Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ESG investicím důvěřuje už každý 5. člověk – Co to je a proč si tak rychle získávají na oblibě?

ESG investicím důvěřuje už každý 5. člověk – Co to je a proč si tak rychle získávají na oblibě?
Zdroj: Depositphotos.com

“Avokádo je nové uhlí,”

tak by se zjednodušeně dal popsat aktuální trend, který spočívá v příklonu investorů ke společensky odpovědnému investování známému pod zkratkou ESG. Omezují se proto peníze, které jdou do firem těžících a spalujících uhlí, a naopak míří do zelené energie. Agentura bloomberg ve svém článku uvádí informace o rostoucím zájmu o investování právě do ESG. Pojďme si shrnout aktuální data a informace.

Co je ESG investování?

Poznámka

Zkratka ESG vychází z anglických slov environmental, social a corporate governance. Jde tedy o sociálně odpovědné investování.

V současné době se stává mezi investičními společnostmi, hedgeovými fondy či správci majetku velkým hitem. Problém ovšem je, že neexistuje jednoznačná definice, které investice jsou ještě “zelené a sociální” a které už nikoliv. Podle ESG se může investovat do společností, které kladou důraz na ekologické, sociální a etické podnikání a udržitelný ekonomický vývoj. Příkladem tak může být například fond zaměřený na správu vodních zdrojů.

“Rozhodně tedy v ESG portfoliích nenajdete firmy, které se věnují produkci tabáku a obchodu s ním, zabývají se těžbou uhlí a znečišťují životní prostředí nebo byly usvědčeny z korupce,” říká ředitel Erste Asset Management ČR Martin Řezáč.

Do ESG celosvětově investuje každý 5. člověk

Dle průzkumu banky Natixis do zeleného investování investuje přibližně každý pátý investor. Čím dál víc investorů hledí nejen na rizika a výnosy, ale také na udržitelnost svých aktiv. Důvodem zvýšeného zájmu je mimo jiné zpřísňující se regulace EU.

Společnost Morningstar uvádí, že v loňském roce vzrostl celosvětový objem peněz v akciových fondech zaměřených na životní prostředí, sociální odpovědnost a odpovědné řízení firem (ESG) o 53 % na 2,7 bilionů dolarů.

Agentura Reuters doplňuje, že globálně zaměřené akciové fondy ESG získaly v období od 1. ledna do 3. února 2022 čistý objem peněz ve výši 622 milionů dolarů, zatímco do akciových fondů, které nejsou zaměřené na ESG, přiteklo “jen” zhruba 544 milionů dolarů.

Do ESG fondů přiteklo více peněz, i když deset největších aktivně spravovaných ESG fondů sledovaných společností Morningstar vykázalo v lednu průměrnou ztrátu 9,2 %. Průměrná ztráta byla způsobena tím, že směřování podstatné části zelených peněz bylo do technologických akcií. Ty ztrácely kvůli velké geopolitické nejistotě, respektive zejména kvůli obavě, že Rusko vtrhne na Ukrajinu, což se nakonec stalo.

I nadále můžeme očekávat přítok peněz do ESG fondů

Laith Khalaf z britské investiční platformy AJ Bell uvádí, že samotný počet fondů, které přebírají značku ESG, v kombinaci s obrovským množstvím marketingu v odvětví fondů a skutečným zájmem investorů, to vše pravděpodobně bude i nadále podporovat prodeje fondů ESG bez ohledu na výkonnost.

Poznámka

Cílem investorů do ESG fondů je zejména odpovědnost ohledně budoucnosti a nižší riziko. Nikdo z nich neočekává, že na ESG fondech pohádkově zbohatne.

Zdroj: bloomberg.com
ESG globální aktiva pod správou
ESG globální aktiva pod správou

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

České zelené investice

Zelené investice v České republice pozitivně překvapily svou výkonností. Například český fond Accolade s portfoliem zelených průmyslových budov dosáhl za loňský rok zhodnocení 20 %.

Svou emisi dluhopisů v těchto dnech vydává i SOLEK podnikatele Zdeňka Sobotky, který staví fotovoltaiky, a to nejčastěji v jihoamerickém Chile. Zdeněk Sobotka uvádí, že se jedná o zemi, která má pro fotovoltaiku perfektní podmínky a jejíž trh není zatížen negativním vztahem k solárním elektrárnám, tak jak tomu bylo dříve u nás. Po velké investici amerického BlackRocku se nyní opět otevřela šance i pro individuální investory.

Poznámka

Úrok jeden až tříletých dluhopisů bude s pevným úrokem až 6,5 %.

21 % investorů na světě investuje do ESG

V průměru investuje do ESG 21 % lidí z celého světa. V Severní Americe investuje do ESG dokonce 28 % dotázaných a v Evropě a Asii 22 %. Investoři, kteří si oblíbili ESG, jsou spíše mladší, rozdíl mezi věkovými skupinami ale není zas tak velký. Do ESG investuje 27 % mileniálů (26 až 41 let), 20 % příslušníků generace X (42 až 57 let) a 18 % takzvaných boomerů (58-76 let).

Tereza Koucká z platformy Business Leaders Forem se zabývá dlouhodobě trendy ESG a uvádí, že za rostoucí oblibou zelených investic lze hledat hned několik faktorů. U většiny drobných investorů se bude pravděpodobně jednat o kombinaci potřeby zhodnotit své peníze, přispět k ochraně životního prostředí, i být součástí aktuálního obchodního trendu. Zahraniční data ukazují, že zájem o udržitelnost roste napříč všemi věkovými skupinami a rozdíly mezi nimi dnes jsou už jen velmi malé.

Šárka Tomanová ředitelka Šance pro budovy doplňuje, že do ESG investuje také EU a Česká republika. Národní plán obnovy investuje kolem 40 % rozpočtu do zelené infrastruktury, kohezní politika minimálně 30 %. Navíc žádný z projektů nesmí poškozovat klima a životní prostředí. Finance to nejsou zanedbatelné, mluvíme o stovkách miliard korun. Co hraje proti, je krátký čas je proinvestovat.

Závěr

Důvodem vzrůstající oblíbenosti ESG fondů je mimo jiné i proměňující se legislativní prostředí. Od loňského roku musí banky, pojišťovny a další finanční instituce působící na území Evropské unie zveřejňovat informace o svých vnitřních politikách a rozhodování, které se týkají udržitelnosti. Od letošního roku navíc musí informovat zákazníky o tom, jak moc “zelené” jsou jejich jednotlivé produkty. Evropská unie také plánuje pravidla v tomto ohledu ještě zpřísnit, aby byly informace, které investoři dostávají, podrobnější.

Na grafu výše jsme mohli vidět, že dle predikcí bude pokračovat rostoucí příliv peněz do ESG i v následujících letech.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.