagnuje v důsledku drahých energii a zahraniční investice k nám neproudí. Spotřeba domácnosti je utlumená. Kde se stala chyba?

Významný německý deník Die Welt o Česku píše jako o nemocném muži Evropy. Pro západní sousedy jsme varováním. Autor článku Tobias Kaiser píše: “Česká ekonomika stále ještě nebyla schopná udělat skok z úspěšného, ale zastaralého ekonomického modelu z 90. let po revoluci, k modelu rozvinutému a technologicky náročnému.” 

Aktuální údaje Českého statistického úřadu ukazují, že se hospodaření v 3. kvartále mezičtvrtletně snížilo o 0,3 %, meziročně o 0,6 %. Pro srovnání ještě ve 2. kvartále vykazoval tuzemský HDP mezičtvrtletně mírný růst. Nyní je zřejmé, že se česká ekonomika propadá do recese.

Zdroj: OECD databáze
HDP ČR
HDP ČR

Proč k propadu českého HDP dochází?

Hlavním důvodem propadu ekonomiky je pokračující obava domácností z dalšího ekonomického vývoje – ať už dalšího zdražování a vyšší inflace nebo cen energií.

Česko zažilo největší inflaci z EU, což mělo za následek pokles reálných mezd, není tak divu, že domácnosti začaly šetřit. Češi snížili oproti roku 2019 o 9 % spotřebu u zboží a služeb, což je obrovský propad. V EU najdeme jen 2 státy, a to Německo a Španělsko, které se na předpandemickou úroveň nevrátily, ale oba se pohybují na úrovni minus jednoho procenta.

Trend rostoucích energií navíc není u konce a české firmy drtí. Tuzemský ekonomický model je bohužel založen na levných energiích a levné práci. Podle Energetického regulačního úřadu vzroste cena regulované složky elektřiny až o 200 %, ta sice tvoří jen pětinu koncové ceny, ale můžeme předpokládat, že toto zdražení firmy zatíží. Stát sice letos dotoval regulovanou složku elektřiny, ale v příštím roce totéž neplánuje, jelikož tržní elektřina zlevňuje.

Potřebujeme investice ze zahraničí

Nefunguje ani systém investičních pobídek – jen loni jich bylo nejméně od roku 2004. Stát před 5 lety změnil pravidla a namísto jasných pravidel pro všechny teď o každé pobídce rozhoduje vláda a to individuálně.

“My jako Svaz průmyslu jsme před tím velmi varovali, aby to vláda nedělala. Ona to udělala a znamenalo to, že investor šel do obrovského neznámá, zdali pobídka bude udělena, nebo nebude. Když nebyla, tak vlastně ani nevěděl proč,” podotýká Radek Špicar.

Současná vláda zkrátka zlepšení příliš nepomáhá. Když už chce zahraniční společnost investovat, současná vláda tomu nejde naproti. Vzpomeňte například na neúspěch projektu Gigafactory v Líních u Plzně.

Česko neprosperuje a ještě chvíli ani nebude. V příštím roce má podle ČNB vzrůst HDP jen o 1,2 %. A návrat před covidovou úroveň? Podle hlavního ekonoma Petra Bartoně ze skupiny Natland, nejdříve za 2 roky.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.